Korekta faktur na sprzedaż energii, a akcyza
Obecnie sprzedawcy energii elektrycznej oraz gazu ziemnego mają spory problem z rozliczaniem faktur korygujących wpływających na zmniejszenie podatku akcyzowego. Ze względu na specyfikę sprzedaży w tych branżach przedsiębiorcy wciąż muszą korygować deklaracje z minionych okresów, choć nie ma żadnych racjonalnych powodów stosowania takiego systemu przez fiskusa. Minister Finansów zapowiada zmiany.
Stanowisko organów podatkowych jest niekorzystne dla firm zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Zdaniem fiskusa sprzedawcy, którzy zgłosili w deklaracji określonej wysokości podatek akcyzowy, a później dokonali korekty faktur in minus, to korekta powinna być rozliczona w miesiącu rozliczenia faktur pierwotnych, nie zaś w miesiącu wystawienia faktury korygującej.
Stanowisko organów podatkowych jest również stanowiskiem głoszonym przez sądy administracyjne ( orzeczenia NSA z 10 maja 2013 r. (sygn. I FSK 453/13 oraz I FSK 441/13)).
Podatnicy nie rozumieją, dlaczego stanowisko fiskusa i sądów jest tak rygorystyczne, skoro sama treść ustawy o podatku akcyzowym nasuwa wnioski, iż faktury korygujące zmniejszające ilość sprzedawanej energii elektrycznej i gazu ziemnego, i które ze względu na nadpłatę nie zawierają terminu płatności, mogą być rozliczane w deklaracji za miesiąc ich wystawienia (art. 24 ust. 1 pkt 2 i art. 24b ust. 1 pkt. 2). W ten sposób ujednolicone zostałyby zasady korygowania podatku akcyzowego, podatku VAT, czy CIT.
Również Minister Finansów zauważył problem sprzedawców, którzy muszą korygować zeznania za minione okresy i występować o stwierdzenie nadpłaty. Zbędne zdaniem podatników wydłużanie i utrudnianie procedury korygowania podatku akcyzowego jest niczym uzasadnione. Takie stanowisko fiskusa nie służy bowiem walce z przestępczością gospodarczą, natomiast znacznie utrudnia życie podmiotom gospodarczym.
Nowe przepisy mają stworzyć możliwość rozliczania podatku akcyzowego za miesiące, w których została wystawiona faktura korygująca in minus. Faktury korygujące stwierdzające zwiększenie sprzedaży energii elektrycznej lub gazu ziemnego, będzie można rozliczać w miesiącu, w którym upływa termin ich płatności, zatem ta część rozliczeń pozostałaby bez zmian.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Wchodzi w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Pod względem podatkowym jest to bardzo korzystne prawo
Po trzymiesięcznym vacatio legis 22 maja w polskim systemie prawnym zaczyna obowiązywać ustawa o fundacji rodzinnej. To znane w wielu krajach Zachodu rozwiązanie jest na gruncie polskim nowością. Jak zapewnia radca prawny Piotr
Fiskus ściągnie bieżący VAT od upadłej spółki
Jeżeli wierzytelność z tytułu VAT powstała dopiero po ogłoszeniu upadłości spółki, to naczelnik urzędu skarbowego słusznie wyegzekwował ją z majątku spółki, zamiast zgłosić sędziemu komisarzowi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Unijny VAT kontra mali sprzedawcy usług elektronicznych
Od stycznia 2015r. sprzedawcy usług elektronicznych muszą stosować nowe prawo unijne. Sprzedawca, którego e-produkt kupi klient zagraniczny zobowiązany jest do odprowadzenia podatku VAT w kraju konsumenta. Nowelizacja jest wymierzona przeciwko
„Nienaprawialny” Polski Ład. Eksperci apelują o napisanie ustawy całkowicie od nowa
– Najlepiej wyrzucić cały Polski Ład i usiąść do opracowywania nowej ustawy. Nie ustawy zmieniającej ustawę, która już w tej chwili liczy dwieście kilkadziesiąt stron, ale napisanej od nowa – mówi Artur Mazurkiewicz, prezes Dolnośląskich
Podatki przedsiębiorców – zmiany 2015
Ten rok obfituje w nowelizacje ustaw dotyczących podatków. Głównym celem zmian było wprowadzenie ułatwień dla biznesu, ale również uszczelnienie systemu podatkowego. Jak wpłynął wprowadzone zmiany na finanse firmy? Podatek od
Zwrot podatku VAT – co zrobić, gdy cierpliwość się kończy?
Złożenie do urzędu skarbowego wniosku o zwrot podatku VAT powoduje stres po dwóch stronach barykady. Fiskus niechętnie żegna się ze środkami na swoim koncie bankowym, a podatnik liczy się z
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post