Podsumowanie 2016 roku wg Bibby Financial

Podsumowanie 2016 roku wg Bibby Financial

Jakie usługi cieszyły się największym zainteresowaniem w ubiegłym roku? Jak Bibby Financial ocenia 2016? Na początku 2017 roku warto podsumować ubiegły rok i zastanowić się nad prognozą na obecny.

W ubiegłym roku odnotowano wydłużenie cyklu spływania należności. W całych łańcuchach dostaw poszczególne ogniwa negocjują coraz dłuższe terminy płatności. Realne płatności spływają z coraz większymi opóźnieniami – w związku z tym pogarszają się nastroje w firmach. W ubiegłym półroczu wskaźnik Bibby MSP Index (51,7 pkt.) był bardzo niski. Jest to najniższy wynik od czasu spowolnienia gospodarczego na przełomie 2012 i 2013 roku. Wraz z wydłużaniem się cyklu spływania należności i pogorszeniem nastrojów, wzrasta użyteczność  faktoringu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, udrażniane są zatory na poszczególnych etapach.

Jakie usługi cieszyły się największym zainteresowaniem w ubiegłym roku?

Z danych Bibby Financial Services i Polskiego Związku Faktorów (PZF) wynika, że rośnie popularność faktoringu bez regresu oraz faktoringu eksportowego. Co więcej, instytucje faktoringowe stają się coraz częściej dobrym partnerem dla eksporterów. W ubiegłym roku kontynuowany był trend dynamicznego rozwoju faktoringu pełnego czyli bez regresu.

Rok 2016 w ocenie Bibby Financial

2016 rok można zaliczyć jako okres przyrostu aktywnych klientów dla Bibby Financial Services – ich przyrost wyniósł aż 23,6%! Zaobserwowano większą niż w 2015 roku aktywność nowych klientów Bibby. W ciągu roku przybyło około stu nowych klientów. W porównaniu z 2015 rokiem, Bibby Financial Services odnotowało wzrost obrotów o 4,5% w ubiegłym roku. Co więcej, Bibby  wciąż utrzymuje wysoką pozycję na rynku – 5 miejsce – jeśli chodzi o ilość klientów.  Około trzy czwarte obrotów Bibby Financial stanowi faktoring krajowy z regresem a coraz więcej przekazywanych faktur posiada wydłużony termin płatności. Niewątpliwie ubiegły rok można zaliczyć do udanego okresu dla Bibby Financial Services

Prognozy na 2017 rok

Przebieg cyklu koniunkturalnego oraz dane rynkowe wskazują, iż jest duże prawdopodobieństwo, że w 2017 roku może nastąpić spowolnienie gospodarcze.  W oparciu o ostatni Bibby MSP Index można prognozować, że 2017 rok będzie trudniejszy. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie finansowania działalności i poszczególnych transakcji, aby skutki kryzysu były mniej dotkliwe. W małych i średnich przedsiębiorstwach warto rozważyć faktoring, aby uniknąć problemów związanych z nieterminowością, brakiem płynności finansowej oraz dłuższym czasem oczekiwania na zapłatę. Niewątpliwie przy dużej zmienności kursów jest to bardzo ważne.

.

Previous Polska gospodarka bardziej odporna na krach niż dekadę temu
Next Chcesz zmienić auto, ale nie potrzebujesz modelu prosto z salonu? Zastanów się nad samochodem poleasingowym

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Dobra sytuacja w branży mieszkaniowej przyspiesza rozwój rynku sklepów budowlanych

Rynek DIY, czyli Do-It-Yourself (zrób to sam), wart jest blisko 52 mld zł i w zeszłym roku wzrósł o ponad 5 proc. – wynika z danych PMR. Szybki rozwój tego rynku to efekt m.in.

Wiadomości 0 Comments

Grupa Velux stawia na niskoemisyjną i ekologiczną produkcję

Zgodnie z globalną strategią do 2020 roku emisja dwutlenku węgla zakładów produkcyjnych Grupy Velux ma być o połowę niższa niż w 2007 roku. W polskich fabrykach udało się już ograniczyć emisję o 16 proc. Dodatkowo

Wiadomości 0 Comments

Europejska polityka rolna do poprawki

Polskie rolnictwo wytwarza około 2,4 proc. PKB, podczas gdy średnia w UE to niecałe 1,5 proc. Zatrudnia też więcej pracowników niż w UE, dlatego ciągle odgrywa bardzo ważną rolę w polskiej gospodarce. Od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post