Dział HR – definicja i zakres obowiązków

Dział HR – definicja i zakres obowiązków

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest dział HR, jakie są jego zadania oraz jakie narzędzia pomagają HR-owcom w ich codziennej pracy.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest dział HR, jakie są jego zadania oraz jakie narzędzia pomagają HR-owcom w ich codziennej pracy.

W małym biznesie właściciel robi wszystko sam lub prawie sam. Jeśli jednak chce rozwinąć firmę i utrzymać się na rynku, musi delegować zadania i zatrudniać kolejnych pracowników. Im więcej pracowników, tym więcej zadań z nimi związanych – układanie grafików i ewidencja czasu pracy, planowanie urlopów, rekrutacje, rozwiązywanie konfliktów w zespole, planowanie ścieżek rozwoju itd. Komu zlecić realizację tych czynności? Działowi HR.

Definicja

Co to jest HR? HR to skrót od angielskiego terminu Human Resources i dosłownie oznacza „zasoby ludzkie”. W ekonomii i marketingu zasoby ludzkie stanowią wartość kapitałową organizacji. W firmach jest to dział, który odpowiada za zarządzanie pracownikami i tworzenie im warunków pracy sprzyjających rozwojowi oraz ogólnej efektywności

Obowiązki działu HR

Na liście obowiązków działu HR znajdują się m.in.:

Organizowanie procesu rekrutacji oraz selekcja kandydatów

Pozyskiwanie nowych pracowników to jedno z najważniejszych zadań działu HR. Żeby je zrealizować, specjaliści HR konsultują się z managerami innych działów i badają ich potrzeby w kwestii zatrudnienia. Potem planują proces rekrutacji, tj.:

  • uzgadniają, jakie stanowisko ma zostać obsadzone (nazwa wakatu, warunki stanowiskowe);
  • projektują komunikację z kandydatami (treść ogłoszenia, dobór mediów, schemat korespondencji – skrypty rozmów, mailingi);
  • określają, czego firma wymaga od kandydata (wykształcenie, kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie);
  • ustalają, jak długo ma trwać rekrutacja, aby firma nie ponosiła strat finansowych (zakładany czas od ogłoszenia wakatu do momentu zatrudnienia właściwej osoby – wskaźnik time to hire);
  • decydują, jak będzie oceniany kandydat (sposób oceny – test, ankieta, zadanie praktyczne itp. oraz kryteria oceny).

W kolejnym kroku wdrażają plan rekrutacji w życie, czyli pozyskują kandydatów i selekcjonują otrzymane aplikacje. Kiedy znajdzie się odpowiednia osoba, przedstawiają jej ofertę zatrudnienia. Jeśli oferta zostanie zaakceptowana przez kandydata, specjaliści HR zajmują się przygotowaniem i procesowaniem dokumentów zatrudnienia oraz przechodzą do realizacji kolejnego z obowiązków – procesu onboardingu nowego pracownika.

Onboarding nowych pracowników

Dział HR w porozumieniu z innymi działami planuje preonboarding i onboarding, bo to właśnie jakość tych dwóch procesów wpływa na decyzję pracownika o chęci kontynuowania współpracy z firmą. Muszą one przebiegać sprawnie, nieść ze sobą niezbędną wiedzę, ale jednocześnie nie przeciążać nowej osoby nadmierną ilością obowiązków.

Zarządzanie wynagrodzeniami i benefitami

Dział HR ustala płacową politykę firmy i dba, aby pracownicy byli odpowiednio wynagradzani. Wiąże się to z monitorowaniem trendów płacowych na danym rynku oraz realizacją pakietów benefitów, dostosowanych do potrzeb zespołu. Dział HR jest również odpowiedzialny za realizowanie budżetu, jaki firma przeznacza okresowo na zarządzanie personelem.

Rozwój i szkolenia zespołu

Dział HR identyfikuje luki kompetencyjne w zespole oraz zapewniania pracownikom możliwości rozwoju zawodowego, tj. planuje ścieżki zawodowe w firmie (sukcesja), organizuje szkolenia, mentoring i programy rozwoju kompetencji.

Zarządzanie relacjami i tworzenie pozytywnego środowiska pracy

Specjaliści HR to osoby, do których pracownik zawsze może się zwrócić z prośbą o pomoc w trudnej sytuacji (konflikt z toksycznym współpracownikiem, dyskryminacja, hejt, mobbing itp.). Dbają też o bezpieczne środowisko pracy (przestrzeganie prawa pracy i regulaminów wewnętrznych firmy), promują pozytywną kulturę organizacyjną (np. organizują akcje wolontariackie), wspierają pracę zespołową oraz odpowiadają za integrację pracowników (np. poprzez organizowanie spotkań integracyjnych poza godzinami pracy).

Zarządzanie dokumentacją pracowniczą i urlopami

Dział HR zarządza aktami osobowymi pracowników oraz dba o przestrzeganie przepisów i terminów związanych z dokumentacją. Jest także odpowiedzialny za ewidencję czasu pracy i nadzór nad planami urlopowymi.

Monitorowanie wskaźników HR i ocena pracowników

Dział HR na bieżąco monitoruje wybrane wskaźniki (np. wskaźnik retencji, absencję i inne) i analizuje wydajność firmy, aby móc szybko reagować w kryzysowych sytuacjach. Ocenia również efektywność każdego członka zespołu oraz jego wkład w rozwój firmy, dzięki wykorzystaniu narzędzi do oceny pracowniczej.

Narzędzia HR-owców

W miarę jak wydłuża się lista obowiązków działu HR, rośnie potrzeba automatyzacji zadań i procesów. Dlatego Excel i jego pochodne odchodzą w zapomnienie, a HR-owcy sięgają po specjalistyczne oprogramowanie.

Mniejsze firmy wybierają na początek nieskomplikowane aplikacje, np. timery czasu pracy lub programy do wysyłki korespondencji związanej z toczącą się rekrutacją albo systemy ATS do śledzenia aplikacji kandydatów. Jednak skuteczną automatyzację zapewniają zaawansowane systemy – HRIS, HCM lub kompleksowe platformy HRM (np. takie jak platforma PeopleForce).

Ciekawym dodatkiem, który często wykorzystują firmy o dużych potrzebach szkoleniowych, są platformy e-learningowe.

Podsumowanie

Dział HR stawia dobro kandydatów i pracowników na pierwszym miejscu –  dba o ich pozytywne doświadczenia, bezpieczeństwo i możliwości rozwoju. Specjaliści HR są również odpowiedzialni za jakość komunikacji i relacji w zespole, przestrzeganie prawa pracy oraz wewnętrznych regulacji i realizację innych kadrowo-księgowych obowiązków, których lista jest naprawdę długa. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że dział HR to klucz do sukcesu firmy.

Previous Jak zarządzać sezonowymi zmianami w asortymencie w sklepie odzieżowym?
Next Akcesoria reklamowe ze sloganem, czyli gadżety jako dodatek do zamówienia

Może to Ci się spodoba

Za kilka lat inwestycje będą zamierać z powodu sytuacji na rynku pracy

Na polskim rynku pracy już brakuje kilku milionów pracowników, inni z kolei narzekają na brak zatrudnienia. Wynika to z jednej strony z niedopasowania umiejętności pracowników i potrzeb pracodawców, z drugiej z sytuacji demograficznej oraz niskiej aktywności zawodowej

Rejestrujesz pierwszą firmę? Nie popełniaj popularnych błędów

Stoisz przed decyzją o rejestracji swojej pierwszej działalności gospodarczej w życiu? Uważaj na popularne błędy, które mogą kosztować cię dużo czasu i pieniędzy. Szczególnie w relacjach z urzędem skarbowym i

Koszt tłumaczeń pisemnych – jak rozsądnie planować firmowe wydatki?

Korzystanie z usług translatorskich to codzienność większości firm, które funkcjonują na arenie międzynarodowej. Z regularnym wykonywaniem tłumaczeń pisemnych wiążą się określone wydatki, które powinny zostać uwzględnione w comiesięcznym budżecie. Wiele

Drutex chce w ciągu trzech lat podwoić sprzedaż i osiągnąć ponad 1 mld zł przychodów

Bytowski Drutex, lider rynku okien pionowych w Europie, zamierza w tym roku osiągnąć 750 mln zł sprzedaży, a w ciągu 2–3 lat przekroczyć 1 mld zł obrotów. Spółka przewiduje też konieczność dalszej rozbudowy

Połowa polskich start-upów to eksporterzy. Ekspansja na rynki zagraniczne to dla nich warunek rozwoju

„Polska to blisko 40-milionowy rynek. Wystarczająco duży, by na nim rozpocząć działalność, ale grożący pułapką średniego wzrostu” – wynika z ostatniego raportu fundacji Startup Poland. Dlatego dla polskich start-upów kluczowym warunkiem rozwoju

Elastyczność godzin pracy coraz ważniejsza dla pracowników

Pięć trendów będzie w najbliższym czasie znacząco wpływać na rynek pracy – podkreślają eksperci firmy ADP. Jednym z nich jest elastyczność środowiska pracy. Pracownicy chcą mieć wpływ na godziny, w których pracują, a

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź