Instrukcja BHP – własność zatrudnionego czy przełożonego?

Instrukcja BHP – własność zatrudnionego czy przełożonego?

Często pracownicy wśród obowiązków mają przygotowywanie raportów, sprawozdań, analiz, schematów, nawet programów i aplikacji. Wiele z nich trzeba uważać za utwory mimo, że powstają tylko dla przełożonego lub managera. Kto zatem posiada prawa autorskie do innowacyjnego pomysłu lub dzieła, które powstało w godzinach pracy? Jak traktować instrukcję BHP?

Na początek trzeba powiedzieć, że utworem jest dzieło, które wykazuje wkład intelektualny i twórczy autora oraz posiada niepowtarzalny i oryginalny charakter. Oznacza to, że pracownik, który wykonał zleconą pracę może mówić o prawie autorskim do swoich wytworów. Aczkolwiek prawo trochę bardziej skomplikowane, ponieważ utwory sporządzone w godzinach pracy oraz z wykorzystaniem urządzeń służbowych muszą być traktowane jako własność całej firmy.

Powyższe przepisy zdają się być bardzo logiczne i zgodne z wcześniej przyjętymi normami. Jak zatem traktować rozkłady jazdy, schematy, książki telefoniczne czy instrukcje BHP? Przecież odwzorowują jeden szablon i tylko nieznacznie różnią się od siebie.

Aby powiedzieć o prawie autorskim np. do instrukcji BHP należy oszukać w niej właśnie ten osobliwy charakter, który przeważa nad utartymi i popularnymi frazami oraz odbiega całościowo od normy.

Wedle ustaleń sądu instrukcja BHP powinna być uważana za utwór, do którego prawa autorskie ma pracownik (będący autorem). Poza tym konieczne jest przyznanie nadprogramowego wynagrodzenia z tytuły podjęcia zagadania wykraczającego poza ustalone umownie powinności zawodowe.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jak osiągnąć sukces w prowadzeniu biura rachunkowego?
Next Jak dobrze pisać wiadomości służbowe?

Może to Ci się spodoba

Prawo autorskie 0 Comments

Jakie znaki towarowe nie mogą być chronione przez prawo ochronne?

Według regulacji prawnych odnoszących się do własności przemysłowej, znak ochronny może być chroniony prawem ochronnym, jeżeli nie ma rejestracyjnych przeszkód. Prawo ochronne nie może zostać udzielone dla oznaczeń, które: 1.

Prawo dla firm 0 Comments

Jak zastrzega się znak firmowy?

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że zachowają oryginalność tylko wtedy, gdy zastrzegą wszystkie znaki firmowe. Jak powinni to zrobić? O czym muszą pamiętać przede wszystkim? Podstawowym krokiem jaki powinien wykonać

Prawo autorskie 1Comments

Czym jest wzór przemysłowy?

Każde przedsiębiorstwo, które wytwarza towary lub produkuje spersonalizowane produkty zabiega o ich indywidualny i niepowtarzalny charakter. Konieczna jest ochrona, żeby konkurencja nie wykorzystała projektu rywali biznesowych. Czy ustanowienie wzoru przemysłowego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post