Od czego zależy cena 1kW prądu?

Od czego zależy cena 1kW prądu?

Każdy z nas korzysta z energii elektrycznej. Praktycznie wszystkie urządzenia w gospodarstwach domowych są zasilane prądem – sprzęt AGD, szeroko rozumiane audio-video, komputery, laptopy, tablety, telefony komórkowe czy smartfony. W wielu domach energia elektryczna jest niezbędna by ogrzać pomieszczenia i wodę, a także uruchomić na przykład bramy wjazdowe, garażowe, pompy wody oraz wiele innych urządzeń (o oświetleniu nie wspominając). Cena za energię elektryczną stanowi zatem jeden z głównych wydatków w domowych budżetach, z tego powodu wielu z nas zadaje sobie pytanie: jaka jest cena jednego kilowata energii elektrycznej i od czego zależy? Sprawdźmy to.

Taryfy energii elektrycznej

W zależności od czasu, w jakim zużywana jest energia elektryczna jej cena za 1 kW może być różna. Decyduje o tym taryfa, czyli plan cenowy, zgodnie z którym sprzedawcy energii elektrycznej oferują prąd swoim klientom.

Dla gospodarstw domowych przeznaczone są trzy taryfy – całodobowa G11 oznacza, że przez dwadzieścia cztery godziny cena kilowata energii elektrycznej jest taka sama. Dwusterfowa G12, nazywana też nocną, cechuje się niższą stawką za zużycie prądu w godzinach nocnych, a wyższą w ciągu dnia.

Trzecią jest taryfa weekendowa – G12w, która funkcjonuje podobnie, jak dwustrefowa, z tą różnicą, że niższa cena 1 kWh obowiązuje również od piątkowych godzin wieczornych (z reguły od godziny 22:00) do poniedziałkowego ranka (godzina 6:00). Z podobnymi planami taryfowymi mamy także do czynienia w przypadku oferty dla firm.

Przedsiębiorstwa przyłączone do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia, których moc nie przekracza czterdziestu kilowatów, mogą skorzystać z następujących taryf: C11 – taryfa jednostrefowa, czyli całą dobę obowiązuje taka sama stawka za zużycie energii, C12a gwarantująca niższą stawkę za prąd w godzinach pozaszczytowych (pomiędzy 13:00, a 15:00) oraz w nocy, C12b – zapewniająca niższą cenę w godzinach nocnych. Jeszcze inne, uzgadniane indywidualnie z odbiorcami, są taryfy przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw.

Cena 1 kW prądu

Cena za energię elektryczną jest uwarunkowana taryfą. W skład ceny kilowatogodziny wchodzą składniki stałe i zmienne. Stałe to takie, które są niezależne od ilości zużytej energii, a należą do nich składnik stały stawki sieciowej, opłata przejściowa, opłata abonamentowa. Składniki zmienne są natomiast uzależnione od zużycia prądu – wyjaśnia ekspert z firmy EWE ze specjalizującej się w obrocie energią elektryczną firmy EWE.

W ich skład wchodzą: koszt energii czynnej, składnik zmienny stawki sieciowej, stawka jakościowa. Cena jednego kilowata energii elektrycznej jest także zależna od tego, z jakim sprzedawcą usługobiorca podpisał umowę. Dzięki liberalizacji rynku energii elektrycznej w Polsce, wraz z powstaniem wielu podmiotów zajmujących się obrotem energią, od dnia 1 lipca 2007 roku pojawiła się konkurencja cenowa. W efekcie nastąpiło obniżenie cen za 1 kWh. Każda z firm zajmujących się sprzedażą prądu posiada swój cennik energii elektrycznej. Warto zatem sprawdzić u poszczególnych sprzedawców, ile kosztuje kilowat prądu i ewentualnie pomyśleć o zmianie dostawcy energii. Średnia cena jednej kWh wynosi 55 groszy.

W zależności od wielkości zużycia energii można negocjować cenę. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy dopasują odpowiedni plan taryfowy do potrzeb konkretnego klienta w taki sposób, aby był on dla niego najkorzystniejszy. Ile w ten sposób można zaoszczędzić, zależy od oferty danego sprzedawcy i własnych umiejętności negocjacyjnych. Dobra oferta przekłada się na realne oszczędności.

 

Previous Pisma procesowe będzie można składać przez internet. To przyspieszy i ułatwi postępowania sądowe
Next Polskie firmy kontrolują około 7–10 proc. światowego rynku druku trójwymiarowego

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polski e-handel będzie w 2020 roku wart 60 mld zł

Wartość e-handlu w Polsce, która obecnie sięga 36 mld zł, w ciągu kolejnych czterech lat wzrośnie aż do 60 mld zł. Wraz z dynamicznym wzrostem zakupów w sieci prężnie rozwija się także segment płatności. W

Wiadomości 0 Comments

Rosnące koszty witryn skłaniają do korzystania z darmowych kreatorów stron internetowych

Sekretem nie jest fakt, że w dzisiejszych czasach strona internetowa jest najważniejszym rodzajem wizytówki. Nie tylko duże, ale również małe przedsiębiorstwa zdają sobie z tego sprawę i wkładają wiele wysiłku

Wiadomości 0 Comments

Zadbaj o swoje finanse osobiste i kontroluj wydatki

Przyznajcie szczerze, że w dzisiejszych czasach wydatków nam nie brakuje, prawda? Czym to jest spowodowane? W grę wchodzą różne opcje, ale zazwyczaj największymi wydatkami jest opłata za mieszkanie, rachunki za

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post