Jak zaplanować pracę dla zastępcy na czas naszego urlopu?

Jak zaplanować pracę dla zastępcy na czas naszego urlopu?

To zrozumiałe, że pracownik, który cały rok sumiennie pracuje, przynajmniej raz do roku potrzebuje dłuższej przerwy i liczy na zasłużony urlop. Zanim jednak rozpoczniemy relaks na wczasach, a praca stanie się tylko odległym wspomnieniem, musimy komuś przekazać nasze obowiązki. O czym należy pamiętać przed wyjazdem, aby po powrocie uniknąć przykrych niespodzianek?

 Zastępstwo obowiązkowe

Sezon urlopowy jest dla pracodawcy okresem trudnym, ponieważ zaburzony zostaje normalny tok pracy w firmie, zwłaszcza gdy większość zespołu przebywa na wakacjach w tym samym czasie (art. 163 § 1 K.p.) Zazwyczaj obowiązki nieobecnego pracownika przejmuje osoba zatrudniona na równorzędnym bądź zbliżonym stanowisku. Co istotne, jeśli pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę i dostanie od szefa polecenie zastąpienia nieobecnego kolegi lub koleżanki, zgodnie z prawem nie może odmówić wykonania powierzonych mu zadań, chyba że wykraczają one poza zakres i charakter zajmowanego stanowiska.

Jeśli to nam przypadnie zastępować innego pracownika, pamiętajmy, że czas przeznaczony na wykonanie nowych obowiązków nie powinien przekraczać czasu pracy, który mamy określony w umowie. Gdyby się tak zdarzyło, pracodawca jest zobowiązany wypłacić nam dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Warto podkreślić, że obowiązki, które zostaną nam powierzone jesteśmy zobligowani wykonywać “sumienne i staranne” oraz w dalszym ciągu stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy (art. 100 K.p).

 Przygotuj się na urlop

Najlepszym rozwiązaniem jest to, kiedy to my sami, zanim rozpoczniemy wymarzony urlop, ustalimy z przełożonym, kto będzie nas zastępował i przekażemy mu swoje obowiązki. Dobra komunikacja pozwoli wszystko zorganizować w taki sposób, abyśmy mogli odpoczywać bez obaw, że w trakcie wakacji zadzwoni zdenerwowany szef, bo pracownik wykonujący nasze obowiązki nie będzie wiedział, jak wywiązać się z nowych zadań.
O co warto zadbać przed wakacjami? Przede wszystkim postarajmy się zakończyć wszelkie bieżące sprawy. Jeśli wiemy, że w trakcie naszego wyjazdu kończy się termin umowy, należy wcześniej dokonać ponownego zamówienia lub dostarczyć sprawozdanie. Następnie dopilnujmy formalności, takich jak e-maile do kontrahentów, wystawienie faktur lub wykonanie ważnych telefonów. Przekazywanie zastępcy niedokończonych spraw, które mogliśmy sfinalizować sami, jest niekoleżeńskie i stawia nas w bardzo niekorzystnym świetle.

Uporajmy się z bieżącymi sprawami, a następnie wyjaśnijmy wyznaczonemu zastępcy, czego należy dopilnować w trakcie naszej nieobecności. Dobrym pomysłem jest stworzenie listy lub arkusza, w którym zamieścimy poszczególne zadania oraz termin ich realizacji. Zakres wskazówek i wytycznych będzie w dużej mierze zależał od specyfiki wykonywanej przez nas pracy oraz tego, jaką role w firmie pełni zastępujący nas pracownik. Jeśli mamy zbliżone obowiązki, wystarczy że omówimy najważniejsze kwestie oraz zrelacjonujemy, które zadania są w toku, a które należy zrealizować w całości.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous PREXOUT: Miej kontrolę, sprawnie zarządzaj jutrem!
Next Bankowość internetowa pod ostrzałem. Jak się bronić przed cyberprzestępcami?

Może to Ci się spodoba

Czy Polacy bardzo różnią się w doborze ubioru do pracy od innych nacji?

Jeśli chodzi dobór garderoby do pracy Polacy coraz więcej czasu i pieniędzy przeznaczają na zadbanie o swój ubiór. Zgodnie z oceną specjalistów w kwestii zewnętrznej prezencji należymy do grupy tych

Transformacja rynku pracy przyspiesza. Aktywne uczenie i elastyczność będą jednymi z kluczowych kompetencji przyszłości

– Szybka cyfryzacja i rozwój koncepcji przemysłu 4.0 wymuszają nabywanie nowych umiejętności w obszarach takich jak nowe technologie, cyberbezpieczeństwo, robotyzacja czy analiza danych. Jednocześnie, wraz z postępującą automatyzacją, na znaczeniu zyskują kompetencje miękkie, w których

BHP – definicje i podstawowe informacje

Termin “BHP” jest powszechnie znany w polskim społeczeństwie, ale kilka ważnych informacji dotyczących Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nie przebiło się do świadomości ludzi. Dla przykładu: nie wszyscy wiedzą, że termin

Pracownicy narzekają na problemy alergiczne w pracy? Zadbaj o czystość

Wielogodzinna praca za biurkiem tylko z pozoru wydaje się bezpieczna. Nieodpowiednie lub zbyt rzadkie czyszczenie powierzchni użytkowych bywa uciążliwym problemem nie tylko dla przedsiębiorcy, ale i wszystkich pracowników. Alergie zdarzają

Manager 9 komentarzy

Dlaczego warto inwestować w szkolenie menedżerów?

Dla sprawnego i pomyślnego funkcjonowania każdej firmy jako całości niezbędna jest odpowiednio wykwalifikowana kadra zarządzająca – ta prosta prawda, choć z pozoru oczywista, bywa jednak w polskich przedsiębiorstwach regularnie zapominana.

Kariera na botoksie

W Polsce coraz więcej pracowników osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Nie są to już tylko osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych w korporacjach. Na zabieg z wykorzystaniem botoksu czy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź