Program pit i załączniki do deklaracji podatkowych
Podatnicy rozliczający pity roczne często wypełniają oprócz podstawowego druku dodatkowo różne załączniki. Program pit umożliwia wypełnienie wszystkich wymaganych załączników. Formularze załączników pomoże wybrać i wypełnić program pit. Najczęściej stosowane załączniki to: PIT/O, PIT/B, PIT/D, PIT/M, PIT/ZG
PIT/O
Podatnicy mogą wypełnić ten załącznik z programem pit, gdy składają deklaracje PIT-36, PIT-37, PIT-28. Wymagany jest w przypadku, gdy korzystamy z odliczeń od przychodu oraz od podatku, np.:
- z tytułu wychowywania dzieci,
- odliczenia wydatków na internet,
- kiedy w trakcie roku przekazaliśmy darowizny,
- jeśli odliczamy wydatki na rehabilitację,
- korzystamy z odpisów na nowe technologie,
- mieliśmy wydatki zw. z wyszkoleniem uczniów,
- zawarliśmy umowę aktywizacyjną,
- wykazujemy w pit wpłaty na IKZE
- chcemy skorzystać z ulgi abolicyjnej
- mamy do zwrotu nienależnie pobrane świadczenia.
Dokonując odliczeń z tytułu ulg podatkowych należy zadbać o właściwe udokumentowanie prawa do ulg oraz wydatków. Dokumentacji tej nie dołączamy do zeznania, ale trzeba przechowywac ja przez okres 5 lat. Przy dokonywaniu odliczeń z tytułu poszczególnych ulg podatkowych zarówno w zakresie porad jak i obliczeń może okazać się pomocny program pit.
Inne odliczenia, jak składki zusowskie, składka na NFZ, koszty uzyskania przychodu nie są wykazywane w PIT/O, poniewaz wykazujemy je na formularzu deklaracji podatkowej.
Formularz PIT/O przeznaczony jest do rozliczeń indywidualnych oraz wspólnych z małżonkiem. Każdy z małżonków wpisuje przysługujące mu odliczenia w odpowiednich częściach formularza.
Przedsiebiorcy rozliczajacy się podatkiem liniowym nie korzystają z ulg i odliczeń wykazywanych w PIT/O, dlatego nie wypełniają tego załącznika.
PIT/B
Osoby prowadzące własne firmy wypełniają załącznik PIT/B, w którym wpisują dane o wysokości dochodu lub straty z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub udziału w spółce cywilnej lub osobowej w danym roku podatkowym. Program pit zasugeruje wypełnienie załącznika PIT/B przy zeznaniach PIT-36 i PIT-36L, które wypełniają przedsiębiorcy opodatkowujący swoje przychody na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej oraz korzystający z uproszczonej formy opodatkowania podatkiem liniowym. Podstawą wypełnienia załącznika PIT/B jest prowadzona przez przedsiębiorcę Księga Przychodów i Rozchodów.
W przypadku małżonków uzyskujących przychody z działalności gospodarczej załącznik PIT/B składa odrębnie każdy z małżonków nawet wtedy, gdy składają wspólne roczne rozliczenie podatkowe.
PIT/D
Formularz PIT/D należy złożyć razem z formularzem: PIT-28, albo PIT-36, albo PIT-37 w przypadku, gdy rozliczamy ulgi mieszkaniowe, które nie zostały dotychczas rozliczone z lat ubiegłych.
Dodatkowo należy wypełnić druk PIT-2K w przypadku, gdy odliczenia dotyczą tzw. ulgi odsetkowej, czyli wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytów na cele mieszkaniowe. Druk ten wystarczy dołączyć tylko raz – w pierwszym roku odliczania ulgi odsetkowej.
W razie wątpliwości dotyczących odliczeń możemy skorzystać z bazy wiedzy, jaką zawiera program pit.
PIT/M
Załącznik PIT/M program pit zarekomenduje nam do wykazania niektórych dochodów niepełnoletnich dzieci. Rozliczenie dochodów osiąganych przez niepełnoletnie dzieci należy do obowiązków podatkowych rodziców.
Ten załącznik składa się tylko z formularzem PIT-36. Nawet osoby, które uzyskują przychody wyłącznie za pośrednictwem płatników, muszą w przypadku rozliczenia przychodów niepełnoletniego dziecka wypełnić deklarację podatkową PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M.
