Co daje picie wody, czyli 5 powodów, dla których pracownicy powinni mieć zawsze obok siebie szklankę z wodą

Co daje picie wody, czyli 5 powodów, dla których pracownicy powinni mieć zawsze obok siebie szklankę z wodą

Naukowcy i lekarze potwierdzają, że ilość płynów rekomendowanych do picia zależy od wagi, płci, wieku i aktywności fizycznej.  Regularne uzupełnianie płynów – w tym głównie wody – jest istotne zwłaszcza w pracy, co wpływa na efektywność i szybkość wykonywania zadań. Jakie są zalety regularnego picia wody? Jak zapewnić wszystkim pracownikom stały dostęp do wody? Jaką wodę wybrać – źródlaną czy mineralną? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy właściciel przedsiębiorstwa musi zapewnić swoim pracownikom stały i nieograniczony dostęp do wody pitnej. Miejsce z wodą powinno znajdować się maksymalnie 75 metrów od stanowiska pracy. Przepis ten wszyscy przedsiębiorcy powinni traktować jako nie tylko obowiązek, lecz także sposób na zwiększenie efektywności zatrudnionych osób. Regularne picie wody może bowiem przyczynić się do poprawy wydajności pracowników. W jaki sposób? Poznaj wszystkie zalety picia wody źródlanej.

Woda źródlana a mineralna – jakie są różnice?

Zarówno woda źródlana, jak i woda mineralna pochodzą z zasobów podziemnych, dzięki czemu są bogate w cenne składniki mineralne. Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej utrwaliło się twierdzenie, że „woda mineralna” musi w swoim składzie mieć powyżej 100 mg/dm3 rozpuszczonych składników stałych (jonów). Jednak – w oparciu o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2009/54/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. – ustalono, że „woda mineralna” to inaczej woda podziemna, która od wody przeznaczonej do spożycia różni się czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz stabilnym składem mineralnym. W nowej definicji podkreślono również, że w niektórych przypadkach woda mineralna może korzystnie oddziaływać na zdrowie ludzi dzięki zwiększonej ilości rozpuszczonych składników stałych.

Choć mogłoby się wydawać, że niektóre naturalne wody mineralne o dużej zawartości makro- i mikroskładników są najzdrowsze, to lekarze, dietetycy i inni specjaliści zdrowego odżywiania polecają właśnie wody źródlane o niezbyt wysokim poziomie jonów. Dlaczego?

Tego rodzaju wody źródlane dają pijącym konkretne korzyści, takie jak:

 • nadają się do codziennego i częstego spożywania;
 • mogą je pić dzieci, osoby starsze i ludzie z wrażliwym żołądkiem;
 • nie wchodzą w reakcje z innymi składnikami, np. cytryną.

Woda źródlana w pracy – dlaczego warto pić wodę?

Regularne picie wody korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dowiedz się, co dokładnie daje spożywanie wody źródlanej.

 • Woda źródlana orzeźwia i dodaje energii

Czysta woda o temperaturze około 25° C – czyli zbliżonej do temperatury pokojowej –  ma bardziej odżywcze działanie niż szklanka słodkiego napoju. Woda powoduje bowiem dotlenienie organizmu, dzięki czemu człowiek przestaje być senny i ma więcej energii do pracy. Wpływa także pozytywnie na krążenie krwi w organizmie, czyli na szybszy transfer cennych składników mineralnych.

 • Woda źródlana poprawia zdolność koncentracji

Woda może także przyczynić się do zwiększenia koncentracji. Dzięki odpowiedniemu dotlenieniu mózg lepiej przyswaja informację, co przekłada się na lepsze wyniki w pracy. Większość osób, które regularnie piją wodę, wykazuje również na lepszą zdolność do odpierania zewnętrznych bodźców – np. hałasu –  co jest istotne zwłaszcza w firmach z open space’em.

 • Woda źródlana poprawia spostrzegawczość

Oko jest jednym z najważniejszych narządów zmysłu – pozwala odbierać aż 80% informacji z otoczenia. Jednak 8-godzinny tryb pracy przed komputerem sprawia, że oczy stają się suche i pieką. W zwalczeniu efektu „zmęczonych oczu” pomaga właśnie woda, która sprawia, że osoba ją pijąca zwraca uwagę na więcej szczegółów.

Dzieje się tak ponieważ gałka oczka składa się z trzech wodnistych błon, które – aby poprawnie funkcjonowały – muszą być odpowiednio nawilżone. To bardzo ważne zwłaszcza w pracy wymagającej skrupulatności i dokładności, np. w bankach, kancelariach prawnych czy pracowniach badawczych.

 • Woda źródlana pozwala zwalczyć stres

Jednym ze składników mineralnych wody źródlanej jest magnez, który przeciwdziała stresowi i działa kojąco na nerwy. Dzięki piciu wody z tym makroelementem pracownicy rzadziej się denerwują, a także lepiej radzą sobie w sytuacjach kryzysowych.

 • Woda źródlana zwiększa odporność

Woda chroni organizm przed powstawaniem różnych chorób. Zapobiega między innymi miażdżycy i zawałom. Dzieje się tak za sprawą zawartemu w wodzie mineralnej magnezowi, który wpływa na regularne bicie serca i sprawność układu sercowo-naczyniowego.

Woda poprawia również działanie wątroby i trzustki, a także redukuje liczbę skurczy mięśni. Przyczyną tego jest potas będący składnikiem wody mineralnej, który jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni. Regularne picie wody sprawia więc, że pracownicy są zdrowsi, co skutkuje lepszą efektywnością całego zespołu.

Jak zapewnić stały dostęp do wody wszystkim pracownikom?

Aby udostępnić wodę pitną w miejscu pracy, właściciele firmy mogą:

 • zadbać o stworzenie pomieszczenia kuchennego z dostępem do kranu i czajnika – należy jednak pamiętać, że w niektórych miastach rury wodociągowe i stare instalacje są zanieczyszczone. Warto więc wyposażyć firmę w dystrybutor filtrujący wodę miejską, który usuwa m.in. piasek, rdzę, chlor czy metale ciężkie;
 • zamówić stałe dostawy butelkowanej wody źródlanej – warto jednak mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie drogie, a przy tym nieekologiczne. Plastikowa butelka PET rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat.
 • zamówić dystrybutor wody Eden jest to prosty i jednocześnie ekologiczny sposób dostarczania wody. Firmy oferujące takie usługi, w tym Eden Springs, wielokrotnie wykorzystują butle wody – nawet do 50 razy zanim zostanie poddana recyklingowi – przyczyniając się do mniejszej produkcji plastikowych odpadków. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda współpraca z firmami wynajmującymi dystrybutory wody? Wejdź na stronę www.eden.pl i skontaktuj się z obsługą, która przygotuję ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Previous Szybko rośnie liczba nowych rodzajów polis
Next Inwestycje w młode, innowacyjne firmy dają zarobić funduszom venture capital nawet kilkaset procent

Może to Ci się spodoba

W branży transportowej brakuje pracowników

Niedobór pracowników występuje zarówno w transporcie samochodowym, jak i kolejowym czy lotniczym. – Każdy z tych sektorów boryka się z deficytem osób o określonych kompetencjach. Ponad połowa osób pracujących w transporcie ukończyła 50. rok  życia i myśli o przejściu

Wszystko o odprawie pośmiertnej

Utrata życia przez podwładnego to szokujące przeżycie dla rodziny, ale także pracodawcy. Zgodnie z prawem powinnością każdego przełożonego jest przekazanie odprawy pośmiertnej. Na jakich zasadach jest wypłacana? W jaki sposób

Zatrudnienie 0 Comments

Zatrudnienie młodocianych pracowników tylko pod pewnymi warunkami

Handel, usługi, reklama i sektor rolno-spożywczy, to te branże najczęściej korzystają ze wsparcia młodocianych pracowników w okresie wakacyjnym. Korzyści są obopólne, bo pracodawcy w szczycie sezonu mają do dyspozycji dodatkowe ręce do pracy,

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego, ale może to być dla firmy kosztowna decyzja

Odwołanie pracownika z wakacji oznacza, że firma powinna zwrócić zatrudnionemu środki, które ten poniósł w związku z odwołaniem. Mogą to być środki wydane na organizację wypoczynku i koszty powrotu do domu. Zwrotem mogą być

Czy Polacy bardzo różnią się w doborze ubioru do pracy od innych nacji?

Jeśli chodzi dobór garderoby do pracy Polacy coraz więcej czasu i pieniędzy przeznaczają na zadbanie o swój ubiór. Zgodnie z oceną specjalistów w kwestii zewnętrznej prezencji należymy do grupy tych

Zatrudnienie 4 komentarze

Czy należy się bać rozmowy kwalifikacyjnej?

W zasadzie każde przedsiębiorstwo, które prowadzi nabór na określone stanowisko, proponuje rozmowę kwalifikacyjną. Metoda weryfikowania wiedzy i umiejętności uzależniona jest od prywatnych zastrzeżeń właściciela. Część pytań i zadań pojawia się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź