Alan Turing i jego test sztucznej inteligencji 

Alan Turing i jego test sztucznej inteligencji 

Alan Turing jest jedną z pierwszych osób badających sztuczną inteligencję. Wiele osób uznaje go za ojca AI. Najczęściej Turing kojarzony jest jednak z testem, którego jest twórcą. Badanie pozwala ocenić jakość komunikacji maszyny z człowiekiem. Czy po upływie wielu lat wciąż ma zastosowanie przy tworzeniu algorytmów sztucznej inteligencji? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim omówieniem.

Test Turinga – co to jest?

Matematyk Alan Turing stworzył swój test w 1950 roku. Test Turinga z założenia ma sprawdzać, czy maszyny potrafią myśleć. Ponad 70 lat temu było to założenie dość abstrakcyjne. Z biegiem lat i wraz z rozwojem zaawansowanej AI sytuacja się jednak nieco zmieniła. Test Turinga bada zdolność do samodzielnego myślenia i komunikowanie się w taki sposób, jak ludzie.

Wynikiem przeprowadzonego testu może być odpowiedź na pytanie “czy maszyny myślą?. Alan Turing opisał założenia w pracy “Computing Machinery and Intelligence”. Pierwszy test zakłada obecność mężczyzny udającego kobietę oraz kobiety, która próbowała udowodnić jego płeć poprzez zadawanie różnych pytań. Trzecią stroną był sędzia. Kolejnym wariantem było przeprowadzenie podobnego eksperymentu, z tym że poza sędzią miał w nim uczestniczyć człowiek i maszyna. Tak zrodził się test Turinga.

Kiedy komputer “dogonił” człowieka?

Alan Turing był zdania, że w roku 2000 prawidłowe przejście testu Turinga będzie dla maszyn czymś prostym. Najwyraźniej test jest bardzo dobrze zaprojektowany, dotychczas większość komputerów sobie z nim nie radzi. Wyjątkiem może być m.in. przeprowadzenie testu Turinga na algorytmie Eugene Gootsman (rok 2014). Sztuczna inteligencja udająca nastolatka przekonała do siebie około 30% sędziów, co i tak jest historycznym wynikiem. Co ciekawe, algorytm ten znalazł zatrudnienie i tworzy teksty jako autor-copywriter.

Komputery wciąż mają problem z zaliczeniem testu Turinga, choćby przez trudność z poslugiwaniem się językiem w naturalny, ludzki sposób. Z tego względu test ten zaczął być wykorzystywany do oceny jakości wygenerowanego przez AI tekstu. Jeśli treść wygląda naturalnie, jakby napisał ją człowiek, test jest zdany.

Czy dzisiejsze komputery potrafią rozwiązać test Turinga?

Nawet zaawansowane komputery nie są dziś w stanie zaliczyć testu Turinga. Czy oznacza to, że roboty, maszyny i różne algorytmy są mniej inteligentne od człowieka? Niekoniecznie. Spore grono naukowców twierdzi, że test nie jest rzetelny i nie ocenia inteligencji AI w sprawiedliwy sposób. Umiejętność tworzenia tekstu jest bowiem tylko jednym z zadań sztucznej inteligencji. Z tego względu część środowiska naukowego skłania się ku temu, by test Turinga traktować wyłącznie do oceny jakości tworzonej treści.

Dziś bardzo zaawansowane maszyny wykorzystują sztuczną inteligencję na wiele sposobów. Przykładem mogą być maszyny używane w branży medycznej. Są one w stanie przeprowadzać operacje bez udziału człowieka. Często ich efekty są lepsze, niż w przypadku tych samych działań podejmowanych przez człowieka. Wiele się więc zmieniło od czasu, gdy Alan Turing stworzył swój słynny test.

Previous Obrazy do biura – jak wybrać idealny obraz?
Next Czym powinien charakteryzować się wysokiej jakości system MES? 

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wybieramy uposażonych, czyli komu zostanie wypłacone świadczenie

Wykupienie ubezpieczenia na życia wiąże się z koniecznością wskazania uposażonego. To właśnie jemu ubezpieczyciel wypłaci świadczenie po śmierci ubezpieczonego. Kto może zostać uposażony? Ubezpieczenie na życie jest produktem ochronnym. Ponieważ

Wiadomości 0 Comments

Kiedy opłaca się skorzystać z pożyczki prywatnej?

Potrzebujesz gotówki, ale – z pewnych względów – nie chcesz wnioskować o nią w banku lub w jednej z firma pozabankowych? Alternatywą dla pożyczek bankowych i pozabankowych są pożyczki prywatne.

Wiadomości 0 Comments

Czy bank może odmówić kredytu?

Często zdarza się, że w obawie przed brakiem zabezpieczenia spłaty kredytu banki niechętnie pożyczają pieniądze. Kto może znaleźć się w grupie kredytowego wysokiego ryzyka i jak można wpłynąć na decyzje

Wiadomości 2 komentarze

O co chodzi w opłacie półkowej?

Od kilku lat wiele koncernów i dostawców proponuje sprzedawcom opłaty półkowe za lepsze wyeksponowanie produktów. Czy jest to zgodne z prawem? Co dalej z tym procederem? Według przepisów dotyczących zwalczania

Wiadomości 0 Comments

Najczęstsze mity o upadłości konsumenckiej – co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję

Upadłość konsumencka, choć coraz bardziej popularna jako sposób na poradzenie sobie z nadmiernym zadłużeniem, wciąż budzi wiele wątpliwości. Wokół tego procesu narosło mnóstwo mitów, które mogą zniechęcić osoby w trudnej

Wiadomości 0 Comments

Jak zaoszczędzić na koncie bankowym? To proste!

Czy na koncie osobistym da się oszczędzić? Zdecydowanie tak! Jak wybrać rachunek, który ochroni portfel przed zbędnymi wydatkami i… ułatwi życie? Współczesne konta osobiste nie służą już wyłącznie gromadzeniu pieniędzy,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź