Biuro w domu? Wady i zalety pracy w miejscu zamieszkania

Biuro w domu? Wady i zalety pracy w miejscu zamieszkania

Firmy, zwłaszcza te małe i jednoosobowe, pod uwagę biorą często pracę w miejscu zamieszkania. Taki zabieg ma bardzo wiele zalet, ale także istnieje druga strona. Czy praca zdalna jest najlepszym rozwiązaniem?

Praca zdalna jest postrzegana jako idealna sytuacja dla wielu pracowników. W małych firmach istnieje wiele czynników, które sprawiają, że rejestracja firmy w domu jest wygodna. Są także powody, dla których wspomniane rozwiązanie bywa zgubne. Poznajmy wady i zalety pracowania w domu.

Niskie koszty

Praca w domu to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. W niektórych branżach dojazd do klienta nie jest wymagany, a zaoszczędzony czas można wykorzystać bardziej produktywnie. Rejestracja działalności w domu to także unikanie dodatkowych nakładów finansowych na wynajem biura i rachunki. W dodatku wydatki związane z eksploatacją mieszkania można uznać jako koszty uzyskania przychodu. Minusem jest to, że nie dotyczy to wszystkich profesji, a podatek od nieruchomości staje się wyższy ze względu na przeznaczenie lokalu na prowadzenie działań biznesowych.

Elastyczne godziny pracy

Takie rozwiązanie pomaga w efektywniejszym zaplanowaniu dnia. Rano można załatwić różne urzędowe sprawy, a później wrócić do pracy. Rozplanowanie czasu w stosunku do wykonywania niektórych zadań pozwala także na wygospodarowanie paru dodatkowych chwil dla siebie. Bez potrzeby podróżowania mamy także kolejną oszczędność czasu. Sami ustalamy w jaki sposób będziemy pracować. Najważniejsze jest to, żeby było to efektywne.

Co z pracą zespołową?

O ile dla freelancerów jest to dobre rozwiązanie, tak brak wspólnej przestrzeni dla rozwijającej się firmy może być zgubne. Praca zespołowa to wymiana przemyśleń, doświadczenia i szukanie wspólnych rozwiązań. W niektórych przypadkach praca zdalna jest uzasadniona, ale w pewnym momencie nie da się uniknąć problemu braku bezpośredniej komunikacji. Stąd wynajem odpowiedniego lokalu dla siebie i współpracowników staje się nadrzędną potrzebą. Miejsca, takie jak budynki biurowe Imagine są przyjazne dla rozwijających się biznesów. Kto wie? Może w pobliżu spotka się nowego partnera biznesowego?

Zbyt luźna atmosfera

Praca zdalna nie wymaga, aby codziennie dbać o wygląd czy przemieszczać się z jednego miejsca w drugie. Cały czas jest się w tym samym miejscu. Sprzyja to rozleniwieniu i łatwemu rozpraszaniu się. Zaburzony zostaje także balans między pracą a życiem domowym – granica między tymi sferami życia powoli się zaciera. Wszystko to wpływa na jakość wykonywanych obowiązków, a elastyczny czas pracy staje się problematyczny.

Praca w domu ma pełno zalet i wad, ale ostatecznie trzeba podjąć decyzję bazując na aktualnych potrzebach firmy i perspektywach rozwoju. Jeżeli posiadamy już mały zespół to warto rozejrzeć się za lokalem pod wynajem, aby łatwiej dążyć do rozwoju.

Previous Lawinowo przybywa użytkowników bankowości mobilnej
Next Ile można zarobić na funduszach inwestycyjnych?

Może to Ci się spodoba

32 mln prób ataków na 400 firm w 4 miesiące

W ciągu czterech miesięcy w 400 firmach w Stanach Zjednoczonych zanotowano 32 mln prób ataków – wynika z programu szacowania cyberzagrożeń firmy Fortinet. Najbardziej zagrożony jest sektor finansowy, w który wymierzonych było ponad 40

Zadłużenie Europejczyków wobec banków i telekomów daje zarobić polskim firmom

Polski rynek wierzytelności może być wart już ponad 32 mld zł i dynamicznie rośnie. Dlatego GetBack SA to na krajowym podwórku chce skoncentrować swój rozwój, ale jednocześnie zamierza zwiększać swoją obecność

Dofinansowanie unijne dla firm

Fundusze unijne to olbrzymia szansa dla polskich firm. Dzięki nim mogą nie tylko z powodzeniem konkurować na wspólnym rynku, ale także inwestować w nowe technologie. Sprawdź czy Twoja firma może

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post