Konsultant IT – kiedy jego pomoc jest niezbędna?

Konsultant IT – kiedy jego pomoc jest niezbędna?

Zarówno małe, jak i duże firmy dostrzegają potencjał postępu technologicznego i chętnie inwestują w nowoczesne systemy informatyczne. Usprawnienia systemów informatycznych oraz doradztwo branżowe zapewniają konsultanci IT. Kiedy warto zwrócić się o ich pomoc?

Czym zajmuje się konsultant IT?

Jak zauważa ProData Consult, jednym z wyzwań dla firm jest dziś pozyskanie specjalistów IT. Zapotrzebowanie na talenty IT jest bardzo duże, co powoduje wzrost kosztów rekrutacji doświadczonych pracowników. Jeśli firma odnosi sukcesy, to nie jest to oznaką powodzenia. Wdrożone rozwiązania trzeba regularnie udoskonalać. Tu z pomocą przychodzą konsultanci IT. Czym się zajmują?

Konsultanci IT świadczą niezależne usługi doradcze (konsultingowe) w celu usprawnienia systemów informatycznych już wykorzystywanych przez firmę. Zatrudnienie konsultanta IT może być również przydatne dla firm, które dopiero co wdrożyły infrastrukturę informatyczną. Wdrożone rozwiązania są bowiem skalowalne i zaspokoją potrzeby firmy, nawet jeśli będzie się ona bardzo szybko rozrastać.

W zakres działalności niezależnych konsultantów IT wchodzi projektowanie i monitorowanie systemów wykorzystywanych przez firmę. Wreszcie, konsultanci IT przekazują swoją wiedzę. Dzięki dużym zdolnościom interpersonalnym skutecznie szkolą pracowników zatrudniającej ich firmy. Dzięki temu firma może konkurować, a nawet stać się liderem w branży – doświadczeni pracownicy to największy atut każdej firmy.

W jaki sposób konsultant IT może pomóc firmie?

Każda firma rozwija się w swoim własnym tempie. Z czasem istniejące systemy informatyczne mogą przestać spełniać potrzeby pracowników. W tym momencie warto rozważyć skorzystanie z usług konsultanta IT. W jaki sposób konsultanci IT mogą Ci pomóc? Kompleksowo – ich atutem jest wiedza branżowa, aktualna świadomość i bogate doświadczenie. Warto wiedzieć, że:

1. Niezależni konsultanci IT oferują świeże spojrzenie na stosowane rozwiązania.

Konsultanci IT to specjaliści, którzy doskonale radzą sobie z podążaniem za nowościami rynkowymi. Dlatego potrafią wskazać rozwiązania lepsze niż te, które są już stosowane. W przeciwieństwie do pracowników firmy, nie są przyzwyczajeni do korzystania z jednego rodzaju oprogramowania i potrafią obiektywnie ocenić stosowane rozwiązania.

Konsultanci IT znajdują rozwiązania dla konkretnych problemów

Na rynku istnieją konsultanci IT, którzy specjalizują się w różnych technologiach. Współpraca z doświadczonym ekspertem pozwala rozwiązać zdiagnozowane problemy, zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów w przyszłości oraz zbudować sprawnie działające systemy.

3. Konsultanci IT mogą zwiększyć produktywność pracowników firmy.

Konsultanci IT nie tylko doradzają, ale również szkolą pracowników. Jest to korzystne dla firmy, która może obsadzić poszczególne stanowiska kompetentnymi pracownikami. Szkolenie pod okiem eksperta jest również formą benefitu pracowniczego.

Projekt IT a rozliczenie z konsultantem IT

Niezależni konsultanci IT mogą rozliczać się w jednym z dwóch modeli: Fixed price lub time and materials. Ten drugi model jest bardziej powszechny i częściej wybierany przez klientów. Dlaczego tak jest?

Wprowadzając lub modyfikując nowoczesne systemy informatyczne, zwykle trudno jest oszacować ilość potrzebnej pracy. Łatwo o niedoszacowanie i przeszacowanie kosztów. Model time and materials pozwala firmom kontrolować wydatki, które można śledzić na bieżąco – każdy konsultant IT jest rozliczany na podstawie zatwierdzonych kart pracy (time sheets).

Jednocześnie, redukcja kosztów nie jest jedynym powodem, dla którego firmy wybierają model czasowo-materiałowy. Do innych korzyści należą:

  • Elastyczność – możliwość wprowadzania zmian w dowolnym momencie współpracy. Model czasowo-materiałowy doskonale sprawdza się, gdy klient nie jest w stanie precyzyjnie określić zakresu prac.
  • Szybkie rozpoczęcie działań. Jest to możliwe dzięki temu, że zakres prac konsultanta IT nie jest ustalony na cały okres współpracy, ale systematycznie zmienia się wraz z rozwojem projektu.
  • Śledzenie prac na każdym etapie. Klienci nie tylko mają możliwość sprawdzenia, jak pracują konsultanci, ale również mogą zaangażować się w cały proces, wyrażając swoją opinię lub wskazując, co jeszcze pozostało do zrobienia.

Dla firmy zatrudnienie konsultanta IT w oparciu o model time and materials przynosi wymierne korzyści, z których najważniejszą jest zwiększenie efektywności działu IT i infrastruktury, co przekłada się na wzrost konkurencyjności.

Previous Podstawowe informacje o profesjonalnych rusztowaniach aluminiowych
Next Który pojazd elektryczny dla dzieci warto kupić?

Może to Ci się spodoba

Facebook od 10 lat w Polsce. Z platformy korzysta dziś przeszło 16 mln polskich użytkowników

Dokładnie 10 lat temu pojawiła się polska wersja językowa Facebooka, niezmiennie najpopularniejszego serwisu społecznościowego na świecie. W Polsce platforma ma już ponad 16 mln aktywnych użytkowników. Z możliwości Facebooka chętnie

Już milion osób współpracuje z branżą sprzedaży bezpośredniej

Firmy z branży sprzedaży bezpośredniej od kilku lat bardzo dobrze radzą sobie na polskim rynku. W 2017 roku odnotowały blisko 5-proc. wzrost obrotów – do 3,3 mld zł, a liczba współpracujących

Problemy z nieterminowymi płatnościami codziennością dla firm

Ponad 70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw ma problem z nieterminowymi płatnościami. Blisko połowa przyznaje, że opóźnione lub niezapłacone zobowiązania wpływają na ich działalność. Choć skraca się czas oczekiwania na zapłatę, to

Najważniejsze funkcje naklejek reklamowych — dlaczego warto zainwestować w naklejki drukowane na zamówienie?

Naklejki reklamowe można obecnie spotkać wszędzie — zarówno w sklepach czy restauracjach, jak i na zewnątrz. Popularność tej formy promocji od lat nie słabnie, co jest bez wątpienia związane z

Firma 1Comments

Przeciętna polska firma przepłaca za prąd co najmniej 10-15 proc.

Polscy mali i średni przedsiębiorcy marnują prąd przez nieodpowiednie oświetlenie, ogrzewanie i zbędną pracę maszyn. Tym samym zwiększają swoje koszty średnio o 10-15 proc. Inwestycje służące obniżeniu zużycia energii zwracają się nawet wcześniej niż

Mała firma 0 Comments

Stare płytki, terakota… Czy da się i czy warto je odświeżać?

Każdy, kto posiada na ścianach i podłogach płytki, wie, że po czasie one tracą swój blask, nawet jeżeli regularnie są czyszczone. Jedni się temu poddają i wymieniają je po jakimś

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź