Kiedy i jak zmienić biuro rachunkowe

Kiedy i jak zmienić biuro rachunkowe

Odkrycie nieścisłości w dokumentach lub długotrwałe niezadowolenie z poziomu świadczonych usług – powodów decyzji o zmianie biura rachunkowego na inne może być wiele. Bez względu jednak na przyczyny powierzenia księgowości innej firmie, na pewno warto to zrobić końcem roku. Jakie formalności trzeba załatwić i z jakimi kwestiami prawnymi się uporać, by bez problemów dokonać zmian? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Czas na zmiany – pierwsze sygnały

Jeśli dokumentacja, którą otrzymujemy od biura rachunkowego, jest niekompletna lub pojawiają się w niej błędy, to są to na pewno powody do niepokoju. Księgowość prowadzona w sposób niedbały może skutkować nałożeniem kar na przedsiębiorcę przez urząd skarbowy, a przecież to biuro rachunkowe powinno ponosić odpowiedzialność. W takiej sytuacji należy podjąć zdecydowane kroki. W końcu nikt nie chce współpracować z firmą, która nie dba o interesy swoich Klientów.

Z badań wynika, że dość powszechną przyczyną niezadowolenia ze świadczonych usług jest kwestia dowozu dokumentów do biura. Kolejny to wyraźny brak działań w kierunku optymalizacji kosztów przez biuro rachunkowe. Wielu przedsiębiorców jest zobowiązanych do prowadzenia równoległej ewidencji księgowej w firmie. Jeśli więc nie otrzymujemy informacji na temat wysokości podatku, czy też biuro nie chce brać odpowiedzialności za ewentualne błędy, to znak, że czas na zmiany.

Kiedy zmienić biuro rachunkowe

Decyzję o zmianie biura rachunkowego można podjąć praktycznie w dowolnym momencie, gdyż prawo cywilne nie ogranicza nas w tej kwestii. Pochopne decyzje bywają jednak niekorzystne, a źle przeprowadzony proces zmian może zająć nawet kilka miesięcy. Trzeba także pamiętać o zapisach w umowie, gdyż biura rachunkowe często ustalają trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Nie oznacza to jednak, że trzeba czekać do czasu zakończenia czasu trwania umowy, by podpisać dokumenty z nową firmą. Formalnościami można się zająć od razu, zapisując, że początek współpracy wyznacza data wygaśnięcia poprzedniej umowy.

Warto pamiętać o tym, że zmiana księgowości wymaga sprawdzenia wielu dokumentów, co może potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy w przypadku prowadzenia rozbudowanej dokumentacji dużej firmy. Aby uniknąć problemów w przyszłości, warto powierzyć nowej księgowej Warszawa dokładne sprawdzenie dotychczasowej dokumentacji.

Kiedy jesteśmy właścicielami spółek czy też prowadzimy pełną księgowość, najkorzystniej jest zmienić biuro wraz z zakończeniem okresu rozliczeniowego i wtedy też przekazać nowej firmie dokumenty do kontroli.

6 kroków do zmiany biura rachunkowego
1. Decyzja o zmianie biura rachunkowego i rozpoczęcie poszukiwań nowego.
2. Wypowiedzenie umowy dotychczasowej firmie księgowej i podpisanie dokumentacji z nowym biurem księgowym.
3. Udzielenie pełnomocnictwa dotyczącego reprezentacji w urzędach nowej firmie.
4. Przekazanie dokumentów rejestrowych takich jak KRS. NIP, REGON, umowy spółki.
5. Odebranie dokumentacji z poprzedniego biura rachunkowego.
6. Rozpoczęcie współpracy.

Formalności w urzędzie

Kiedy już zdecydujemy się na zmianę biura rachunkowego, trzeba przede wszystkim pamiętać o powiadomieniu o tym fakcie urzędu. Należy to zrobić poprzez złożenie aktualizacji wpisu przedsiębiorcy do CEIDG za pomocą formularza CEIDG-1. Tak samo wygląda kwestia pełnomocnictwa. Jeśli poprzednie biuro rachunkowe składa za nas dokumenty, trzeba powiadomić urząd skarbowy o wycofaniu tego pełnomocnictwa. Taką deklarację należy złożyć za pomocą formularza OPL-1. Być może w umowie znajduje się zapis, że pełnomocnictwo wygasa automatycznie wraz z zakończeniem umowy, ale koniecznie trzeba to sprawdzić. Kwestię pełnomocnictw oraz zgłoszenia zmiany biura rachunkowego można przekazać nowej firmie prowadzącej księgowość, wcześniej omawiając szczegóły z jej przedstawicielem.

Kompletowanie dokumentów

Kolejna ważna kwestia do sprawdzenie, czy biuro rachunkowe przekazało nam komplet dokumentów. Te najważniejsze to:
● faktury i rachunki
● umowy
● wyciągi bankowe i inne potwierdzenia wykonanych płatności
● księgi podatkowe
● rejestry VAT
● ewidencja faktur
● ewidencja wyposażenia
● ewidencja przebiegu pojazdów
● ewidencja środków trwałych
● dokumentacja związana z kadrami i płacami
● deklaracje rozliczeniowe ZUS oraz deklaracje podatkowe
Brak ważnych dokumentów może nas sporo kosztować, dlatego też proces weryfikacji powinien przebiegać z należytą starannością.

Pora na zmianę biura rachunkowego

Jeśli zastanawiamy się nad zmianą biura rachunkowego, to przede wszystkim zwróćmy uwagę na przyczynę takiej decyzji. Jeśli przykładowo biuro nie dowoziło nam dokumentów, to podwójnie upewnijmy się, że nowe biuro rachunkowe Warszawa sprosta naszym oczekiwaniom w tym zakresie. Nauczeni złymi doświadczeniami przypilnujemy, by tym razem nowa firma dobrze zajęła się naszą księgowością. Czasem niewielkie niedopatrzenia mogą powodować wielkie problemy. Dobra decyzja pozwoli uniknąć problemów i spokojnie zająć się rozwojem własnego biznesu.

Previous Polacy nie zapłacą więcej za prąd. Rekompensaty popłyną z nowego funduszu
Next Błędy popełnianie podczas zakładania firmy

Może to Ci się spodoba

Polskie firmy zbrojeniowe chcą dostarczać wojsku kompletne i zintegrowane systemy

Chcemy dostarczać kompletne, zintegrowane systemy, bo w nich jest przyszłość firm zbrojeniowych – mówi Krzysztof Skrzypiński, dyrektor ds. rozwoju GRUPA WB. TOPAZ, czyli kompletny system dowodzenia i rozpoznania, przeznaczony do wsparcia działań

Podbijanie słupków sprzedaży wymaga dziś od firm dużo większej aktywności w mediach

Podbijanie słupków sprzedaży wymaga dziś od firm dużo większej aktywności w mediach. Ich precyzyjna analiza biznesowa pomaga budować komunikację marketingową, przede wszystkim określić grupy docelowe przekazu oraz sprawdzić jego zasięg i reakcję odbiorców.

Stwórz z software house wyjątkowe aplikacje dla swojej firmy

Jak stworzyć dedykowane oprogramowanie? Zapytaj specjalistów z software house Technologia mknie do przodu, a z nią firmy i marki. Kto zostaje z tyłu, ten może spotkać się z nagłym odpływem

Prawie połowa oprogramowania w Polsce wykorzystywana jest nielegalnie

Mimo że skala piractwa w Polsce systematyczne maleje, to wciąż jest na wysokim poziomie i wynosi 48 proc. Polska nadal ma wiele do nadrobienia do unijnej średniej wynoszącej 29 proc. czy światowej

Papier firmowy – co powinien zawierać?

Dla wielu osób papier firmowy to zwykła kartka, na której przekazuje się informacje wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. To jednak błędne założenie. Papier firmowy jest jednym z wielu elementów

Dodatek funkcyjny – jak go uwzględnić w wynagrodzeniu urlopowym?

Pracownica ma przyznany dodatek funkcyjny w okresie 1 marca – 30 czerwca 2019 r. Korzysta z urlopu wypoczynkowego w kwietniu. Czy ten dodatek wliczać jej do wynagrodzenia urlopowego jako składnik

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź