Samochód firmowy sposobem na zmniejszenie podatku
Jak wiadomo koszta obniżają podatek dochodowy, dlatego warto je generować by w konsekwencji płacić go jak najmniej. Jednym z najbardziej typowych kosztów w większości firm to wydatki na samochód. Koszty związane z samochodem bardzo łatwo można uzasadnić, wiążą się one bowiem z takimi czynnościami jak wyjazd po towar, spotkanie z klientem, dojazdy na szkolenie konferencje lub targi, czy wyjazdem po wyposażenie. Dlatego każdy kto ma samochód na firmę stara się go rozliczyć w kosztach. Pytanie tylko jak?
Ogólnie są na to dwa sposoby pierwszą z nich jest tak zwana kilometrówka a drugim samochód na firmę jednoosobową jak w przypadku, który analizujemy. Kilometrówka pozwoli nam na rozliczenie w firmie wydatków na samochód prywatny, który będziemy używać do spraw firmowych. Każdą przejechaną trasę wpisuje się do specjalnej ewidencji mnożąc ilość przejechanych kilometrów przez ustaloną odgórnie w przepisach prawnych stawkę. Jeśli więc zgłębimy się bardziej w temat kilometrówki dojdziemy sami do wniosku, że może ona znacznie utrudnić życie przedsiębiorcy. Alternatywą jest zatem samochód firmowy. Przedsiębiorca decyduje się na to, że samochód staje się częścią jego majątku firmowego. Jeśli był on wcześniej jego prywatną własnością spisuje w takiej sytuacji specjalne oświadczenie. Przedsiębiorca może również od razu kupić samochód na firmę to znaczy na przykład na fakturę na której figurują dane jego przedsiębiorstwa. Posiadanie samochodu firmowego ma dwa podstawowe plusy. Po pierwsze nie wymaga prowadzenia kilometrówki dzięki czemu wydatki możemy rozliczać bez ograniczeń, a po drugie pozwala rozliczać w kosztach amortyzację czyli wartość naszego pojazdu.
Z amortyzacją wiąże się również ciekawy trik, który ponadto jest całkowicie zgodny z prawem. Każdy przedsiębiorca posiadający samochód prywatny i chcący go wprowadzić do firmy, aby stał się firmowym musi najpierw określić wartość owego pojazdu. Jeśli tylko posiada dowód zakupu może być on podstawą do określenia wartości początkowej. Nie ma znaczenia kiedy ten zakup miał miejsce.
A więc podsumowując początkowy dylemat kilometrówka czy samochód firmowy mamy nadzieję, że został rozwiany.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Sukcesja firm na nowych zasadach. Trwają konsultacje propozycji przepisów Ministerstwa Rozwoju
Jednoosobowa działalność gospodarcza dziś zwykle umiera wraz ze śmiercią właściciela. Resort rozwoju chce to zmienić i proponuje nowe zasady sukcesji. W niezakłóconym działaniu firmy ma pomóc prokurent spadkowy, który zyska m.in.
7 polskich firm rodzinnych, które warto znać
Przedsiębiorstwa familijne stanowią ważny element rodzimego rynku. Tego typu firmy wcale nie muszą być małymi podmiotami – wręcz przeciwnie. Rodzinne biznesy niekiedy stają się potentatami w różnych dziedzinach i sektorach
Polacy chętnie inwestują w mieszkania, spółki technologiczne i bezpieczne fundusze
Nisko oprocentowane lokaty bankowe powodują, że Polacy swoje oszczędności chętniej przeznaczają na inwestycje. Do ulubionych sposobów zabezpieczania kapitału należą mieszkania i bezpieczne fundusze gotówkowe, pieniężne lub obligacyjne. Nie brak też chętnych
Biuro w domu? Wady i zalety pracy w miejscu zamieszkania
Firmy, zwłaszcza te małe i jednoosobowe, pod uwagę biorą często pracę w miejscu zamieszkania. Taki zabieg ma bardzo wiele zalet, ale także istnieje druga strona. Czy praca zdalna jest najlepszym
Firmy inwestują w zarządzanie doświadczeniem klienta
Firmy coraz częściej stawiają na customer experience, czyli zsumowane doświadczenia, jakie klient zyskuje z daną firmą we wszystkich możliwych kanałach kontaktu. Niezadowolony klient stosunkowo rzadko składa skargę, ale o negatywnych doświadczeniach opowie znajomym.
Rozwój polskich start-upów często ograniczają nieznajomość prawa i brak odpowiednich umów
Młodym ludziom nie brakuje chęci, kreatywnych pomysłów i zapału, by ruszyć z własnym innowacyjnym start-upem. Utrudnieniem w jego rozwoju może być nieznajomość prawa i przepisów podatkowych oraz często zmieniające się ustawy. Często już na starcie młodzi
1 Comment
Marek1990
02 grudnia, 05:14