Co daje picie wody, czyli 5 powodów, dla których pracownicy powinni mieć zawsze obok siebie szklankę z wodą

Co daje picie wody, czyli 5 powodów, dla których pracownicy powinni mieć zawsze obok siebie szklankę z wodą

Naukowcy i lekarze potwierdzają, że ilość płynów rekomendowanych do picia zależy od wagi, płci, wieku i aktywności fizycznej.  Regularne uzupełnianie płynów – w tym głównie wody – jest istotne zwłaszcza w pracy, co wpływa na efektywność i szybkość wykonywania zadań. Jakie są zalety regularnego picia wody? Jak zapewnić wszystkim pracownikom stały dostęp do wody? Jaką wodę wybrać – źródlaną czy mineralną? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy właściciel przedsiębiorstwa musi zapewnić swoim pracownikom stały i nieograniczony dostęp do wody pitnej. Miejsce z wodą powinno znajdować się maksymalnie 75 metrów od stanowiska pracy. Przepis ten wszyscy przedsiębiorcy powinni traktować jako nie tylko obowiązek, lecz także sposób na zwiększenie efektywności zatrudnionych osób. Regularne picie wody może bowiem przyczynić się do poprawy wydajności pracowników. W jaki sposób? Poznaj wszystkie zalety picia wody źródlanej.

Woda źródlana a mineralna – jakie są różnice?

Zarówno woda źródlana, jak i woda mineralna pochodzą z zasobów podziemnych, dzięki czemu są bogate w cenne składniki mineralne. Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej utrwaliło się twierdzenie, że „woda mineralna” musi w swoim składzie mieć powyżej 100 mg/dm3 rozpuszczonych składników stałych (jonów). Jednak – w oparciu o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2009/54/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. – ustalono, że „woda mineralna” to inaczej woda podziemna, która od wody przeznaczonej do spożycia różni się czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznym oraz stabilnym składem mineralnym. W nowej definicji podkreślono również, że w niektórych przypadkach woda mineralna może korzystnie oddziaływać na zdrowie ludzi dzięki zwiększonej ilości rozpuszczonych składników stałych.

Choć mogłoby się wydawać, że niektóre naturalne wody mineralne o dużej zawartości makro- i mikroskładników są najzdrowsze, to lekarze, dietetycy i inni specjaliści zdrowego odżywiania polecają właśnie wody źródlane o niezbyt wysokim poziomie jonów. Dlaczego?

Tego rodzaju wody źródlane dają pijącym konkretne korzyści, takie jak:

  • nadają się do codziennego i częstego spożywania;
  • mogą je pić dzieci, osoby starsze i ludzie z wrażliwym żołądkiem;
  • nie wchodzą w reakcje z innymi składnikami, np. cytryną.

Woda źródlana w pracy – dlaczego warto pić wodę?

Regularne picie wody korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dowiedz się, co dokładnie daje spożywanie wody źródlanej.

  • Woda źródlana orzeźwia i dodaje energii

Czysta woda o temperaturze około 25° C – czyli zbliżonej do temperatury pokojowej –  ma bardziej odżywcze działanie niż szklanka słodkiego napoju. Woda powoduje bowiem dotlenienie organizmu, dzięki czemu człowiek przestaje być senny i ma więcej energii do pracy. Wpływa także pozytywnie na krążenie krwi w organizmie, czyli na szybszy transfer cennych składników mineralnych.

  • Woda źródlana poprawia zdolność koncentracji

Woda może także przyczynić się do zwiększenia koncentracji. Dzięki odpowiedniemu dotlenieniu mózg lepiej przyswaja informację, co przekłada się na lepsze wyniki w pracy. Większość osób, które regularnie piją wodę, wykazuje również na lepszą zdolność do odpierania zewnętrznych bodźców – np. hałasu –  co jest istotne zwłaszcza w firmach z open space’em.

  • Woda źródlana poprawia spostrzegawczość

Oko jest jednym z najważniejszych narządów zmysłu – pozwala odbierać aż 80% informacji z otoczenia. Jednak 8-godzinny tryb pracy przed komputerem sprawia, że oczy stają się suche i pieką. W zwalczeniu efektu „zmęczonych oczu” pomaga właśnie woda, która sprawia, że osoba ją pijąca zwraca uwagę na więcej szczegółów.

Dzieje się tak ponieważ gałka oczka składa się z trzech wodnistych błon, które – aby poprawnie funkcjonowały – muszą być odpowiednio nawilżone. To bardzo ważne zwłaszcza w pracy wymagającej skrupulatności i dokładności, np. w bankach, kancelariach prawnych czy pracowniach badawczych.

  • Woda źródlana pozwala zwalczyć stres

Jednym ze składników mineralnych wody źródlanej jest magnez, który przeciwdziała stresowi i działa kojąco na nerwy. Dzięki piciu wody z tym makroelementem pracownicy rzadziej się denerwują, a także lepiej radzą sobie w sytuacjach kryzysowych.

  • Woda źródlana zwiększa odporność

Woda chroni organizm przed powstawaniem różnych chorób. Zapobiega między innymi miażdżycy i zawałom. Dzieje się tak za sprawą zawartemu w wodzie mineralnej magnezowi, który wpływa na regularne bicie serca i sprawność układu sercowo-naczyniowego.

Woda poprawia również działanie wątroby i trzustki, a także redukuje liczbę skurczy mięśni. Przyczyną tego jest potas będący składnikiem wody mineralnej, który jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni. Regularne picie wody sprawia więc, że pracownicy są zdrowsi, co skutkuje lepszą efektywnością całego zespołu.

Jak zapewnić stały dostęp do wody wszystkim pracownikom?

Aby udostępnić wodę pitną w miejscu pracy, właściciele firmy mogą:

  • zadbać o stworzenie pomieszczenia kuchennego z dostępem do kranu i czajnika – należy jednak pamiętać, że w niektórych miastach rury wodociągowe i stare instalacje są zanieczyszczone. Warto więc wyposażyć firmę w dystrybutor filtrujący wodę miejską, który usuwa m.in. piasek, rdzę, chlor czy metale ciężkie;
  • zamówić stałe dostawy butelkowanej wody źródlanej – warto jednak mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie drogie, a przy tym nieekologiczne. Plastikowa butelka PET rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat.
  • zamówić dystrybutor wody Eden jest to prosty i jednocześnie ekologiczny sposób dostarczania wody. Firmy oferujące takie usługi, w tym Eden Springs, wielokrotnie wykorzystują butle wody – nawet do 50 razy zanim zostanie poddana recyklingowi – przyczyniając się do mniejszej produkcji plastikowych odpadków. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda współpraca z firmami wynajmującymi dystrybutory wody? Wejdź na stronę www.eden.pl i skontaktuj się z obsługą, która przygotuję ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Previous Szybko rośnie liczba nowych rodzajów polis
Next Inwestycje w młode, innowacyjne firmy dają zarobić funduszom venture capital nawet kilkaset procent

Może to Ci się spodoba

Zatrudnienie 0 Comments

Czy zatrudniony może pracować w święta?

Święta ustawowo wolne od pracy powinny być równoznaczne z dniem wolnym dla każdego pracownika. Jeśli właściciel przedsiębiorstwa chce otworzyć swój biznes może to zrobić, jednak musi samodzielnie objąć stanowisko pracy

Zatrudnienie 0 Comments

Wady i zalety zatrudnienia niepracowniczego

W związku z nieustannymi zmianami na rynku pracy przedsiębiorcy i kandydaci usiłują odszukać najlepsze rozwiązania i wygodny sposób zatrudnienia. Dużym zaufaniem obdarza się umowy o pracę, bowiem dają stabilizację i

Zatrudnienie 0 Comments

Zmieniają się zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ulga, o jaką pracodawcy mogą obniżyć wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zostanie obniżona z 80 do 50 proc. To oznacza więcej

Wszystko o odprawie pośmiertnej

Utrata życia przez podwładnego to szokujące przeżycie dla rodziny, ale także pracodawcy. Zgodnie z prawem powinnością każdego przełożonego jest przekazanie odprawy pośmiertnej. Na jakich zasadach jest wypłacana? W jaki sposób

BHP – definicje i podstawowe informacje

Termin “BHP” jest powszechnie znany w polskim społeczeństwie, ale kilka ważnych informacji dotyczących Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nie przebiło się do świadomości ludzi. Dla przykładu: nie wszyscy wiedzą, że termin

Płacenie podatków w Polsce może się okazać opłacalne dla ukraińskich pracowników. Wiele zależy od rodzaju umowy, zarobków i składek na ZUS

Liczba uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli zatrudnienie w Polsce na podstawie uproszczonych procedur, powoli zbliża się do pół miliona. Jednak zarówno wśród polskich pracodawców, jak i ukraińskich pracowników wciąż funkcjonują obawy dotyczące m.in.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź