Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm jako choroba wkrada się niezauważony, ale ostatecznie całkowicie przejmuje kontrolę nad ludzką psychiką. Stała ekspozycja na toksyny alkoholowe niszczy psychikę i osłabia pracę ważnych narządów i układów organizmu.

Na czym polega leczenie alkoholizmu

Alkoholikowi niezwykle trudno jest przyznać się zarówno do choroby, jak i do konieczności leczenia. Sugestia, że potrzebuje pomocy, może spowodować z jego strony ostre odrzucenie, zaprzeczenie problemowi. Zaprzeczanie uzależnieniu od alkoholu jest poważnym problemem. Kiedy jednak chory uzna istnienie problemu, to istnieje wiele metod leczenia alkoholizmu. Terapię przepisuje się indywidualnie, w zależności od stanu fizycznego i psycho-emocjonalnego pacjenta. Dla niektórych pacjentów wskazany jest szpital dzienny lub całodobowy, dla innych leczenie ambulatoryjne.

Detoksykacja, rehabilitacja i wsparcie po rehabilitacji to trzy elementy terapii, z których każdy jest równie ważny i nie można go pominąć. Usunięcie toksyn i złagodzenie objawów abstynencyjnych to pierwszy krok w kierunku normalizacji procesów metabolicznych w organizmie pacjenta, poprawy snu i nastroju. Środki detoksykacyjne obejmują dożylne podawanie leków i powinny być podejmowane w warunkach szpitalnych.

Usuwanie toksyn nie leczy uzależnienia. Po złagodzeniu stanu fizjologicznego pacjenta konieczne jest przezwyciężenie jego psychicznego głodu alkoholu. W tym celu stosuje się programy rehabilitacji ambulatoryjnej lub stacjonarnej, realizowane w specjalistycznych ośrodkach lub klinikach odwykowych. Skuteczność leczenia stacjonarnego i ambulatoryjnego jest prawie taka sama i zależy od wybranego programu, spośród których z reguły najlepiej przejawia się podejście poznawczo-behawioralne w połączeniu ze wspomaganiem lekowym.

Zazwyczaj gwałtowny powrót do zwykłego życia jest obarczony ryzykiem. Dlatego pacjent powinien uczęszczać na grupy porehabilitacyjne, w których uczy się panowania nad swoim zachowaniem nawet w sytuacjach stresowych.

Sposoby leczenia alkoholizmu

Leczenie alkoholików często utrudnia ich nieodpowiedzialne podejście do choroby, mimo że dobrowolnie zgadzają się na hospitalizację. Aby pokonać tę przeszkodę w pełnym wyzdrowieniu, opracowano szereg procedur psychoterapeutycznych i lekarskich. Przy pomocy psychoterapii można wykreować nowe, zdrowe nawyki. W wyniku oddziaływania psychoterapeutycznego, stosunku do alkoholu i jego roli w zmianach życiowych, pacjent uświadamia sobie potrzebę trzeźwości, uczy się przezwyciężania patologicznego głodu alkoholu, rozwiązywania problemów bez jego pomocy oraz wyznaczania długofalowych celów. Za najskuteczniejsze uznawane są metody psychoterapeutyczne szkoły poznawczo-behawioralnej: terapia poznawczo-behawioralna, terapia emocjonalno-racjonalno-behawioralna,Kodowanie to sugerowany zakaz spożywania alkoholu, wprowadzany do podświadomości pacjenta z wyraźną lub zmienioną świadomością. W przypadku hipnozy przy użyciu neurolingwistycznych technik programowania, w podświadomości pacjenta zostaje umieszczony warunkowy odruch odmowy spożycia alkoholu w obecności pewnego znaku.

Za pomocą leków można stworzyć warunki, w których spożywanie alkoholu przestanie dawać pacjentowi uczucie euforii – wręcz przeciwnie, doprowadzi do gwałtownego i namacalnego pogorszenia stanu fizycznego, w tym śmierci. Świadomość tego zapobiega nawrotom choroby. Stosowanie takich leków jest dopuszczalne dopiero pod koniec okresu detoksykacji i po dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Jak długo trwa leczenie alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu u każdej osoby przebiega w sposób indywidualny. Dlatego czas leczenia jest wartością ściśle indywidualną. Obecnie stosuje się ogromną liczbę skutecznych programów detoksykacji, leczenia i rehabilitacji, ale wciąż nie ma panaceum, czyli jedynego w 100% skutecznego na wszystkie przypadki, w których konieczne jest leczenie. Najpierw przeprowadza się oczyszczenie organizmu z toksyn – co trwa od kilku dni do dwóch tygodni, a na drugim etapie pacjentowi oferowane są różne programy pomocy psychologicznej, które trwają od 3 miesięcy do sześciu miesięcy.

Previous Czym jest tłumaczenie uwierzytelnione?
Next Wybór diety pudełkowej

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rynek mieszkaniowy kwitnie. Deweloperzy nie przestają inwestować

Boom mieszkaniowy trwa. Od stycznia do maja deweloperzy oddali do użytku mniej więcej tyle samo mieszkań, ile przed rokiem. Jednak uzyskali pozwolenia na budowę o ponad 50 proc. więcej lokali niż

Wiadomości 0 Comments

Co trzeci użytkownik smartfona ma zainstalowaną aplikację mobilną banku

30 proc. użytkowników smartfonów ma zainstalowaną aplikację mobilną swojego banku. Połowa z tych osób korzysta z niej kilka razy w tygodniu, a 10 proc. codziennie – wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Co czwarty

Wiadomości 0 Comments

W 2021 roku tempo wzrostu polskiej gospodarki może spaść poniżej 3 proc

Spadek tempa wzrostu gospodarczego, pogorszenie w finansach publicznych i powrót do stagnacji w inwestycjach – taki scenariusz prognozują eksperci Europejskiego Kongresu Finansowego dla polskiej gospodarki do 2021 roku. Wśród głównych zagrożeń wymieniają pogorszenie koniunktury

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post