BHP – definicje i podstawowe informacje

BHP – definicje i podstawowe informacje

Termin “BHP” jest powszechnie znany w polskim społeczeństwie, ale kilka ważnych informacji dotyczących Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nie przebiło się do świadomości ludzi. Dla przykładu: nie wszyscy wiedzą, że termin BHP nie znajduje się w polskim prawie – żaden kodeks nie wyjaśnia definicji bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym artykule dowiesz się czym jest BHP i poznasz kilka innych mniej znanych, ale ważnych faktów.

Oficjalne definicje

Tak jak napisaliśmy na początku, terminu BHP próżno szukać w polskim prawodawstwie – nie ma żadnych przepisów definiujących bezpieczeństwo i higienę pracy. Gdzie zatem szukać oficjalnej definicji? W formie PN-N-1801:2004, według której BHP to stan warunków i organizacji pracy oraz zachowań pracowników zapewniający wymagany poziom ochrony zdrowia i życia przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy.

Warto zauważyć jednak, że według polskiego prawa stosowanie Norm Polskich nie jest obowiązkowe.

Inną definicją BHP, tym razem prosto z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP) jest:

ogół norm prawnych oraz środków badawczych, organizacyjnych i technicznych mających na celu stworzenie pracownikowi takich warunków pracy, aby mógł on wykonywać pracę w sposób produktywny, bez narażania go na nieuzasadnione ryzyko wypadku lub choroby zawodowej oraz nadmierne obciążenie fizyczne i psychiczne.

Kurs pierwszej pomocy

BHP – w prostych słowach

Powyższe definicje mogą przyprawić co niektórych o ból głowy, dlatego podajemy też naszą własną, prostą definicję. BHP to nic innego jak zbiór zasad dotyczących tego, jakie należy zapewnić pracownikom warunki pracy, aby ich życie i zdrowie nie było narażone na niebezpieczeństwo na terenie zakładu. Zasady BHP odnoszą się także do środowiska naturalnego, więc można stwierdzić, że BHP to także zbiór zasad dotyczących takiej pracy, aby nie była ona szkodliwa dla natury.

Osobą odpowiedzialną za przestrzeganie zasad BHP na terenie zakładu pracy jest najczęściej specjalista ds. BHP. Do jego zadań należy kontrola przestrzegania prawa pracy i podejmowania działań zapobiegających incydentom zagrażającym zdrowiu i życiu pracowników. Specjaliści ds. BHP pełnią ważną funkcję w każdej firmie, gdzie należy przestrzegać przepisów BHP.

BHP jako kierunek studiów

Co trzeba zrobić, aby zostać specjalistą ds. BHP? Odpowiedź jest prosta – skończyć stosowne studia, a następnie odbyć praktyki BHP w jakiejś firmie. Absolwenci kierunków z Bezpieczeństwa i Higieny pracy mogą prowadzić szkolenia w firmach i organach nadzoru nad warunkami pracy.

Uczelnie kuszą szerokimi perspektywami na rynku pracy, przede wszystkim dlatego, że bezpieczeństwo zawsze będzie istotnym aspektem pracy firm i korporacji. Każdy z pracowników ma przecież prawo czuć się bezpieczny w swoim środowisku pracy, a pracodawcy mają obowiązek zapewnienia im tego komfortu. Zadaniem każdego specjalisty ds. BHP jest sprawdzanie czy osoby zatrudnione są w pracy bezpieczne oraz raportowanie wszystkich zachowań i sytuacji potencjalnie niebezpiecznych. 

Jeśli cechujesz się rzetelnością, sumiennością i lubisz dbać o bezpieczeństwo swoje i ludzi dookoła, to prawdopodobnie odnajdziesz się właśnie jako specjalista ds. BHP.

Świetną alternatywa jest też praca w wyspecjalizowanych firmach zajmujących się prowadzeniem szkoleń. Przykładem takiej firmy jest wrocławski https://controlbhp.pl/

Previous Producenci wołowiny w trudnej sytuacji
Next Ostatni dzień na złożenie wniosku o zamrożenie cen energii w II półroczu

Może to Ci się spodoba

Gdzie wysłać pracowników na wyjazd integracyjny?

Nikt nie ma wątpliwości, że relacja układa się dużo lepiej, gdy pracownicy się rozumieją, znają swoje dobre strony, mają takie same zainteresowania i podobne poglądy. W warunkach zawodowych trudno poznać

Powierzenie dodatkowych obowiązków pracownikowi

Pracodawcy, którzy z różnych względów zmuszeni są do poszerzania obowiązków pracownika o dodatkowe zadania często spotykają się z niechęcią ze strony załogi. Czasem padają sugestie, że zmiany w zakresie obowiązków

Co daje picie wody, czyli 5 powodów, dla których pracownicy powinni mieć zawsze obok siebie szklankę z wodą

Naukowcy i lekarze potwierdzają, że ilość płynów rekomendowanych do picia zależy od wagi, płci, wieku i aktywności fizycznej.  Regularne uzupełnianie płynów – w tym głównie wody – jest istotne zwłaszcza

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post