Umowa o pracę na okres próbny. Co musisz o niej wiedzieć?

Umowa o pracę na okres próbny. Co musisz o niej wiedzieć?

Umowa o pracę zawierana na okres próbny ma na celu sprawdzenie kwalifikacji pracownika w praktyce. Próby nie można wydłużać w nieskończoność, ani powtarzać jej kilkakrotnie. Kiedy można zawrzeć umowę na czas próby?

Umowa na okres próbny może zostać zawarta tylko w przypadku, gdy poprzedza zatrudnienie:

 • na czas określony,
 • na czas zastępstwa,
 • na czas nieokreślony,
 • na czas wykonywania określonej pracy.

Czas próby nie może być wykorzystany w przypadku umów zlecenie lub umów o dzieło.

Okres wypowiedzenia dla umowy zawieranej na czas próby wynosi:

 • 3 dni, jeśli próba trwa 2 tygodnie,
 • tydzień, przy umowie krótszej niż 3 miesiące,
 • 2 tygodnie, jeśli okres próbny trwa 3 miesiące.

Umowa na okres próbny ma dość krótki okres wypowiedzenia, dlatego ustawodawca zabezpieczył pracowników przed nadużywaniem tej formy zatrudnienia przez ograniczenie okresu na jaki może ona być zawarta do 3 miesięcy. Z pierwszym dniem po upływie tego terminu umowa staje się umową na czas nieokreślony. Również nie można zawierać jej po raz drugi, chyba, że pracownik ubiega się o zatrudnienie na innym stanowisku pracy.

Niektórzy pracodawcy wykorzystują te możliwość i zawierają z tym samym pracownikiem kolejną umowę na okres próbny, zmieniając w niej wyłącznie nazwę stanowiska. W przypadku, gdy nazwa stanowiska jest różna od poprzedniej, lecz zakres obowiązków pracownika pozostaje bez zmian, mamy do czynienia z nadużyciem. W takim przypadku, zdaniem Sądu Najwyższego, kolejna umowa jest tożsama z umową na czas nieokreślony, chyba, ze pracodawca i pracownik zgodnie ustalą, że umowa jest zawarta terminowo. Jeżeli pracodawca zawrze drugą umowę na okres próby przez zmianę nazwy stanowiska, a po upływie jej terminu zwolni pracownika, to ten może wnieść sprawę do sądu. Takie rozwiązanie nie jest jednak sensowne dla osoby poszkodowanej, gdyż nawet jeśli sąd nakaże zatrudnienie pracownika na podstawie umowy na czas nieokreślony, to przymuszony w ten sposób pracodawca z pewnością znajdzie pretekst, by taką osobę zwolnić.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Zasiłek macierzyński 17,77zł. Niemożliwe? A jednak!
Next PARP - Wsparcie dla młodych, MŚP i firm w regionie wschodniej Polski 2014-2020

Może to Ci się spodoba

ISO TS – czyli jakość w branży motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna dawniej była regulowana przez różne normy państwowe. Obecnie mamy do dyspozycji międzynarodową specyfikację techniczną ISO TS 16949. System ten ujednolica normy amerykańskie (QS-9000), niemieckie (VDA6.1), francuskie (EAQF) i

Polskie firmy inwestują trzy razy więcej niż międzynarodowe korporacje

Statystyczny polski przedsiębiorca ma niespełna 45 lat, jest dobrze wykształcony i pracowity – taki obraz wyłania się z raportu „Przedsiębiorcy odczarowani” przygotowanego przez Polityka Insight na zlecenie Polskiej Rady Biznesu. Polscy przedsiębiorcy są

Cechy dobrego PR-owca

Sektor public relations oferuje satysfakcjonującą i pełną wyzwań pracę, która z reguły jest jednak bardzo wymagająca. Wbrew powszechnej opinii, nie każdy może zostać PR-owcem, ponieważ zawód ten wymaga pokładów niewyczerpalnej

5 komentarzy

 1. Anna
  04 sierpnia, 01:05 Reply
  No cóż, pracodawcy nie dają "bardziej wartościowych" umów już na samym starcie. Zaś metoda z nową umową na to samo stanowisko (choć nazwa inna) jest bardzo popularna. Takie już mamy czasy, że trzeba się naprawdę natrudzić aby być pewnym swojej roboty. Szczególnie widać to w okresie wakacyjnym.
 2. maria
  04 sierpnia, 17:50 Reply
  Szkoda tylko, że nie każdy pracodawca chce nawet na początku dać tę umowę próbną. Ile trzeba się natrudzić, żeby znaleźć porządną robotę. Bez pleców raczej nie ma na to szans.
 3. Mariusz
  05 sierpnia, 17:36 Reply
  Zgadzam się z Marią. Wielu pracodawców nie chce dawać próbnych umów ze względu na to, że pracownika, który pracuje na czarno jest lepiej "wyrzucić" z pracy.
 4. Dondi96
  05 sierpnia, 17:41 Reply
  Warto zadbać o umowę już na samym starcie. Wielu moich znajomych zatrudniło się w wakacje do prac dorywczych i mają teraz problem z wypłaceniem wynagrodzenia.
 5. anto
  07 sierpnia, 16:25 Reply
  Często pracodawcy dają umowę na okres próbny tylko po to, by zaraz po okresie próbnym kogoś zwolnić. Przykra prawda.

Zostaw odpowiedź