Od czego zależy cena 1kW prądu?

Od czego zależy cena 1kW prądu?

Każdy z nas korzysta z energii elektrycznej. Praktycznie wszystkie urządzenia w gospodarstwach domowych są zasilane prądem – sprzęt AGD, szeroko rozumiane audio-video, komputery, laptopy, tablety, telefony komórkowe czy smartfony. W wielu domach energia elektryczna jest niezbędna by ogrzać pomieszczenia i wodę, a także uruchomić na przykład bramy wjazdowe, garażowe, pompy wody oraz wiele innych urządzeń (o oświetleniu nie wspominając). Cena za energię elektryczną stanowi zatem jeden z głównych wydatków w domowych budżetach, z tego powodu wielu z nas zadaje sobie pytanie: jaka jest cena jednego kilowata energii elektrycznej i od czego zależy? Sprawdźmy to.

Taryfy energii elektrycznej

W zależności od czasu, w jakim zużywana jest energia elektryczna jej cena za 1 kW może być różna. Decyduje o tym taryfa, czyli plan cenowy, zgodnie z którym sprzedawcy energii elektrycznej oferują prąd swoim klientom.

Dla gospodarstw domowych przeznaczone są trzy taryfy – całodobowa G11 oznacza, że przez dwadzieścia cztery godziny cena kilowata energii elektrycznej jest taka sama. Dwusterfowa G12, nazywana też nocną, cechuje się niższą stawką za zużycie prądu w godzinach nocnych, a wyższą w ciągu dnia.

Trzecią jest taryfa weekendowa – G12w, która funkcjonuje podobnie, jak dwustrefowa, z tą różnicą, że niższa cena 1 kWh obowiązuje również od piątkowych godzin wieczornych (z reguły od godziny 22:00) do poniedziałkowego ranka (godzina 6:00). Z podobnymi planami taryfowymi mamy także do czynienia w przypadku oferty dla firm.

Przedsiębiorstwa przyłączone do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia, których moc nie przekracza czterdziestu kilowatów, mogą skorzystać z następujących taryf: C11 – taryfa jednostrefowa, czyli całą dobę obowiązuje taka sama stawka za zużycie energii, C12a gwarantująca niższą stawkę za prąd w godzinach pozaszczytowych (pomiędzy 13:00, a 15:00) oraz w nocy, C12b – zapewniająca niższą cenę w godzinach nocnych. Jeszcze inne, uzgadniane indywidualnie z odbiorcami, są taryfy przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw.

Cena 1 kW prądu

Cena za energię elektryczną jest uwarunkowana taryfą. W skład ceny kilowatogodziny wchodzą składniki stałe i zmienne. Stałe to takie, które są niezależne od ilości zużytej energii, a należą do nich składnik stały stawki sieciowej, opłata przejściowa, opłata abonamentowa. Składniki zmienne są natomiast uzależnione od zużycia prądu – wyjaśnia ekspert z firmy EWE ze specjalizującej się w obrocie energią elektryczną firmy EWE.

W ich skład wchodzą: koszt energii czynnej, składnik zmienny stawki sieciowej, stawka jakościowa. Cena jednego kilowata energii elektrycznej jest także zależna od tego, z jakim sprzedawcą usługobiorca podpisał umowę. Dzięki liberalizacji rynku energii elektrycznej w Polsce, wraz z powstaniem wielu podmiotów zajmujących się obrotem energią, od dnia 1 lipca 2007 roku pojawiła się konkurencja cenowa. W efekcie nastąpiło obniżenie cen za 1 kWh. Każda z firm zajmujących się sprzedażą prądu posiada swój cennik energii elektrycznej. Warto zatem sprawdzić u poszczególnych sprzedawców, ile kosztuje kilowat prądu i ewentualnie pomyśleć o zmianie dostawcy energii. Średnia cena jednej kWh wynosi 55 groszy.

W zależności od wielkości zużycia energii można negocjować cenę. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy dopasują odpowiedni plan taryfowy do potrzeb konkretnego klienta w taki sposób, aby był on dla niego najkorzystniejszy. Ile w ten sposób można zaoszczędzić, zależy od oferty danego sprzedawcy i własnych umiejętności negocjacyjnych. Dobra oferta przekłada się na realne oszczędności.

 

Previous Pisma procesowe będzie można składać przez internet. To przyspieszy i ułatwi postępowania sądowe
Next Polskie firmy kontrolują około 7–10 proc. światowego rynku druku trójwymiarowego

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jak pielęgnować skórzaną tapicerkę?

Tapicerka ze skóry będzie dodawać uroku, ale tylko pod warunkiem, że jest ona odpowiednio zadbana. Pokazujemy jak będzie czyścić i konserwować ten materiał oraz jak będzie można go odróżnić od

Wiadomości 0 Comments

Organizacja imprez okolicznościowych i firmowych – kiedy skorzystać z pomocy specjalistów?

Zastanawiasz się, czy samodzielnie zorganizować imprezę okolicznościową/firmową, czy też skorzystać z usług specjalistów? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Nie da się jednak ukryć, że w

Wiadomości 5 komentarzy

Dobrze dobrana do potrzeb karta kredytowa pozwala oszczędzać! Jak ją wybrać?

Finansowanie codziennych wydatków przy pomocy karty kredytowej staje się coraz bardziej powszechne. Trudno się dziwić. Takie rozwiązanie jest komfortowe, wygodne i wcale nie musi być drogie. Indywidualnie dobrana, dostosowana do

Wiadomości 0 Comments

Wartość polskiego rynku reklamowego przekroczy w tym roku 7 mld zł

W tym roku polski rynek reklamowy zanotuje nieco ponad 2-proc. wzrost, a jego wartość przekroczy 7 mld zł – wynika z prognoz firmy Zenith. Pieniądze reklamodawców wciąż najszerszym strumieniem płyną do

Wiadomości 0 Comments

Susza rolnicza w 15 województwach i we wszystkich uprawach

Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego obejmującego okres od 21 maja do 20 lipca, susza rolnicza występuje we wszystkich województwach poza Małopolską. Dotyka ona wszystkich 14 monitorowanych upraw.

Wiadomości 0 Comments

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na kursy zawodowe?

W Polsce maleje bezrobocie dlatego coraz więcej pracodawców uskarża się na problemy z obsadzeniem stanowisk. Dotyczy to głównie branż budowlanych, przemysłowych a także IT. Szczególnie pracownicy fizyczni mogą liczyć na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź