PARP – Wsparcie dla młodych, MŚP i firm w regionie wschodniej Polski 2014-2020

PARP – Wsparcie dla młodych, MŚP i firm w regionie wschodniej Polski 2014-2020

Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości zakłada, że na innowacyjność, wsparcie małych i średnich firm, osób młodych, które planują otworzyć firmę oraz pomoc dla regionu wschodniej Polski, zostanie przeznaczone 20 mld euro.

Będzie sprawniej, łatwiej, lepiej

Bożena Lublińska- Kasprzak, prezes PARP, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, zapowiada że ulegnie poprawie proces rozdysponowania środków unijnych.

Przede wszystkim procedura przyjmowania wniosków i oceny projektu będzie w większym stopniu niż dotychczas zinformatyzowana. Ma to ułatwić kontakt pomiędzy aplikantami a PAR, praktycznie na każdym etapie realizacji projektu. Jak przypomina prezes Bożena Lublińska – Kasprzak, współpraca przedsiębiorcy z Akademią trwa niekiedy nawet kilka lat od momentu złożenia wniosku do chwili zakończenia projektu. Jest zatem mocne uzasadnienie dla działań upraszczających techniczną obsługę projektów.

Interesująca zmiana nastąpi w systemie ocen. Większość programów będzie objętych systemem oceny panelowej. Co to oznacza? W ocenie projektów będą uczestniczyć przedstawiciele biznesu, finansiści, osoby pracujące w funduszach inwestycyjnych lub bankach. W ocenie będą też uczestniczyć sami zainteresowani przedsiębiorcy. W ten sposób praca nad wnioskami będzie bardziej merytoryczna i z pewnością pozwoli na trafniejszy dobór projektów najlepszych, najbardziej innowacyjnych.

Wsparcie dla młodych

Młodzi ludzie, którzy planują otworzyć swój własny biznes mogą liczyć na pomoc finansową w ramach programu Inteligenty Rozwój oraz programu Polska Wschodnia.

PARP będzie wspierać głównie te osoby, które chcą otwierać firmy oparte na nowoczesnych technologiach, w regionie Polski wschodniej. Agencja zamierza nie tylko świadczyć pomoc finansową, ale też w pierwszej kolejności wspomóc młodych przedsiębiorców w kreowaniu i wdrażaniu idei biznesu w życie.

Pomysłowi, młodzi ludzie będą mogli skorzystać z pomocy doradcy przez 10 miesięcy. Pomoc będzie dotyczyła pracy nad rozwojem projektu, tworzeniu biznes planu, badania rynku, pozyskiwania klientów i źródeł finansowania na kolejnych poziomach rozwoju przedsiębiorstwa.

Pomoc dla małych i średnich firm

PARP zauważa, że małe i średnie firmy nie wykorzystują możliwości, które oferują im rynki kapitałowe, dlatego będzie wspierać firmy debiutujące na Giełdzie Papierów Wartościowych m.in. poprzez finansowanie kosztów przygotowania dokumentacji. Działania dotyczące pomocy w starcie na GPW objęte są programem „Inteligentny Rozwój”.

Środki finansowe przeznaczone na rozwój przedsiębiorczości w Polsce

W ramach programów „Inteligentny Rozwój”, „Polska Wschodnia” i „Wiedza Edukacja Rozwój”, do końca 2020r. PARP przekaże do dyspozycji wnioskodawców 16 mld zł.

Budżet programu „Inteligentny Rozwój” wynosi ponad 8,6 mld euro. W polskiej walucie to blisko 36 mld zł. IR to kontynuacja działań podjętych w programie „Innowacyjna Gospodarka”. Obejmuje on obszary przedsięwzięć innowacyjnych (środki przeznaczone na ten cel to 2,63 mld euro) oraz projekty badawczo – rozwojowe prowadzone przez firmy i konsorcja naukowo – przemysłowe (projekty z tego zakresu wchłoną 3,45 mld euro).

Aktywizację regionu wschodniej Polski, tj. województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego ma wspierać program „Polska Wschodnia”. W ramach polityki spójności dofinansowania wyniosą 2 mld euro, czyli 8 mld zł. Zakres działań objętych programu „Polska Wschodnia” obejmuje pracę nad podnoszeniem konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw działających na terenie ww. województw oraz działania ukierunkowane na tworzenie warunków ułatwiających wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w firmach.

Ostatnim programem wspierania przedsiębiorczości jest „Wiedza Edukacja Rozwój” dedykowany dla młodych osób rozpoczynających swoją karierę na rynku pracy. Program wspiera też podnoszenie jakości szkolnictwa. Budżet programu to 4,69 mld euro.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Umowa o pracę na okres próbny. Co musisz o niej wiedzieć?
Next Outsourcing pracowniczy

Może to Ci się spodoba

Prowadzenie biznesu w Polsce ma być prostsze

Bardziej przyjazna administracja, łatwiejsze odzyskiwanie wierzytelności i łagodniejsze przepisy prawa – to niektóre z ułatwień, jakie przewiduje zaproponowany przez resort rozwoju pakiet dla przedsiębiorców. Skorzystają z niego głównie małe i średnie firmy. W najbliższych tygodniach propozycje

Opłaty leasingowe. Jakie opłaty poniesiesz korzystając z leasingu?

Zdecydowałeś się na leasing nowego lub używanego auta w firmie? Miesięczne raty leasingowe to nie wszystko, bo poza nimi powinieneś liczyć się też z czynszem inicjalnym oraz opłatami dodatkowymi za

Komisja Europejska proponuje przedłużenie o rok wsparcia dla producentów owoców i warzyw

Przez kolejny rok Komisja Europejska będzie wspierać producentów owoców i warzyw, którzy ucierpieli na skutek rosyjskiego embarga. Od sierpnia 2014 do marca 2015 eksport świeżych owoców i warzyw obniżył się o 17 proc.

Gdzie warto wynająć w Polsce biuro?

Zakładasz firmę, a może zastanawiasz się nad otwarciem nowego oddziału? Z pewnością szukasz zatem dogodnej lokalizacji. Warszawa wydaje się zbyt oklepana i jednocześnie przesadnie droga? A co powiesz na Katowice?

Mała firma 0 Comments

Kredyt na innowacyjne technologie – zmiany w sposobie przyznawania

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach wsparcia działalności innowacyjnej. Zmiany zakładają korzystniejszą dla przedsiębiorców i bardziej efektywną dla kraju ocenę innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w firmach. Nowelizacja objęła swym

Rusza nabór do projektu „Akcja Inkubacja”

Innowacje społeczne, o których dużo już mówi się w naszym kraju, to świeże, skuteczne metody rozwiązywania społecznych problemów – sama innowacyjność może w ich przypadku dotyczyć wytwarzanych produktów, sposobu pracy

8 komentarzy

 1. Gosia
  04 sierpnia, 01:11 Reply
  Mam nadzieję, że całą akcja wypali dobrze. Ile to już było domów dla młodych, pracy dla młodych i innych, które okazały się niewypałem. Miło, że ktoś przejrzał na oczy i faktycznie chce wspierać młodych ludzi. Lepsze to niż patrzeć jak jeden za drugim wylatuje zagranicę. I to nie w ramach relaksu - do pracy.
 2. JanW
  04 sierpnia, 23:23 Reply
  Szkoda, że jak na ten moment cała ta akcja dotyczy młodych ze wschodniej Polski. Mam nadzieję, że więcej osób się załapie.
 3. Marcel
  04 sierpnia, 23:24 Reply
  Naprawdę fantastyczna inicjatywa. Trzeba trzymać kciuki, żeby ta akcja wypaliła i młodzi ludzie mieli przyszłość w naszym pięknym kraju.
 4. Maciej90
  04 sierpnia, 23:25 Reply
  Jeśli program ten będzie równie dobry jak podobne do niego inwestycje za granicą, to jestem spokojny o to, że młodzi ułożą sobie życie w Polsce.
 5. artur
  05 sierpnia, 14:26 Reply
  Będzie fantastycznie jeżeli ten program wejdzie w życie. Skończą się problemy młodych z pieniędzmi, ze znalezieniem pracy. Trzymajmy kciuki.
 6. Mariusz
  05 sierpnia, 17:38 Reply
  Śmieszy mnie to, że państwo Polskie słabo pomaga "młodym", a bardziej wspiera imigrantów z obcych krajów (załatwia im pracę oraz tymczasowe mieszkania).
 7. Tomek
  08 sierpnia, 12:04 Reply
  Założenia planu są genialne. W naszym kraju jest masa młodych, ambitnych ludzi, którym do realizacji swoich celów brakuje tylko pieniędzy. Mam nadzieję, że dzięki temu programowi wszystko zostanie ułatwione, a nasza gospodarka na tym zyska. Trzymam kciuki, aby wszystko poszło tak jak zamierzyli sobie pomysłodawcy.
 8. Józef
  09 sierpnia, 12:25 Reply
  Tyle, że jeżeli się nie mylę, to nie pierwszy program zakładający tak ambitną pomoc młodym ludziom. Nie jestem co prawda pewien czy mam rację, takie po prostu odnoszę wrażenie. Myślicie, że to wypali? że pomoże jakkolwiek zatrzymać najmłodsze pokolenie w naszym kraju?

Zostaw odpowiedź