Podatnicy wypełniający PIT-36L (podatek liniowy) lub PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) wypełniają dodatkowo również PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M, na którym wykazują dochody dziecka.
W PIT/M nie wykazuje się wszystkich rodzajów dochodów dzieci, lecz tylko w przypadku, gdy dzieci:
– otrzymują renty (krajowe i zagraniczne);
– uzyskują przychody z najmu lub dzierżawy;
– mają dochody z praw majątkowych.
Pewne rodzaje dochodów dziecka nie mogą być doliczane w zeznaniu rodziców. Nie dolicza się dochodów, które dzieci uzyskały jako wynagrodzenie za pracę, a także niektórych stypendiów. W tej sytuacji rodzice wypełniają i podpisują pit w imieniu dziecka.
PIT/ZG
Program pit pomoże wypełnić załącznik PIT/ZG osobom, które w roku podatkowym osiągnęły dochody poza granicami kraju. Załącznik ten jest dodatkiem do formularza PIT-36, PIT-36L, PIT-28 i PIT-39. Wykazujemy w nim wysokość dochodu z zagranicy oraz pobranych zaliczek na podatek dochodowy.
Formularz PIT/ZG dołączają do zeznania tylko osoby, które osiągnęły dochody w walutach obcych. Jeśli podatnik pracował za granicą, ale umowę o pracę zawarł w Polsce i został oddelegowany do innego kraju, nie wypełnia PIT/ZG.
Kwoty przychodów osiągniętych w obcej walucie, wpisywanych do załącznika PIT/ZG, powinny być przeliczone na złotówki. Przeliczenia dokonuje się według średniego kursu walut obcych, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień uzyskania przychodu przez podatnika. Jeżeli podatnik uzyskiwał w roku podatkowym przychody w kilku państwach poza Polską, powinien wypełnić tyle formularzy PIT/ZG, w ilu państwach uzyskiwał przychody, dla każdego państwa oddzielnie.
Może to Ci się spodoba
Coraz więcej chętnych na wynajem biur i powierzchni handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej
Według prezesa spółki deweloperskiej GTC w Polsce najlepsze perspektywy ma obecnie rynek nieruchomości handlowych, podczas gdy rynek powierzchni biurowych nieco zwolnił. Spośród stolic państw Europy Środkowo-Wschodniej na biura najwyższy popyt jest
Firmy szukają nowych sposobów na oszczędzanie energii
Zarówno Unia Europejska, jak i rządy poszczególnych państw dostrzegają konieczność zwiększania efektywności energetycznej, która wpływa na rozwój gospodarek. Wymaga to ścisłej współpracy z biznesem i firmami, które bardzo dobrze radzą sobie z wdrażaniem nowych
Innowacyjne projekty mają szanse podbić globalne rynki
Zaradność i pomysłowość to cechy, które sprawiają, że polscy przedsiębiorcy mimo relatywnie niewielkiego kapitału i globalnej konkurencji oraz innych barier potrafią przekonać zagranicznych odbiorców do swoich produktów. Wyzwaniem dla biznesu jest zmiana wizerunku polskich
Kryzysy wizerunkowe dotyczą nie tylko firm
Kryzysy wizerunkowe dotykają nie tylko marek, lecz także blogerów i vlogerów. We wrześniu przekonali się o tym blogerka Mama Ginekolog czy Youtuber Serafin Pęzioł, autor kanału SerafinTV. Z krytyką internautów w ubiegłym miesiącu musieli
Prezentacje dla klientów – jaki sprzęt wybrać, by wypaść profesjonalnie
Przedstawiciele handlowi czy freelancerzy – wszyscy oni muszą czasem pokazać coś klientowi na urządzeniu elektronicznym, żeby wypaść profesjonalnie. Zastanów się, czy lepszy do tego będzie wysłużony laptop, nowy tablet Samsunga,
Meble biurowe – czym się kierować podczas wyboru?
W każdym biurze, czy w wyznaczonym miejscu w domu ważny jest dobór odpowiednich mebli. Meble biurowe powinny być funkcjonalne i praktyczne, wygodne i atrakcyjne, aby zapewnić komfort i pozytywnie wpłynąć
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post