Czy w spółce powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego poświadczenia udziałowca?

Czy w spółce powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego poświadczenia udziałowca?

Zgodnie z regulacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdy akcjonariusz lub inny podmiot powiązany udzieli spółce kapitałowej darmowego świadczenia, powstaje wówczas z tego tytułu przychód.

Wysokość takiego świadczenia musi być uzgodniona na podstawie ustawy o CIT zarówno w przypadku, gdy osoba poręczająca realizuje takie usługi w ramach prowadzenia firmy i wtedy szacowana jest ona wedle cen stosowanych wobec innych klientów, jak i w reszcie przypadków według cen rynkowych. Minister Finansów zajął stanowisko dotyczące wniosku podatnika o powstaniu przychodu podatkowego, gdy spółka korzysta z dokonanego nieodpłatnie przez osobę powiązaną lub akcjonariusza poręczenia uregulowania pożyczki i z urzędu w obszarze sposobu ustalenia wielkości nieodpłatnego świadczenia z tego tytułu.

Poręczenia pomiędzy związanymi podmiotami nie jest rzadko występującą praktyką w obrocie gospodarczym. Poręczenie, za które osoba nie pobiera zapłaty na gruncie prawa podatkowego wznieciło wątpliwości, co do skutków jego wykorzystywania. Dlatego też w ubiegłym roku Minister Finansów sformułował ogólną interpretację tej kwestii na gruncie podatkowym i w jego opinii bezpłatne udzielenie poręczenia nie jest działaniem gospodarczo obojętnym zarówno dla poręczyciela, jak i dla spółki kapitałowej, której zobowiązanie zostaje zabezpieczone poprzez poręczenie, a do wyliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia zastosowanie mają określone regulacje ustawy o CIT.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jak zmniejszyć koszty prowadzenia przedsiębiorstwa?
Next Ile miesięcznie wydajemy na utrzymanie samochodu?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Kiedy należy składać sprawozdania?

Prowadzenie instytucji z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z przymusem stworzenia pod koniec roku obrotowego raportu przychodowego. Owy formularz składa się do lokalnego sądu rejonowego. Streszczenie ma za zadanie opisać sytuację

Spółki 0 Comments

Na jakich zasadach funkcjonują niemieckie spółki cywilne?

Reguły funkcjonowania spółki cywilnej na terenie Niemiec są określone w niemieckim Kodeksie Cywilnym, który podaje, iż jest to podmiot gospodarczy powołany do osiągania wspólnych celów. Wypracowanie misji ma mieć miejsce

Spółki 0 Comments

Czy polskie ustawy chronią nazwę firmy?

Nazwa spółki niejednokrotnie jest jej pierwszym znakiem rozpoznawczym dla konsumentów. Gdy przedsiębiorstwo wypracuje sobie dobrą opinię, jest ona silnym symbolem przeciw konkurencji. Według Kodeksu Cywilnego pokrzywdzony przedsiębiorca ma prawo żądać

Spółki 0 Comments

Opodatkowanie w spółkach komandytowo-akcyjnych

Powodzenie spółek komandytowo-akcyjnych (w skrócie S.K.A.) rośnie. Blisko 10 lat temu takich spółek było niedużo, natomiast w tym czasie ich ilość zwiększyła się stukrotnie. Instytucje te jednoczą w sobie cechy

Spółki 0 Comments

Czy warto założyć spółkę kapitałową?

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się w kraju spółki. Głównie dlatego, że właściciel może wybrać jeden z kilku sposobów na biznes. Wśród nich są spółki kapitałowe. Czym się charakteryzują?

Spółki 0 Comments

Jak wygląda likwidowanie spółki?

Kryzys ekonomiczny sprawia, że wielu przedsiębiorców musi gromadzić oszczędności, a w ostateczności zamykać swoje biznesy. Oczywiście podejmowanie ostatecznych kroków nie jest łatwe, ale w sytuacji bez wyjścia należy postąpić odpowiedzialnie.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź