Alan Turing i jego test sztucznej inteligencji 

Alan Turing i jego test sztucznej inteligencji 

Alan Turing jest jedną z pierwszych osób badających sztuczną inteligencję. Wiele osób uznaje go za ojca AI. Najczęściej Turing kojarzony jest jednak z testem, którego jest twórcą. Badanie pozwala ocenić jakość komunikacji maszyny z człowiekiem. Czy po upływie wielu lat wciąż ma zastosowanie przy tworzeniu algorytmów sztucznej inteligencji? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim omówieniem.

Test Turinga – co to jest?

Matematyk Alan Turing stworzył swój test w 1950 roku. Test Turinga z założenia ma sprawdzać, czy maszyny potrafią myśleć. Ponad 70 lat temu było to założenie dość abstrakcyjne. Z biegiem lat i wraz z rozwojem zaawansowanej AI sytuacja się jednak nieco zmieniła. Test Turinga bada zdolność do samodzielnego myślenia i komunikowanie się w taki sposób, jak ludzie.

Wynikiem przeprowadzonego testu może być odpowiedź na pytanie “czy maszyny myślą?. Alan Turing opisał założenia w pracy “Computing Machinery and Intelligence”. Pierwszy test zakłada obecność mężczyzny udającego kobietę oraz kobiety, która próbowała udowodnić jego płeć poprzez zadawanie różnych pytań. Trzecią stroną był sędzia. Kolejnym wariantem było przeprowadzenie podobnego eksperymentu, z tym że poza sędzią miał w nim uczestniczyć człowiek i maszyna. Tak zrodził się test Turinga.

Kiedy komputer “dogonił” człowieka?

Alan Turing był zdania, że w roku 2000 prawidłowe przejście testu Turinga będzie dla maszyn czymś prostym. Najwyraźniej test jest bardzo dobrze zaprojektowany, dotychczas większość komputerów sobie z nim nie radzi. Wyjątkiem może być m.in. przeprowadzenie testu Turinga na algorytmie Eugene Gootsman (rok 2014). Sztuczna inteligencja udająca nastolatka przekonała do siebie około 30% sędziów, co i tak jest historycznym wynikiem. Co ciekawe, algorytm ten znalazł zatrudnienie i tworzy teksty jako autor-copywriter.

Komputery wciąż mają problem z zaliczeniem testu Turinga, choćby przez trudność z poslugiwaniem się językiem w naturalny, ludzki sposób. Z tego względu test ten zaczął być wykorzystywany do oceny jakości wygenerowanego przez AI tekstu. Jeśli treść wygląda naturalnie, jakby napisał ją człowiek, test jest zdany.

Czy dzisiejsze komputery potrafią rozwiązać test Turinga?

Nawet zaawansowane komputery nie są dziś w stanie zaliczyć testu Turinga. Czy oznacza to, że roboty, maszyny i różne algorytmy są mniej inteligentne od człowieka? Niekoniecznie. Spore grono naukowców twierdzi, że test nie jest rzetelny i nie ocenia inteligencji AI w sprawiedliwy sposób. Umiejętność tworzenia tekstu jest bowiem tylko jednym z zadań sztucznej inteligencji. Z tego względu część środowiska naukowego skłania się ku temu, by test Turinga traktować wyłącznie do oceny jakości tworzonej treści.

Dziś bardzo zaawansowane maszyny wykorzystują sztuczną inteligencję na wiele sposobów. Przykładem mogą być maszyny używane w branży medycznej. Są one w stanie przeprowadzać operacje bez udziału człowieka. Często ich efekty są lepsze, niż w przypadku tych samych działań podejmowanych przez człowieka. Wiele się więc zmieniło od czasu, gdy Alan Turing stworzył swój słynny test.

Previous Obrazy do biura – jak wybrać idealny obraz?
Next Czym powinien charakteryzować się wysokiej jakości system MES? 

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Codziennie czyste podłogi bez wysiłku? Roboty sprzątające to hit! Same posprzątają wszystkie podłogi w domu

Robot sprzątający staje się powoli coraz częstszym wyposażeniem naszych mieszkań i domów. Podczas gdy my jesteśmy w pracy lub odpoczywamy, urządzenia te posprzątają wszystkie podłogi – odkurzą je, a nawet

Wiadomości 0 Comments

Rosną ceny mieszkań. Gdańsk i Warszawa liderami wzrostów

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie przekroczyła 8 tys. zł, a w Łodzi zbliżyła się do 4 tys. zł. W większości miast ceny wzrosły o 2 do 6 proc.

Wiadomości 0 Comments

Innowacyjne narzędzia programu partnerskiego ComperiaLead

Internet daje nam nowe możliwości – również zarobkowe. Właściciele stron internetowych – ale nie tylko – mogą przystępować do programów partnerskich gwarantujących wysokie prowizje i szybkie wypłaty, dzięki którym w

Wiadomości 0 Comments

Wydruk zdjęć z lobos.promo – czy warto?

W tej chwili coraz mniej osób decyduje się na wywoływanie zdjęć. W dobie druku cyfrowego możemy w każdej chwili odtworzyć wykonane zdjęcia i na bieżąco usuwać je czy dodawać nowe.

Wiadomości 0 Comments

Co to jest CFD

Kontrakt na różnicę kursową lub potocznie CFD jest umową pomiędzy dwoma stronami, zwykle nazywanymi „Kupującym” i „Sprzedającym”, aby zapłacić sobie nawzajem różnicę pomiędzy ceną otwarcia i zamknięcia pozycji na instrumencie

Wiadomości 0 Comments

Czy w mieszkaniu uzyskanym z MDM można założyć firmę?

Wielu młodych ludzi rozpoczyna proces usamodzielnienia nie tylko od zakupu mieszkania, ale również znalezienia dobrze płatnej pracy lub założenia własnej działalności gospodarczej. Zdobycie dofinansowania do własnych czterech kątów to naprawdę

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź