Wszystko o układach zbiorowych pracy?

Porozumienie zawierane miedzy grupą podwładnych a przełożonym zwykło nazywać się układem zbiorowym pracy. W jakim celu podpisuje się taką umowę?

Zazwyczaj dotyczy pracowników, którzy pracują zasadach innych niż stosunek pracy. Może obejmować także emerytów i rencistów.

Podstawowym tematem porozumienia jest wysokość wynagrodzenia za pracę oraz wykaz dodatkowych świadczeń na rzecz zatrudnionych. W roli stron występuje przedstawiciel pracowników oraz pracodawca, którzy negocjują warunki i dochodzą do wspólnych ustaleń. Od momentu podpisania umowy należy przestrzegać postanowień i respektować prawa pracownicze.

Układ zbiorowy pracy nie dotyczy pracowników zatrudnionych w instytucjach państwowych, samorządowych, terytorialnych, sądowych lub podobnych. Głównie porozumienia dotyczą branży zatrudniającej wielu pracowników na podobnych stanowiskach i zarobkach.

Celem porozumienia jest osiągnięcie kompromisu w sprawie płacy i ogólnych warunków zatrudnienia. Może być zawierane na konkretny czas lub bez określania terminu końcowego. W przypadku nieprawidłowości lub złamania prawa układ zbiorowy jest dokumentem potwierdzającym miejsce oraz stanowisko pracy.

Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl

Previous Czym są zmowy cenowe?
Next Co zamieścić w aktach osobowych podwładnego?

Może to Ci się spodoba

Kodeks pracy 0 Comments

Kto może przejąć prawa pracownicze?

Każdy zatrudniony ma duży zbiór praw i obowiązków, które powinny być egzekwowane. Jednak w momencie śmierci tracą swoją ważność. Czy ktoś może przejąć zobowiązania służbowego takiego podwładnego? Okazuje się, że

Jaka ulga dotyczy praktyk zawodowych?

Pracodawca decydujący się na angażowanie nieletnich w celu otrzymania przez nich doświadczenia zawodowego, musi przestrzegać wszelkie ulgi przysługujące takim osobom. Rząd kraju namawia jednak do tego typu działań dając zwrot

Obowiązki zawodowe a karmienie piersią

Kobieta aktywna zawodowa w ciąży chciałaby wrócić do pracy zaraz po porodzie. Jednak dla dobra dziecka najkorzystniejsze jest karmienie piersią. Jak pogodzić pracę w dużej firmie oraz karmienie dziecka o

Jakie są prawa pracownika w zakresie rodzicielstwa?

W dziale ósmym Kodeksu Pracy wyszczególnione zostały prawa pracownic odnoszące się do macierzyństwa. Tytuł działu akcentuje możliwość przyznawania uprawnień wynikających z rodzicielstwa dla osób obojga płci, jednak większość zapisanych w

Wszystko o umowach nieokreślonych czasem trwania

Wszystkie umowy o prace są określane przez Kodeks Pracy. W prawie istnieje pewna nieścisłość określona z zawieraniem w porozumieniach długoterminowych zdań o dwutygodniowym czasie wypowiedzenia współpracy. Umowa na czas nieznany

Zatrudnienie 2 komentarze

W przyszłym roku będą obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy. Ograniczenia w umowach na czas określony

Za niecałe pół roku wejdą w życie zmiany w Kodeksie pracy. Po podpisie prezydenta nowelizacja czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wprowadzą inne zasady zatrudniania w oparciu o umowę na czas określony. Pracodawca będzie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź