Czy w spółce powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego poświadczenia udziałowca?

Czy w spółce powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego poświadczenia udziałowca?

Zgodnie z regulacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdy akcjonariusz lub inny podmiot powiązany udzieli spółce kapitałowej darmowego świadczenia, powstaje wówczas z tego tytułu przychód.

Wysokość takiego świadczenia musi być uzgodniona na podstawie ustawy o CIT zarówno w przypadku, gdy osoba poręczająca realizuje takie usługi w ramach prowadzenia firmy i wtedy szacowana jest ona wedle cen stosowanych wobec innych klientów, jak i w reszcie przypadków według cen rynkowych. Minister Finansów zajął stanowisko dotyczące wniosku podatnika o powstaniu przychodu podatkowego, gdy spółka korzysta z dokonanego nieodpłatnie przez osobę powiązaną lub akcjonariusza poręczenia uregulowania pożyczki i z urzędu w obszarze sposobu ustalenia wielkości nieodpłatnego świadczenia z tego tytułu.

Poręczenia pomiędzy związanymi podmiotami nie jest rzadko występującą praktyką w obrocie gospodarczym. Poręczenie, za które osoba nie pobiera zapłaty na gruncie prawa podatkowego wznieciło wątpliwości, co do skutków jego wykorzystywania. Dlatego też w ubiegłym roku Minister Finansów sformułował ogólną interpretację tej kwestii na gruncie podatkowym i w jego opinii bezpłatne udzielenie poręczenia nie jest działaniem gospodarczo obojętnym zarówno dla poręczyciela, jak i dla spółki kapitałowej, której zobowiązanie zostaje zabezpieczone poprzez poręczenie, a do wyliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia zastosowanie mają określone regulacje ustawy o CIT.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jak zmniejszyć koszty prowadzenia przedsiębiorstwa?
Next Ile miesięcznie wydajemy na utrzymanie samochodu?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Czy warto założyć spółkę kapitałową?

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się w kraju spółki. Głównie dlatego, że właściciel może wybrać jeden z kilku sposobów na biznes. Wśród nich są spółki kapitałowe. Czym się charakteryzują?

Spółki 0 Comments

Na jakich zasadach funkcjonują niemieckie spółki cywilne?

Reguły funkcjonowania spółki cywilnej na terenie Niemiec są określone w niemieckim Kodeksie Cywilnym, który podaje, iż jest to podmiot gospodarczy powołany do osiągania wspólnych celów. Wypracowanie misji ma mieć miejsce

Spółki 0 Comments

Czy spółka musi płacić podatek od wypłacanej dywidendy niepieniężnej?

Spółka, która prowadzi działalność gospodarczą może wypłacić w postaci tzw. dywidendy rzeczowej, czyli w formie przysługujących jej praw do znaków towarowych. Czy w świetle prawa podatkowego taka metoda wypłaty powoduje

Spółki 0 Comments

Czym są dochody źródłowe?

Jednostki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą stosować się do zasad uiszczania podatku przychodowego od pozyskanych dochodów. Podmioty korzystające z ulg z tego tytułu, powinny mieć rzetelną bazę danych dla swoich zysków.

Spółki 0 Comments

Jak ogłaszane są spółki państwowe na sprzedaż?

Spółki akcyjne na rynku krajowym są prywatne i państwowe. Te państwowe przynależne do Skarbu Państwa, stanowią małą sumę wszystkich tego typu dóbr, ponieważ są wciąż przekazywane do prywatnych rąk przez

Spółki 0 Comments

Jak podpisywać maile firmowe?

W Kodeksie Spółek Handlowych odnajdziemy dokładny spis danych, jakie muszą być podane w trakcie wysyłania pism i zamówień drogą tradycyjną jak i mailową. Ustawa obejmuje spółki komandytowo-akcyjne, spółki akcyjne oraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź