Mieszkanie z rynku wtórnego – jak nie dać się zwieść

Mieszkanie z rynku wtórnego – jak nie dać się zwieść

Rynek mieszkań rozwija się bardzo prężnie. Deweloperzy pracują pełną parą, a na rynku wtórnym wciąż pojawia się coś nowego.

Mieszkanie z rynku pierwotnego i mieszkanie z rynku wtórnego
Wiele osób zastanawia się, na jaką opcję się zdecydować. Mieszkanie z rynku pierwotnego kusi nowością, faktem, iż jeszcze nie było zamieszkane, nowoczesnym wykończeniem. Z drugiej strony, rynek wtórny oznacza zazwyczaj niższą cenę, a poza tym, mieszkanie jest już sprawdzone – ewentualne problemy nie zaskoczą nabywców dopóki gdy budynek “popracuje”. Bywa jednak tak, że w przypadku mieszkań z rynku wtórnego należy sporo doinwestować w remont – wtedy już warto przekalkulować kwoty.

Jak nie dać się zwieść
Wiele apartamentów na rynku wtórnym, to mieszkania praktycznie nowe, zamieszkiwane raptem przez kilka lat, które właściciele z różnych przyczyn postanawiają sprzedać. Nowy nabywca na takiej transakcji może bardzo wiele zyskać. Dobrze jest jednak chuchać na zimne i sprawdzić kilka kwestii zanim zdecydujemy się na zakup. Przede wszystkim, trzeba się dowiedzieć, czy nieruchomość nie jest w jakiś sposób obciążona, na przykład hipoteką, co wygenerowałoby dla nabywcy duże koszty jeszcze przez długie lata. Kolejną kwestią jest sprawa służebności. Może się na przykład okazać, że na nieruchomości ustanowiono prawo dożywocia, które umożliwi poprzedniemu właścicielowi zamieszkiwanie do śmierci w sprzedanym mieszkaniu.

Gdzie i jak szukać informacji – księgi wieczyste
Miejscem, gdzie możemy znaleźć wszystkie informacje dotyczące nieruchomości są księgi wieczyste. Dzięki nim sprawdzimy hipotekę, służebności a także to, komu przysługują prawa do mieszkania. Na stronie internetowej Ksiegi-wieczyste.org znaleźć można wiele informacji dotyczących tego, jak odnaleźć księgę wieczystą interesującej nas nieruchomości. Jeśli mamy ich numer – nie ma problemu. Jeżeli nim natomiast nie dysponujemy, należy go ustalić. Na szczęście można to uczynić, korzystając z adresu lub numeru działki.
Księgi wieczyste są jawne. Co więcej, są systematycznie digitalizowane, można więc do nich zajrzeć on-line. Natomiast, żeby przejrzeć akta księgi wieczystej, konieczne jest wykazanie interesu prawnego. Oczywiście najprościej jest po prostu udać się do odpowiedniego wydziału sądu wraz z właścicielem. Jeśli nie będzie on temu niechętny – może być to sygnał, że coś jest “na rzeczy” i warto jednak zrezygnować z zakupu konkretnej nieruchomości.

Foto: Fotolia

Previous 40 proc. polskich seniorów chce inwestować w rozwój osobisty
Next Firmy inwestują w zarządzanie doświadczeniem klienta

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Firmy za rzadko biorą pod uwagę potrzeby starszych klientów

Mimo że rośnie odsetek starszych ludzi, którzy chętnie korzystają z komputerów i surfują po internecie, duża grupa seniorów wciąż unika nowych technologii. Przede wszystkim z powodu strachu przed popełnieniem błędów. Eksperci podkreślają, że

Wiadomości 10 komentarzy

Z Internetu na stół. Dlaczego zamawiamy jedzenie online?

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co jemy. Świadczy o tym ilość programów, książek i blogów poświęconych wyłącznie tematyce kulinarnej. Jednak samodzielne przygotowywanie posiłków w domu to nie jedyna alternatywa. Ponad

Wiadomości 0 Comments

Za miesiąc niższe stopy? Gorsze lokaty, kredyty niekoniecznie tańsze

W marcu Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie po raz kolejny obniży stopy procentowe. Expander sugeruje, że obecnie mamy więc dobry moment na założenie dłuższej lokaty o stałym oprocentowaniu. Obniżka stóp procentowych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post