Czosnek niedźwiedzi – co warto wiedzieć

Czosnek niedźwiedzi – co warto wiedzieć

Czosnek niedźwiedzi to roślina wieloletnia z rodziny Amaryllidaceae. Ma łagodny smak czosnku i lekki aromat. Zawiera wiele przydatnych substancji, dlatego od czasów starożytnych ludzie używali dzikiego czosnku w kuchni i medycynie.

Opis dzikiego czosnku

Był znany ludzkości od neolitu. W starożytnej Grecji i Rzymie był używany jako lek, a również często jako przyprawa. Dziś jego popularność nieco spadła ze względu na uprawę różnych odmian czosnku i cebuli w rolnictwie. A jednak dzika cebula jest nadal bardzo poszukiwana, a nawet uprawiana przez ogrodników. Czosnek niedźwiedzi można spotkać nad rzekami, w zacienionych lasach. Najczęściej rośnie na Kaukazie, w Turcji, Europie i niektórych częściach Rosji. Możesz spotkać tę roślinę w pobliżu rzek, w zacienionych lasach. Roślina jest mała, łodyga ma wysokość 15-50 cm, liście wyrastają z podstawy przy ziemi i mają szeroki, wydłużony kształt. Zewnętrznie bardzo przypominają liście konwalii, ale są bardziej miękkie, delikatniejsze. Kolor jest jasnozielony. Na początku maja pojawia się szypułka. Kwiaty są lekkie (najczęściej białe), małe, zebrane w parasolki. Cebulki dorastają do 1 cm średnicy, mają smak czosnkowy, ale nie tak ostry, jak czosnek prosty.

Właściwości

Cebula niedźwiedzia, bo tak nazywa się dziki czosnek, słynie ze swoich dobroczynnych właściwości, w szczególności z silnego działania przeciwbakteryjnego i antyseptycznego, bakteriobójczego i grzybobójczego, a także ze swojego składu witaminowego. W szczególności w Czechach, Anglii i Niemczech zwyczajowo piecze się ciasta i chleb z dzikim czosnkiem, a także dodaje się go do sałatek i dań na ciepło. Sama uprawa czosnku niedźwiedziego jest dość prosta, ponieważ roślina zakorzenia się w prawie każdej glebie. Najważniejsze jest, aby posadzić go w cieniu. Czosnek niedźwiedzi jest prawdziwą skarbnicą witamin, pierwiastków śladowych, minerałów i aminokwasów. Zawiera duże ilości witaminy C, olejków eterycznych, fitoncydów i lizozymu i jest uważany za skuteczny środek profilaktyczny w ostrych chorobach układu oddechowego. Cebula niedźwiedzi pobudza apetyt, poprawia pracę układu pokarmowego i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób tarczycy. Jest również często stosowany w przypadku niedoboru witamin. Szczególnie przydatne jest spożywanie czosnku niedźwiedziego wczesną wiosną, kiedy organizm po zimie pilnie potrzebuje uzupełnienia niedoborów witamin i minerałów.

Ponadto udowodniono korzyści płynące z dzikiego czosnku dla układu sercowo-naczyniowego. Cebula niedźwiedzi, według The Guardian , pobudza serce i oczyszcza krew, a także obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko udaru. Zwykły czosnek, jak zauważają eksperci, ma również właściwości pozytywnie wpływające na pracę układu sercowo-naczyniowego, ale dziki czosnek ma znacznie silniejsze działanie. Dowiedz się więcej na stronie ladnydom.pl >>

Dziki czosnek – spożywanie

Eksperci odradzają nadużywanie czosnku niedźwiedziego, co może powodować bezsenność, bóle głowy i niestrawność. Według różnych źródeł dzienna norma czosnku niedźwiedziego waha się od 10 do 25 liści. Osoby, które cierpią na zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie wątroby, zapalenie trzustki, wrzody żołądka, zapalenie żołądka i epilepsję, powinni przestać jeść czosnek niedźwiedzi. Silnie stymulujący wpływ rośliny na trawienie może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie żołądka i jelit w stanie zapalnym. Jeśli nie masz tych problemów zdrowotnych, możesz dodać czosnek niedźwiedzi do sałatek, kanapek, przygotować z niego sos pesto i dodać go do zup. Czosnek niedźwiedzi przynosi największe korzyści spożywany na świeżo. Po obróbce cieplnej traci część składników odżywczych.

Sałatka z dzikim czosnkiem i szynką

3 jajka na twardo kroimy w kostkę. Musisz także posiekać 150 g szynki. 200 g czosnku. Składniki są łączone, doprawiane kwaśną śmietaną do smaku. Możesz również dodać pieprz.

Wiosenna sałatka z dzikim czosnkiem

600 g czosnku niedźwiedziego należy pokroić i posolić. Wielkość kawałków zależy od osobistych preferencji. 2 jajka na twardo i 2 świeże ogórki pokroić w kostkę i dodać do czosnku niedźwiedziego. Sałatka doprawiana jest kwaśną śmietaną lub majonezem (można wziąć obie w równych ilościach). Gotowe danie dopraw solą i pieprzem do smaku.

Previous Przeprowadzka kurierem za granicę
Next 12 najpiękniejszych krzewów i kwiatów do ogrodu – inspiracje

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

W Polsce segment mieszkań na wynajem praktycznie nie istnieje

Polski rynek nieruchomości komercyjnych dynamicznie się rozwija. Napędza go głównie sektor biurowy i handlowy, które wciąż mają przed sobą bardzo dobre perspektywy. W porównaniu z rynkami zachodnimi w tyle wciąż pozostaje sektor hotelowo-turystyczny.

Wiadomości 0 Comments

5 unikalnych pomysłów na integrację i konferencję biznesową – tylko w Manor House SPA Chlewiska

Konferencje, kongresy, team building, eventy i szkolenia to dziś nieodłączne elementy prowadzenia biznesu i budowania partnerskich relacji na zewnątrz i wewnątrz firmy. Czy jednak nudne szkolenie i „dobra” zabawa są

Wiadomości 0 Comments

Większe zapotrzebowanie na specjalistów w handlu detalicznym

W styczniu 2016 odwiedzalność centrów handlowych była nieznacznie wyższa niż rok wcześniej, choć przybyło nowej powierzchni handlowej. Jeśli nie nastąpią radykalne zmiany prawne, to sytuacja pracowników sektora nie powinna ulec zmianie. Ze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post