Jak zarządzać sezonowymi zmianami w asortymencie w sklepie odzieżowym?

Jak zarządzać sezonowymi zmianami w asortymencie w sklepie odzieżowym?

Jeśli prowadzisz sklep z ubraniami, na pewno znasz dobrze problematyczne zjawisko sezonowości. Na szczęście są pewne metody, które pozwolą Ci ograniczyć skutki zmiennego popytu na Twoje produktu w ciągu roku. Poznasz je, czytając poniższy artykuł.

Rozszerzenie asortymentu – sposób na sezonowość

Pamiętaj, że są pewne kategorie produktowe, które cieszą się popularnością niezależnie od pory roku. Jeśli prowadzisz sklep z odzieżą, to jesteś na dobrej pozycji – w końcu ludzie kupują ubrania przez cały rok. Jeśli na przykład handlujesz sukienkami, dobrym pomysłem będzie wprowadzenie zimą odzieży cieplejszej – kurtek, płaszczy, kombinezonów narciarskich lub całorocznej takiej jak koszulki czy skarpetki.

Oczywiście na wstępie musisz nawiązać współpracę z hurtownią odzieży, która zaproponuje Ci atrakcyjne warunki współpracy. Ale nie martw się – dostawców na rynku jest tak dużo, że na pewno wybierzesz markę godną zaufania. 

Jedynym problemem może być Twój brand, który teoretycznie może być silnie kojarzony z odzieżą elegancką, a nie sportowymi ubraniami. W takich sytuacjach dobrym posunięciem jest stworzenie nowej marki, która swoje działania oprze o osobny silnik sklepu.

Odpowiednia optymalizacja stanów magazynowych

Jeśli wiesz, że Twoje produkty cieszą się dużą popularnością podczas letnich miesięcy, to nie składasz dużych zamówień w hurtowniach w październiku. Chyba że takie działanie ma pewne uzasadnienie, np. atrakcyjne promocje u dostawców.

Wiedząc, że Twój asortyment jest typowo letni, to robisz wszystko, aby wyprzedać cały asortyment przed końcem sezonu. W tym celu możesz zorganizować różnego rodzaju promocje. Dobrym krokiem będzie analiza działań dużych marketów z elektroniką, które organizują na początku roku akcje pod hasłem „wietrzenia magazynów”. Tego typu akcje równie dobrze sprawdzą się w sklepie odzieżowym.

Wybierz sprytny model biznesowy

Pamiętaj, że nie zawsze musisz inwestować w produkty na stan. Jeśli wiesz, że dana kategoria jest podatna na zmiany sezonowe, możesz skorzystać ze współpracy z hurtowniami w ramach dropshippingu.

Model ten zakłada, że towar znajduje się u dostawcy na magazynie. Gdy klient kupi produkt w Twoim sklepie, wtedy jest on wysyłany z magazynu dostawcy, a Ty z nim rozliczasz się, gdy kupujący przekaże Ci pieniądze. Na pewno takie rozwiązanie pozwoli Ci uniknąć pechowych inwestycji, które padną ofiarą sezonowych zastojów.

Marketing wspierający sprzedaż sezonowych produktów

Gdy wiesz, że grozi Ci sytuacja, w której zostaniesz z pełnym magazynem produktów, które ktoś kupi dopiero za roku, wtedy skup się na marketingu. Potraktuj jako priorytet sprzedaż ich w szczycie sezonu. Być może koszty marketingowe okażą się wtedy spore, ale warto zrobić wszystko, aby oczyścić magazyn przed sezonem ogórkowym. 

Jak zarządzać zmianami sezonowymi w sklepie odzieżowym? – finalna odpowiedź

Aby lepiej zarządzać sezonowymi zmianami w asortymencie w sklepie z odzieżą, musisz dobrze poznać Twoją grupę docelową. Dowiedzieć się, w jakich miesiącach najczęściej jej przedstawiciele robią zakupy i z których kanałów online korzystają. Ta wiedza pozwoli Ci opracować skuteczny plan działania będący receptą na sezonowość.

Previous InPost jako klucz do efektywnej logistyki w Twojej firmie
Next Dział HR – definicja i zakres obowiązków

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Citi Handlowy potroił zysk. Bank stawia na nowe technologie i ofertę dla e-commerce

Początek roku był bardzo udany dla banku Citi Handlowy, który zanotował zysk netto trzy razy wyższy niż przed rokiem i przychody zwiększone o jedną piątą. W obszarze detalicznym priorytetem są nowe technologie i dalszy

Wiadomości 0 Comments

Życie w twoich rękach

Życie to najcenniejszy dar, który został nam dany i powinniśmy je chronić. Życie wymaga zabezpieczenia, a człowiek potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Jednym z elementów, który daje ludziom to poczucie jest posiadanie

Wiadomości 0 Comments

Śledzenie kontenerów i naczep – jak wykorzystać monitoring eTOLL?

Systemy monitoringu GPS dają firmom transportowym nieosiągalne dotąd możliwości śledzenia pojazdów wykorzystywanych w codziennej pracy. Kontrolowanie położenia i parametrów kontenerów i naczep pozwala na znacznie sprawniejsze planowanie przebiegu transportu i

Wiadomości 0 Comments

Czy po wakacjach spada szansa na znalezienie ciekawego zatrudnienia?

Wakacje to czas, gdy część osób potrzebuje wolnego od codziennych powinności służbowych. Urlopy planuje się dużo wcześniej, żeby spełniać swoje plany wyjazdowe zgodnie z założeniami. Jednak osoby zatrudnione na umowę

Wiadomości 0 Comments

Co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności

Łączne oszczędności Polaków wynoszą już przeszło 1,2 bln zł i rosną. Jak jednak wynika z badania firmy Lindorff co najmniej jedna trzecia społeczeństwa w ogóle nie ma odłożonych pieniędzy na przyszłość. Blisko 60 proc.

Wiadomości 0 Comments

Praca online – jakie możliwości zawodowe

Jeszcze kilkanaście lat temu prawdopodobnie mało kto wyobrażał sobie, że rynek zawodowy może wyglądać właśnie tak jak współcześnie. Okazuje się, że coraz więcej Polaków ze swoimi zawodowymi obowiązkami przenosi się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź