Koszty uzyskania przychodu – co to jest?

Koszty uzyskania przychodu – co to jest?

Koszty uzyskania przychodu to nic innego jak wydatki, które musisz ponieść aby móc zarobić więcej. Jednak nie każdy koszt uzyskania przychodu można odpisać od przychodu. Wykonując to samodzielnie warto robić to na podstawie właściwych przepisów, gdyż nie każdy koszt uzyskania przychodów, nawet taki, który na pozór wydaje się oczywisty, może zostać odliczony.

Jeżeli chodzi o generowanie wysokich kosztów przychodu, to nie zawsze się to opłaca. Wszystko zależy od specyfiki danej działalności i jej możliwości finansowych. Warto skorzystać z takiej możliwości w przypadku kiedy inwestując nie pozbywasz się dużej ilości kapitału, jak np. w przypadku leasingu czy wynajmu długoterminowego. Jeżeli przedsiębiorca ma w planach zakup samochodu w takim przypadku lepiej skorzystać z tej formy i dodatkowo zachować gotówkę, która umożliwi dalsze inwestycje w firmie. W przypadku działalności gospodarczej leasing czy wynajem długoterminowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Koszty uzyskania przychodów – co można wliczyć?

Przedsiębiorcy, szczególnie Ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie zawsze wiedzą w jaki sposób odróżnić wydatek prywatny od tego służbowego. Istnieje jednak grupa wydatków, która jest kosztami uzyskania przychodów:

 • utrzymanie biura oraz jego doposażenie
 • zakup sprzętu elektronicznego
 • abonamenty związane ze sprzętem
 • wydatki ponoszone na prowadzenie księgowości
 • wydatki poniesione na reklamę
 • wydatki związane z doszkalaniem, kursami
 • amortyzowanie środków trwałych

Można także odliczyć wspomniany wcześniej leasing samochodu osobowego, jednak jego wartość nie powinna przekraczać  150 tys. zł lub 225 tys. zł, jeśli jest to auto elektryczne.

Koszty uzyskania przychodu dotyczą także osób, które wynikają ze stosunku pracy opartego o umowę o pracę. Od przychodu, czyli wynagrodzenia, premii czy innych świadczeń w naturze odlicza się składki oraz koszty, które pracownik poniósł, aby móc go uzyskać. Nie można zapomnieć także o podatku dochodowym. To co zostaje, to wynagrodzenie netto, czyli suma przychodu pomniejszonego o poniesione koszty. W programach możliwe jest składanie deklaracji online e-pity.

Koszty, które nie mogą zostać zaliczone pomimo, że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów

Istnieje także grupa kosztów, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Co prawda koszty uzyskania przychodów nie zostały jasno skatalogowane, jednak katalog wydatków, który nie jest uznawany za koszt uzyskania przychodów istnieje. 

Nie można odliczać:

 • wydatków związanych z reprezentacją
 • odsetek z tytułu nieterminowej spłaty zobowiązań podatkowych oraz budżetowych
 • wydatków na spłatę rat oraz pożyczek
 • odpisów amortyzacyjnych, które przekraczają wartość 150 tysięcy w przypadku samochodów osobowych
 • wydatków na ubezpieczenie AC, jeżeli wartość pojazdu przekracza wartość 150 tysięcy

Warto jednak pamiętać o tym, że wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu powinny mieć bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Oczywiście nie zawsze tak jest i nie oznacza to, że nie można go uznać wtedy za koszt podatkowy. Wydatki, które wpływają na uzyskanie przychodu nie w sposób bezpośredni, ale pośredni także uznawane są za koszty uzyskania przychodów. Dotyczy to także wydatków, które nie mają bezpośredniego wpływu na zwiększenie przychodów, ale mają za to wpływ na utrzymanie istniejącego źródła przychodów i uzyskiwanie przychodów na niezmiennym poziomie. Klasyfikacja ta nie jest łatwa i nie zawsze jednoznaczna, jednak dużym ułatwieniem jest możliwość złożenia PIT online, gdzie istnieje wiele podpowiedzi.

Previous Namioty i balony pneumatyczne
Next Profesjonalna strona WWW, czy szablon?

Może to Ci się spodoba

Czy owoce do biura to dobry benefit?

Owoce zamawiane do biur są chętnie wybieranym benefitem dla pracowników, a owocowe dni na stałe wpisały się w kalendarze wielu firm. Nic dziwnego – to nie tylko przejaw troski o

Branża ubezpieczeniowa coraz śmielej wykorzystuje nowe technologie

Firmy ubezpieczeniowe coraz odważniej sprzedają polisy w kanale mobilnym i internecie. Wymuszają to nowe technologie i oczekiwania klientów, zwłaszcza z młodszego pokolenia, które kupuje już głównie online. Grupa Europa wprowadziła na rynek platformę sprzedażową,

Rośnie udział polskich firm w przetargach na budowę nowych odcinków dróg

Budowa dróg przyspiesza. W tym roku ma zostać oddane do użytku 400 km nowych odcinków. Na koniec 2017 roku sieć dróg szybkiego ruchu będzie liczyła ponad 3,4 tys. km, a

Nowe technologie mogą mieć wiele zastosowań w rolnictwie

W polskim rolnictwie jest bardzo duży potencjał zastosowania technologii z obszaru internetu rzeczy. Inteligentne czujniki mogą zarządzać procesem uprawy i hodowli, optymalizować pracę ludzi zatrudnionych na farmie czy pomóc w nawadnianiu pól. Rewolucja

Jak wybrać firmę pożyczkową?

Szybko potrzebujesz dodatkowych pieniędzy i dlatego chcesz skorzystać z chwilówki? Aby darmowa pożyczka przez internet nie okazała się bardzo kosztowna, dowiedz się, jak sprawdzić pożyczkodawcę. Zajmie Ci to tylko chwilę.

Sposoby na skuteczne dotarcie do potencjalnego klienta

Choć wielu zaprzeczy takiemu stanowi rzeczy, badania pokazują, że pracujemy coraz mniej i dysponujemy coraz większą ilością wolnego czasu. To z kolei przekłada się na nasze preferencje jego zagospodarowania. Niemałym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź