Dział HR – definicja i zakres obowiązków

Dział HR – definicja i zakres obowiązków

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest dział HR, jakie są jego zadania oraz jakie narzędzia pomagają HR-owcom w ich codziennej pracy.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym jest dział HR, jakie są jego zadania oraz jakie narzędzia pomagają HR-owcom w ich codziennej pracy.

W małym biznesie właściciel robi wszystko sam lub prawie sam. Jeśli jednak chce rozwinąć firmę i utrzymać się na rynku, musi delegować zadania i zatrudniać kolejnych pracowników. Im więcej pracowników, tym więcej zadań z nimi związanych – układanie grafików i ewidencja czasu pracy, planowanie urlopów, rekrutacje, rozwiązywanie konfliktów w zespole, planowanie ścieżek rozwoju itd. Komu zlecić realizację tych czynności? Działowi HR.

Definicja

Co to jest HR? HR to skrót od angielskiego terminu Human Resources i dosłownie oznacza „zasoby ludzkie”. W ekonomii i marketingu zasoby ludzkie stanowią wartość kapitałową organizacji. W firmach jest to dział, który odpowiada za zarządzanie pracownikami i tworzenie im warunków pracy sprzyjających rozwojowi oraz ogólnej efektywności

Obowiązki działu HR

Na liście obowiązków działu HR znajdują się m.in.:

Organizowanie procesu rekrutacji oraz selekcja kandydatów

Pozyskiwanie nowych pracowników to jedno z najważniejszych zadań działu HR. Żeby je zrealizować, specjaliści HR konsultują się z managerami innych działów i badają ich potrzeby w kwestii zatrudnienia. Potem planują proces rekrutacji, tj.:

  • uzgadniają, jakie stanowisko ma zostać obsadzone (nazwa wakatu, warunki stanowiskowe);
  • projektują komunikację z kandydatami (treść ogłoszenia, dobór mediów, schemat korespondencji – skrypty rozmów, mailingi);
  • określają, czego firma wymaga od kandydata (wykształcenie, kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie);
  • ustalają, jak długo ma trwać rekrutacja, aby firma nie ponosiła strat finansowych (zakładany czas od ogłoszenia wakatu do momentu zatrudnienia właściwej osoby – wskaźnik time to hire);
  • decydują, jak będzie oceniany kandydat (sposób oceny – test, ankieta, zadanie praktyczne itp. oraz kryteria oceny).

W kolejnym kroku wdrażają plan rekrutacji w życie, czyli pozyskują kandydatów i selekcjonują otrzymane aplikacje. Kiedy znajdzie się odpowiednia osoba, przedstawiają jej ofertę zatrudnienia. Jeśli oferta zostanie zaakceptowana przez kandydata, specjaliści HR zajmują się przygotowaniem i procesowaniem dokumentów zatrudnienia oraz przechodzą do realizacji kolejnego z obowiązków – procesu onboardingu nowego pracownika.

Onboarding nowych pracowników

Dział HR w porozumieniu z innymi działami planuje preonboarding i onboarding, bo to właśnie jakość tych dwóch procesów wpływa na decyzję pracownika o chęci kontynuowania współpracy z firmą. Muszą one przebiegać sprawnie, nieść ze sobą niezbędną wiedzę, ale jednocześnie nie przeciążać nowej osoby nadmierną ilością obowiązków.

Zarządzanie wynagrodzeniami i benefitami

Dział HR ustala płacową politykę firmy i dba, aby pracownicy byli odpowiednio wynagradzani. Wiąże się to z monitorowaniem trendów płacowych na danym rynku oraz realizacją pakietów benefitów, dostosowanych do potrzeb zespołu. Dział HR jest również odpowiedzialny za realizowanie budżetu, jaki firma przeznacza okresowo na zarządzanie personelem.

Rozwój i szkolenia zespołu

Dział HR identyfikuje luki kompetencyjne w zespole oraz zapewniania pracownikom możliwości rozwoju zawodowego, tj. planuje ścieżki zawodowe w firmie (sukcesja), organizuje szkolenia, mentoring i programy rozwoju kompetencji.

Zarządzanie relacjami i tworzenie pozytywnego środowiska pracy

Specjaliści HR to osoby, do których pracownik zawsze może się zwrócić z prośbą o pomoc w trudnej sytuacji (konflikt z toksycznym współpracownikiem, dyskryminacja, hejt, mobbing itp.). Dbają też o bezpieczne środowisko pracy (przestrzeganie prawa pracy i regulaminów wewnętrznych firmy), promują pozytywną kulturę organizacyjną (np. organizują akcje wolontariackie), wspierają pracę zespołową oraz odpowiadają za integrację pracowników (np. poprzez organizowanie spotkań integracyjnych poza godzinami pracy).

Zarządzanie dokumentacją pracowniczą i urlopami

Dział HR zarządza aktami osobowymi pracowników oraz dba o przestrzeganie przepisów i terminów związanych z dokumentacją. Jest także odpowiedzialny za ewidencję czasu pracy i nadzór nad planami urlopowymi.

Monitorowanie wskaźników HR i ocena pracowników

Dział HR na bieżąco monitoruje wybrane wskaźniki (np. wskaźnik retencji, absencję i inne) i analizuje wydajność firmy, aby móc szybko reagować w kryzysowych sytuacjach. Ocenia również efektywność każdego członka zespołu oraz jego wkład w rozwój firmy, dzięki wykorzystaniu narzędzi do oceny pracowniczej.

Narzędzia HR-owców

W miarę jak wydłuża się lista obowiązków działu HR, rośnie potrzeba automatyzacji zadań i procesów. Dlatego Excel i jego pochodne odchodzą w zapomnienie, a HR-owcy sięgają po specjalistyczne oprogramowanie.

Mniejsze firmy wybierają na początek nieskomplikowane aplikacje, np. timery czasu pracy lub programy do wysyłki korespondencji związanej z toczącą się rekrutacją albo systemy ATS do śledzenia aplikacji kandydatów. Jednak skuteczną automatyzację zapewniają zaawansowane systemy – HRIS, HCM lub kompleksowe platformy HRM (np. takie jak platforma PeopleForce).

Ciekawym dodatkiem, który często wykorzystują firmy o dużych potrzebach szkoleniowych, są platformy e-learningowe.

Podsumowanie

Dział HR stawia dobro kandydatów i pracowników na pierwszym miejscu –  dba o ich pozytywne doświadczenia, bezpieczeństwo i możliwości rozwoju. Specjaliści HR są również odpowiedzialni za jakość komunikacji i relacji w zespole, przestrzeganie prawa pracy oraz wewnętrznych regulacji i realizację innych kadrowo-księgowych obowiązków, których lista jest naprawdę długa. Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że dział HR to klucz do sukcesu firmy.

Previous Jak zarządzać sezonowymi zmianami w asortymencie w sklepie odzieżowym?
Next Akcesoria reklamowe ze sloganem, czyli gadżety jako dodatek do zamówienia

Może to Ci się spodoba

Polskie firmy zaczynają się automatyzować

Do 2019 roku wartość sprzedaży robotów przemysłowych na świecie będzie rosła średnio o 13 proc. rocznie – wynika z danych IFR. Coraz popularniejsze stają się niewielkie, przyjazne użytkownikom roboty współpracujące (tzw. koboty).

Czym charakteryzuje się PKD?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) została powołana w 2010 roku na wyraźny apel ONZ we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Posługuje się kodami do oznaczania różnych działalności gospodarczych. W jakim celu utworzono

Coraz bliżej rewolucji w systemie emerytalnym

Planowana w najbliższych miesiącach reforma emerytalna może spowodować, że wielu pracodawców zdecyduje się utworzyć pracownicze programy emerytalne na starych zasadach. Na zarejestrowanie PPE w Komisji Nadzoru Finansowego zostało tylko kilka miesięcy. Najprawdopodobniej

Rośnie popularność systemów informatycznych usprawniających zarządzanie firmą

Systemy informatyczne, które wspomagają zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa, to część cyfrowej transformacji biznesu. W oparciu o istotne dane dotyczące działalności firmy usprawniają jej funkcjonowanie, obniżają koszty i pomagają podejmować strategiczne decyzje. Ze względu

Buty i ubrania robocze dla pracownika – postaw na jakość!

Odzież robocza i ochronna jest powszechnie wykorzystywana na większości stanowisk pracy. Jej noszenie wynika nie tylko z potrzeby pracownika, ale też z obowiązku, jaki nakładają przepisy technologiczne, sanitarne oraz te

Większość polskich firm nie mierzy efektywności pracy. W Europie to już standard

Tylko 45 proc. przedsiębiorców deklaruje, że ich firma jest dojrzała procesowo – wynika z badania Macrologic. To oznacza, że mają one rozpisane poszczególne procesy, potrafią je kontrolować i mierzyć efektywność. Brak takiego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź