Jak zaplanować pracę dla zastępcy na czas naszego urlopu?

Jak zaplanować pracę dla zastępcy na czas naszego urlopu?

To zrozumiałe, że pracownik, który cały rok sumiennie pracuje, przynajmniej raz do roku potrzebuje dłuższej przerwy i liczy na zasłużony urlop. Zanim jednak rozpoczniemy relaks na wczasach, a praca stanie się tylko odległym wspomnieniem, musimy komuś przekazać nasze obowiązki. O czym należy pamiętać przed wyjazdem, aby po powrocie uniknąć przykrych niespodzianek?

 Zastępstwo obowiązkowe

Sezon urlopowy jest dla pracodawcy okresem trudnym, ponieważ zaburzony zostaje normalny tok pracy w firmie, zwłaszcza gdy większość zespołu przebywa na wakacjach w tym samym czasie (art. 163 § 1 K.p.) Zazwyczaj obowiązki nieobecnego pracownika przejmuje osoba zatrudniona na równorzędnym bądź zbliżonym stanowisku. Co istotne, jeśli pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę i dostanie od szefa polecenie zastąpienia nieobecnego kolegi lub koleżanki, zgodnie z prawem nie może odmówić wykonania powierzonych mu zadań, chyba że wykraczają one poza zakres i charakter zajmowanego stanowiska.

Jeśli to nam przypadnie zastępować innego pracownika, pamiętajmy, że czas przeznaczony na wykonanie nowych obowiązków nie powinien przekraczać czasu pracy, który mamy określony w umowie. Gdyby się tak zdarzyło, pracodawca jest zobowiązany wypłacić nam dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Warto podkreślić, że obowiązki, które zostaną nam powierzone jesteśmy zobligowani wykonywać “sumienne i staranne” oraz w dalszym ciągu stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy (art. 100 K.p).

 Przygotuj się na urlop

Najlepszym rozwiązaniem jest to, kiedy to my sami, zanim rozpoczniemy wymarzony urlop, ustalimy z przełożonym, kto będzie nas zastępował i przekażemy mu swoje obowiązki. Dobra komunikacja pozwoli wszystko zorganizować w taki sposób, abyśmy mogli odpoczywać bez obaw, że w trakcie wakacji zadzwoni zdenerwowany szef, bo pracownik wykonujący nasze obowiązki nie będzie wiedział, jak wywiązać się z nowych zadań.
O co warto zadbać przed wakacjami? Przede wszystkim postarajmy się zakończyć wszelkie bieżące sprawy. Jeśli wiemy, że w trakcie naszego wyjazdu kończy się termin umowy, należy wcześniej dokonać ponownego zamówienia lub dostarczyć sprawozdanie. Następnie dopilnujmy formalności, takich jak e-maile do kontrahentów, wystawienie faktur lub wykonanie ważnych telefonów. Przekazywanie zastępcy niedokończonych spraw, które mogliśmy sfinalizować sami, jest niekoleżeńskie i stawia nas w bardzo niekorzystnym świetle.

Uporajmy się z bieżącymi sprawami, a następnie wyjaśnijmy wyznaczonemu zastępcy, czego należy dopilnować w trakcie naszej nieobecności. Dobrym pomysłem jest stworzenie listy lub arkusza, w którym zamieścimy poszczególne zadania oraz termin ich realizacji. Zakres wskazówek i wytycznych będzie w dużej mierze zależał od specyfiki wykonywanej przez nas pracy oraz tego, jaką role w firmie pełni zastępujący nas pracownik. Jeśli mamy zbliżone obowiązki, wystarczy że omówimy najważniejsze kwestie oraz zrelacjonujemy, które zadania są w toku, a które należy zrealizować w całości.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous PREXOUT: Miej kontrolę, sprawnie zarządzaj jutrem!
Next Bankowość internetowa pod ostrzałem. Jak się bronić przed cyberprzestępcami?

Może to Ci się spodoba

Kadry 1Comments

Albo przywrócenie do pracy albo odszkodowanie – te opcje nie idą w parze

Zdaniem Sądu Najwyższego nie ma możliwości żądania przywrócenia do pracy i jednocześnie wypłaty odszkodowania. Te roszczenia wzajemnie się wykluczają. Sprawa, w której głos zabrali sędziowie SN dotyczyła pracownicy zwolnionej z

Bezrobocie jesienią znowu zacznie rosnąć

Według wstępnych danych MRPiPS stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc. i pozostała na niezmienionym poziomie już drugi miesiąc z rzędu. To oznacza, że wzrost bezrobocia wyhamował, ale – jak wskazuje minister Marlena Maląg – jesienią należy

Komu należy się renta socjalna?

Jeśli zatrudniony nie może wykonywać swoich powinności służbowych może uzyskać prawo do pobierania renty socjalnej. Aczkolwiek nieobecność w pracy powinna być konsekwencją problemów zdrowotnych. Jakie jeszcze warunku musi załatwić zatrudniony,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post