Koszty wdrożenia cobota kontra perspektywy zwrotu
O robotach współpracujących mówi się, że są tańsze i bardziej opłacalne niż tradycyjne roboty przemysłowe. To oczywiście prawda. Zastanawiając się nad zatrudnieniem cobota w firmie warto spojrzeć na konkretne kwoty związane z jego wdrożeniem, bo naprawdę pomoże to rozwiać wszelkie wątpliwości. A więc ile trzeba zainwestować, a ile można zyskać?
Koszt zatrudnienia cobota zależy w głównej mierze od jego modelu. Universal Robots proponuje w swojej ofercie 3 roboty o różnym udźwigu. To kolejno UR3, UR5 i UR10. Przykładowo przyjrzyjmy się sytuacji, w której wdrażamy model środkowy, UR5 ROBOT.
Stefan Stubgaard, dyrektor ds. wsparcia technicznego Universal Robots, wskazuje tu na kwotę 30 tysięcy euro. Jej połowa to koszt zakupu robota. Na pozostałą część składa się cena chwytaka i integracji maszyny. O takich kwotach można mówić w przypadku prostszej i standardowej aplikacji dla cobota, a więc po prostu w przypadku standardowego zastosowania.
Jak to wypada w porównaniu z klasycznymi robotami? Na tym etapie, przeważnie tylko delikatnie lepiej. Gdyby natomiast do kosztów standardowej robotyzacji dodać koszt wszystkich niezbędnych w ich przypadku zabezpieczeń, i budowę całego systemu specjalnie dla firmy, cobot staje się znacznie tańszym rozwiązaniem. Potwierdza się to też w innych aspektach cobotyzacji.
Stosunkowo małe koszty eksploatacji
Oprócz mniejszego kosztu instalacji cobotów w firmie, urządzenia te są tańsze w eksploatacji. Do ich obsługi nie jest potrzebny specjalistyczny personel ani organizowanie godzinnych szkoleń. Z posługiwaniem się robotem współpracującym poradzi sobie każdy, gdyż można nim sterować np. za pomocą tabletu z wizualizacjami.
Coboty są eleastyczne. Żeby zmienić przydzielone im zadanie nie trzeba zatrudniać programistów do przepisywania ich kodu. Wystarczy nauczyć cobota nowej sekwencji ruchów. Łatwiej go też przenieść w inne miejsce, co czasami, w przypadku dużych, standardowych robotów nie jest możliwe.
Czas zwrotu inwestycji to mniej niż 200 dni
Coboty zwiększają efektywność produkcji. W tym samym czasie co człowiek potrafią wyprodukować znacznie więcej. Mogą pracować, praktycznie, bez przerwy, czego o pracownikach nie można powiedzieć.
Po drugie, roboty współpracujące zapewniają powtarzalność jakości, szczególnie w przypadku wszelakiej produkcji masowej. Co to oznacza? Możliwość podboju większych rynków. Wystarczy dostosować pracę robotów i wykorzystywane surowce do panujących norm, żeby wszystkie wykonywane produkty je spełniały. Kiedy oferta firmy robi się jednorodna, łatwo ją wyceniać, dystrybuować i prezentować klientom. W połączeniu ze zwiększoną wydajnością to niemal gwarancja większych obrotów.
Powyższe cechy są szczególnie ważne dla małych i średniej wielkości firm chcących wyposażyć się w roboty. Sprawiają one, że w tego typu zakładach średni czas zwrotu inwestycji w cobota waha się między 190 a 200 dniami. To niezwykle szybko, prawda?
Ustawa o robotyzacji
Nie mówi się o niej zbyt wiele, ale poruszając temat kosztów ta ustawa jest kwestią nadrzędną, bowiem przekłada się w dużym stopniu na ogólny bilans kosztów związanych z wdrożeniem i eksploatacją robota współpracującego na przestrzeni pewnego czasu. Zakup cobota może przynieść przedsiębiorcy prawo do ulgi podatkowej. Taką opcję przewiduje znowelizowana ustawa o podatkach PIT i CIT, potocznie nazywana czasami „ustawą o robotyzacji”. Firmy, które zakupią w danym roku podatkowym roboty, komputery, drukarki 3D czy właśnie coboty, mogą liczyć na jednorazowy odpis amortyzacyjny na kwotę do 100 tysięcy złotych.
Skąd ten przywilej? Po pierwsze rząd dostrzega problem braku rąk do pracy i chce dać polskim firmom napędzającym gospodarkę szansę na jego zażegnanie. Po drugie, Polska chce wyglądać na arenie międzynarodowej nowocześniej i bardziej innowacyjnie.
Nawet jeśli coboty nie należą do najtańszych urządzeń przemysłowych, są pewną inwestycją. Koszta, jakie należy ponieść powinny się szybko zwrócić i zacząć przynosić zysk.
Może to Ci się spodoba
TransferGo uruchamia przelewy do Rosji
TransferGo, lider wśród firm oferujących międzynarodowe przelewy online, wkracza na kolejny rynek, rozszerzając działalność o przelewy z całej UE do Rosji. Dzięki wprowadzeniu usługi, firmy i osoby prywatne będą mogły
Przydatne gadżety i produkty reklamowe
Niektóre produkty reklamowe mogą mieć praktyczne zastosowanie. Dzięki temu można kupić coś, co będzie często użytkowane, a jednocześnie zyskać reklamę. Warto więc rozważyć zakup takich gadżetów jak leżaki reklamowe, szczególnie jeżeli prowadzi
Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalny marketing nieruchomości?
Sprzedaż mieszkania, domu lub działki wcale nie należy do najłatwiejszych zadań, nawet jeśli znajdują się one w atrakcyjnej lokalizacji, a cena jest przystępna. W razie takich trudności warto skorzystać z
Międzynarodowe Relacje Biznesowe – dlaczego warto studiować kierunki politologiczne?
Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszymi kierunkami na polskich uczelniach były stosunki międzynarodowe i politologia. Studia te, nawet pomimo utraty tak dużego zainteresowania, wciąż są niezwykle atrakcyjne, a studenci doceniają w
Standard BRC
Standard BRC Packaging and Packaging Materials przedstawia wymagania z zakresu najlepszych praktyk w produkcji opakowań do żywności, artykułów higienicznych, kosmetyków dla producentów tych opakowań w celu zapewnienia bezpieczeństwa, legalności i
Polisa na życie szyta na miarę – od czego uzależnić jej wybór?
Dobra polisa na życie to solidne zabezpieczenie finansowe dla rodziny. Ponieważ podpisanie umowy to zobowiązanie na wiele lat, konieczne jest dokładne przeanalizowanie warunków oferowanych przez co najmniej kilka towarzystw ubezpieczeniowych.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post