Co zamieścić w aktach osobowych podwładnego?
Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę posiada swoje akta osobowe. Prowadzone są przez przełożonego lub osobą do tego upoważnioną. W trakcie trwania stosunku pracy gromadzi się w nich wszystkie dokumenty dotyczące pracownika oraz dodatkowe informacje.
Akta osobowe podwładnego można podzielić na trzy części. W pierwszej znajdują się dokumenty przyjęte w związku z postępowaniem rekrutacyjnym, rozmową kwalifikacyjną i ogólnym okresem ubiegania się o stanowisko. W drugiej części dodaje się wszystkie druki i dokumentację dotyczącą okresu zatrudnienia. Chodzi głównie o umowę o pracę, nagany, pochwały, zwolnienia lekarskie, korespondencję, odbywane kursy lub szkolenia, delegacje i inne kwestie związane z zajmowaną posadą. W ostatniej (trzeciej) części zamieszcza się dokumenty dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę lub innych metod przerwania stosunku pracy, świadectwo pracy oraz klauzulę zachowania tajemnicy zawodowej oraz lojalności wobec ostatniego pracodawcy.
Akta osobowe pozwalają na zgromadzenie najistotniejszych informacji o każdym pracowniku. Stosowane są głównie w dużych korporacjach i umożliwiają dostęp do historii zawodowej (awansów, zwolnień) poszczególnych podwładnych.
Nie ma obowiązku prowadzenia akt osobowych pracowników. Jednak wielu pracodawców korzysta z tego rozwiązania, aby móc szybko i sprawnie znaleźć potrzebne dokumenty.
Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl
Może to Ci się spodoba
Czy warto zimą kupować wycieczki na przyszły rok?
Lato już dawno za nami, zaczynamy powoli myśleć o przyszłych wakacjach. Marzyć przecież nikt nam nie zabroni, a rezerwując wakacje z dużym wyprzedzeniem możemy liczyć na duże zniżki. Biura podróży
Czy istnieją dobre lokaty dla klientów indywidualnych?
Na temat lokat mówi się w ostatnim czasie coraz więcej. To doskonały sposób na przechowywanie i pomnażanie oszczędności. Cieszą się dużą popularnością i posiadają wielu zwolenników. Nic więc dziwnego, że
Od lipca w całej UE będą obowiązywać jednolite przepisy o bezpiecznym e-podpisie
1 lipca wchodzi w życie rozporządzenie eIDAS, które ujednolici w UE przepisy dotyczące podpisów elektronicznych. Certyfikaty kwalifikowane e-podpisów wydawane przez poszczególne kraje będą uznawane w pozostałych 27 państwach. Ułatwi to przedsiębiorcom prowadzenie transgranicznego biznesu
Wybory 2015: Przedsiębiorcy wybierają PiS, drugie miejsce zajmuje KORWiN
27 proc. poparcia notuje Prawo i Sprawiedliwość w sondażu przeprowadzonym wśród przedsiębiorców. Na drugim miejscu jest KORWiN z wynikiem 18 proc., a trzecią pozycję zajmuje Platforma Obywatelska z 16% proc.
Przegląd regałów magazynowych, dlaczego jest konieczny?
Prowadzenie magazynu w praktyce oznacza konieczność zadbania nie tylko o odpowiednie warunki składowania towarów. Niezbędne jest też stworzenie bezpiecznych warunków pracy, w której obsługa jest narażona na wiele czynników ryzyka.
Mobilnastrona.net – Twoja strona na urządzeniach mobilnych
Każdego roku rośnie liczba użytkowników urządzeń mobilnych. Dostęp do sieci jest coraz bardziej powszechny. A to oznacza, że coraz większa liczba internautów wchodzi na strony internetowe korzystając m.in. ze smartfonów
1 Comment
jeży
04 lutego, 16:53