Koszty wdrożenia cobota kontra perspektywy zwrotu

Koszty wdrożenia cobota kontra perspektywy zwrotu

O robotach współpracujących mówi się, że są tańsze i bardziej opłacalne niż tradycyjne roboty przemysłowe. To oczywiście prawda. Zastanawiając się nad zatrudnieniem cobota w firmie warto spojrzeć na konkretne kwoty związane z jego wdrożeniem, bo naprawdę pomoże to rozwiać wszelkie wątpliwości. A więc ile trzeba zainwestować, a ile można zyskać?

Koszt zatrudnienia cobota zależy w głównej mierze od jego modelu. Universal Robots proponuje w swojej ofercie 3 roboty o różnym udźwigu. To kolejno UR3, UR5 i UR10. Przykładowo przyjrzyjmy się sytuacji, w której wdrażamy model środkowy, UR5 ROBOT.

Stefan Stubgaard, dyrektor ds. wsparcia technicznego Universal Robots, wskazuje tu na kwotę 30 tysięcy euro. Jej połowa to koszt zakupu robota. Na pozostałą część składa się cena chwytaka i integracji maszyny. O takich kwotach można mówić w przypadku prostszej i standardowej aplikacji dla cobota, a więc po prostu w przypadku standardowego zastosowania.

Jak to wypada w porównaniu z klasycznymi robotami? Na tym etapie, przeważnie tylko delikatnie lepiej. Gdyby natomiast do kosztów standardowej robotyzacji dodać koszt wszystkich niezbędnych w ich przypadku zabezpieczeń, i budowę całego systemu specjalnie dla firmy, cobot staje się znacznie tańszym rozwiązaniem. Potwierdza się to też w innych aspektach cobotyzacji.

Stosunkowo małe koszty eksploatacji

Oprócz mniejszego kosztu instalacji cobotów w firmie, urządzenia te są tańsze w eksploatacji. Do ich obsługi nie jest potrzebny specjalistyczny personel ani organizowanie godzinnych szkoleń. Z posługiwaniem się robotem współpracującym poradzi sobie każdy, gdyż można nim sterować np. za pomocą tabletu z wizualizacjami.

Coboty są eleastyczne. Żeby zmienić przydzielone im zadanie nie trzeba zatrudniać programistów do przepisywania ich kodu. Wystarczy nauczyć cobota nowej sekwencji ruchów. Łatwiej go też przenieść w inne miejsce, co czasami, w przypadku dużych, standardowych robotów nie jest możliwe.

Czas zwrotu inwestycji to mniej niż 200 dni

Coboty zwiększają efektywność produkcji. W tym samym czasie co człowiek potrafią wyprodukować znacznie więcej. Mogą pracować, praktycznie, bez przerwy, czego o pracownikach nie można powiedzieć.

Po drugie, roboty współpracujące zapewniają powtarzalność jakości, szczególnie w przypadku wszelakiej produkcji masowej. Co to oznacza? Możliwość podboju większych rynków. Wystarczy dostosować pracę robotów i wykorzystywane surowce do panujących norm, żeby wszystkie wykonywane produkty je spełniały. Kiedy oferta firmy robi się jednorodna, łatwo ją wyceniać, dystrybuować i prezentować klientom. W połączeniu ze zwiększoną wydajnością to niemal gwarancja większych obrotów.

Powyższe cechy są szczególnie ważne dla małych i średniej wielkości firm chcących wyposażyć się w roboty. Sprawiają one, że w tego typu zakładach średni czas zwrotu inwestycji w cobota waha się między 190 a 200 dniami. To niezwykle szybko, prawda?

Ustawa o robotyzacji

Nie mówi się o niej zbyt wiele, ale poruszając temat kosztów ta ustawa jest kwestią nadrzędną, bowiem przekłada się w dużym stopniu na ogólny bilans kosztów związanych z wdrożeniem i eksploatacją robota współpracującego na przestrzeni pewnego czasu. Zakup cobota może przynieść przedsiębiorcy prawo do ulgi podatkowej. Taką opcję przewiduje znowelizowana ustawa  o podatkach  PIT i CIT, potocznie nazywana czasami „ustawą o robotyzacji”. Firmy, które zakupią w danym roku podatkowym roboty, komputery, drukarki 3D czy właśnie coboty, mogą liczyć na jednorazowy odpis amortyzacyjny na kwotę do 100 tysięcy złotych.

Skąd ten przywilej? Po pierwsze rząd dostrzega problem braku rąk do pracy i chce dać polskim firmom napędzającym gospodarkę szansę na jego zażegnanie. Po drugie, Polska chce wyglądać na arenie międzynarodowej nowocześniej i bardziej innowacyjnie.

Nawet jeśli coboty nie należą do najtańszych urządzeń przemysłowych, są pewną inwestycją. Koszta, jakie należy ponieść powinny się szybko zwrócić i zacząć przynosić zysk.

Previous Rekordowe wyniki na rynku gruntów inwestycyjnych. Transakcje przekroczyły 5 mld zł
Next Boom mieszkaniowy napędza rekordowe wyniki producentom materiałów budowlanych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Kolejne cła w światowym handlu. Na razie napięcia na linii USA – Chiny nie powinny zaszkodzić Polsce

W życie wchodzą kolejne zapowiadane przez administrację amerykańską cła na towary chińskie i zapowiadane przez władze Chin cła na towary amerykańskie. To nie pierwsze bariery w wymianie handlowej między tymi krajami, a zapowiadane są następne.

Wiadomości 0 Comments

Czym jest uczenie maszynowe?

Uczenie maszynowe, znane również w języku polskim jako „machine-learning”, to coraz popularniejszy temat. Jest to coś, co mnie bardzo interesuje i nie ukrywam, że bardzo mnie interesuje. Blog o statystyce

Wiadomości 0 Comments

Czy warto zimą kupować wycieczki na przyszły rok?

Lato już dawno za nami, zaczynamy powoli myśleć o przyszłych wakacjach. Marzyć przecież nikt nam nie zabroni, a rezerwując wakacje z dużym wyprzedzeniem możemy liczyć na duże zniżki. Biura podróży

Wiadomości

Bankowość internetowa pod ostrzałem. Jak się bronić przed cyberprzestępcami?

Robisz przelewy przez Internet? Możesz nawet nie wiedzieć, że twoje przelewy trafiają na konto cyberprzestępców. Jak się przed tym bronić? Dostajesz e-mailem fakturę. Jak zwykle, kopiujesz numer konta i robisz

Wiadomości 0 Comments

Rusza konkurs dla przedsiębiorczych mam!

Podziel się swoim przepisem na sukces, szczęście i pasję. Zdradź innym mamom, jak łączysz pracę i codzienne przyjemności z pełnieniem najważniejszej życiowej roli – wychowywaniem dzieci. Weź udział w konkursie

Wiadomości 0 Comments

Największe polskie firmy odpowiadają za ¼ PKB kraju

Największe przedsiębiorstwa, stanowiące ok. 1 proc. ogółu firm w Polsce, coraz częściej angażują się w działalność społeczną i charytatywną. – Dobroczynność jest elementem społecznej odpowiedzialności biznesu, a ta wspiera całą strategię biznesu – przekonuje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź