PARP – Wsparcie dla młodych, MŚP i firm w regionie wschodniej Polski 2014-2020

PARP – Wsparcie dla młodych, MŚP i firm w regionie wschodniej Polski 2014-2020

Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości zakłada, że na innowacyjność, wsparcie małych i średnich firm, osób młodych, które planują otworzyć firmę oraz pomoc dla regionu wschodniej Polski, zostanie przeznaczone 20 mld euro.

Będzie sprawniej, łatwiej, lepiej

Bożena Lublińska- Kasprzak, prezes PARP, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, zapowiada że ulegnie poprawie proces rozdysponowania środków unijnych.

Przede wszystkim procedura przyjmowania wniosków i oceny projektu będzie w większym stopniu niż dotychczas zinformatyzowana. Ma to ułatwić kontakt pomiędzy aplikantami a PAR, praktycznie na każdym etapie realizacji projektu. Jak przypomina prezes Bożena Lublińska – Kasprzak, współpraca przedsiębiorcy z Akademią trwa niekiedy nawet kilka lat od momentu złożenia wniosku do chwili zakończenia projektu. Jest zatem mocne uzasadnienie dla działań upraszczających techniczną obsługę projektów.

Interesująca zmiana nastąpi w systemie ocen. Większość programów będzie objętych systemem oceny panelowej. Co to oznacza? W ocenie projektów będą uczestniczyć przedstawiciele biznesu, finansiści, osoby pracujące w funduszach inwestycyjnych lub bankach. W ocenie będą też uczestniczyć sami zainteresowani przedsiębiorcy. W ten sposób praca nad wnioskami będzie bardziej merytoryczna i z pewnością pozwoli na trafniejszy dobór projektów najlepszych, najbardziej innowacyjnych.

Wsparcie dla młodych

Młodzi ludzie, którzy planują otworzyć swój własny biznes mogą liczyć na pomoc finansową w ramach programu Inteligenty Rozwój oraz programu Polska Wschodnia.

PARP będzie wspierać głównie te osoby, które chcą otwierać firmy oparte na nowoczesnych technologiach, w regionie Polski wschodniej. Agencja zamierza nie tylko świadczyć pomoc finansową, ale też w pierwszej kolejności wspomóc młodych przedsiębiorców w kreowaniu i wdrażaniu idei biznesu w życie.

Pomysłowi, młodzi ludzie będą mogli skorzystać z pomocy doradcy przez 10 miesięcy. Pomoc będzie dotyczyła pracy nad rozwojem projektu, tworzeniu biznes planu, badania rynku, pozyskiwania klientów i źródeł finansowania na kolejnych poziomach rozwoju przedsiębiorstwa.

Pomoc dla małych i średnich firm

PARP zauważa, że małe i średnie firmy nie wykorzystują możliwości, które oferują im rynki kapitałowe, dlatego będzie wspierać firmy debiutujące na Giełdzie Papierów Wartościowych m.in. poprzez finansowanie kosztów przygotowania dokumentacji. Działania dotyczące pomocy w starcie na GPW objęte są programem „Inteligentny Rozwój”.

Środki finansowe przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości w Polsce

W ramach programów „Inteligentny Rozwój”, „Polska Wschodnia” i „Wiedza Edukacja Rozwój”, do końca 2020r. PARP przekaże do dyspozycji wnioskodawców 16 mld zł.

Budżet programu „Inteligentny Rozwój” wynosi ponad 8,6 mld euro. W polskiej walucie to blisko 36 mld zł. IR to kontynuacja działań podjętych w programie „Innowacyjna Gospodarka”. Obejmuje on obszary przedsięwzięć innowacyjnych (środki przeznaczone na ten cel to 2,63 mld euro) oraz projekty badawczo – rozwojowe prowadzone przez firmy i konsorcja naukowo – przemysłowe (projekty z tego zakresu wchłoną 3,45 mld euro).

Aktywizację regionu wschodniej Polski, tj. województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego ma wspierać program „Polska Wschodnia”. W ramach polityki spójności dofinansowania wyniosą 2 mld euro, czyli 8 mld zł. Zakres działań objętych programu „Polska Wschodnia” obejmuje pracę nad podnoszeniem konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw działających na terenie ww. województw oraz działania ukierunkowane na tworzenie warunków ułatwiających wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w firmach.

Ostatnim programem wspierania przedsiębiorczości jest „Wiedza Edukacja Rozwój” dedykowany dla młodych osób rozpoczynających swoją karierę na rynku pracy. Program wspiera też podnoszenie jakości szkolnictwa. Budżet programu to 4,69 mld euro.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Umowa o pracę na okres próbny. Co musisz o niej wiedzieć?
Next Outsourcing pracowniczy

Może to Ci się spodoba

Polskie firmy zaczynają się automatyzować

Do 2019 roku wartość sprzedaży robotów przemysłowych na świecie będzie rosła średnio o 13 proc. rocznie – wynika z danych IFR. Coraz popularniejsze stają się niewielkie, przyjazne użytkownikom roboty współpracujące (tzw. koboty).

Dotacje 0 Comments

Pół miliarda złotych ma zachęcić fundusze inwestycyjne do wspierania innowacyjnych projektów technologicznych

Pół miliarda złotych wynosi budżet Funduszu Funduszy, który ma wspierać w Polsce inwestycje w zakresie komercjalizacji projektów naukowo-badawczych i rozwój obszaru innowacyjnych technologii. To wspólna inicjatywa PZU i NCBiR otwarta dla innych prywatnych inwestorów. –

Firma 1Comments

W Polsce tworzy się rynek carsharingu

W największych polskich miastach zaczęły się pojawiać usługi wynajmu aut w systemie współdzielenia, umożliwiające wypożyczenie na krótki, nawet określany w minutach czas. System ma ograniczyć emisję spalin dzięki zmniejszeniu udziału prywatnych aut

Imprezy integracyjne dla firm – 4 powody, dla których warto je organizować latem

Sezon wakacyjny w pełni. Nawet w najbardziej prężnych korporacjach daje się odczuć efekt urlopowego rozprężenia. Trudno ukryć tęskne spojrzenia rzucane raz po raz w kierunku kalendarza i odliczanie dni do

Ubezpieczenie assistance za granicą to nie luksus, tylko przezorność

Wbrew pozorom na nieprzewidziane zdarzenia podczas wojaży poza Polską można się przygotować. Taką możliwość daje polisa car assistance, która zapewni pomoc, gdy nasze auto zawiedzie. Członkostwo w Unii Europejskiej daje

Polska branża medyczna coraz bardziej innowacyjna

Branża medyczna będzie wykorzystywać coraz więcej nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań. Pozwalają one na szybszą diagnostykę, efektywną terapię i sprawną rehabilitację. Skoordynowana komunikacja z pacjentem, m.in. poprzez e-czaty czy wideoczaty, jest kluczowa dla kompleksowej

8 komentarzy

 1. Gosia
  04 sierpnia, 01:11 Reply
  Mam nadzieję, że całą akcja wypali dobrze. Ile to już było domów dla młodych, pracy dla młodych i innych, które okazały się niewypałem. Miło, że ktoś przejrzał na oczy i faktycznie chce wspierać młodych ludzi. Lepsze to niż patrzeć jak jeden za drugim wylatuje zagranicę. I to nie w ramach relaksu - do pracy.
 2. JanW
  04 sierpnia, 23:23 Reply
  Szkoda, że jak na ten moment cała ta akcja dotyczy młodych ze wschodniej Polski. Mam nadzieję, że więcej osób się załapie.
 3. Marcel
  04 sierpnia, 23:24 Reply
  Naprawdę fantastyczna inicjatywa. Trzeba trzymać kciuki, żeby ta akcja wypaliła i młodzi ludzie mieli przyszłość w naszym pięknym kraju.
 4. Maciej90
  04 sierpnia, 23:25 Reply
  Jeśli program ten będzie równie dobry jak podobne do niego inwestycje za granicą, to jestem spokojny o to, że młodzi ułożą sobie życie w Polsce.
 5. artur
  05 sierpnia, 14:26 Reply
  Będzie fantastycznie jeżeli ten program wejdzie w życie. Skończą się problemy młodych z pieniędzmi, ze znalezieniem pracy. Trzymajmy kciuki.
 6. Mariusz
  05 sierpnia, 17:38 Reply
  Śmieszy mnie to, że państwo Polskie słabo pomaga "młodym", a bardziej wspiera imigrantów z obcych krajów (załatwia im pracę oraz tymczasowe mieszkania).
 7. Tomek
  08 sierpnia, 12:04 Reply
  Założenia planu są genialne. W naszym kraju jest masa młodych, ambitnych ludzi, którym do realizacji swoich celów brakuje tylko pieniędzy. Mam nadzieję, że dzięki temu programowi wszystko zostanie ułatwione, a nasza gospodarka na tym zyska. Trzymam kciuki, aby wszystko poszło tak jak zamierzyli sobie pomysłodawcy.
 8. Józef
  09 sierpnia, 12:25 Reply
  Tyle, że jeżeli się nie mylę, to nie pierwszy program zakładający tak ambitną pomoc młodym ludziom. Nie jestem co prawda pewien czy mam rację, takie po prostu odnoszę wrażenie. Myślicie, że to wypali? że pomoże jakkolwiek zatrzymać najmłodsze pokolenie w naszym kraju?

Zostaw odpowiedź