Utylizacja oleju opałowego, a podatek akcyzowy

Utylizacja oleju opałowego, a podatek akcyzowy

Podatnik, który zakupił olej z przeznaczeniem na cele opałowe korzysta z preferencyjnej stawki podatku akcyzowego. Jeśli nie ma możliwości wykorzystania tego oleju zgodnie z przeznaczeniem, będzie musiał uiścić podatek w sankcyjnej wysokości.

Przedsiębiorca zakupił olej z przeznaczeniem na cele opałowe. Przy zakupie złożył stosowne oświadczenie i skorzystał z obniżonej stawki podatku akcyzowego. Kilka miesięcy później nabywca oleju zlikwidował kotłownię, a że ilość zakupionego oleju była dość duża (8 tys. litrów), uznał on, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie utylizacja paliwa. Działanie to miało, w jego mniemaniu, uchronić go przed zapłatą sankcyjnej stawki akcyzy. Drugą opcją, którą rozważał przedsiębiorca była odsprzedaż oleju również do celów opałowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że podatnik może uniknąć sankcji, ale tylko w przypadku dalszej odsprzedaży oleju do celów opałowych. Aby dopełnić wszelkich formalności, kupujący musiałby w takim wypadku złożyć oświadczenie o wykorzystaniu oleju do celów opałowych, natomiast przedsiębiorca, który sprzedał olej zobowiązany byłby do sporządzenia i przedłożenia w urzędzie skarbowym miesięcznego zestawienia oświadczeń.

Prawa do obniżonej stawki akcyzy przedsiębiorca nie zachowałby jednak w przypadku utylizacji oleju. Preferencyjna akcyza dotyczy bowiem wyłącznie oleju przeznaczonego do celów opałowych.  Poza tym, Dyrektor Izby Skarbowej zauważył, że olej nie utracił swoich właściwości fizyko – chemicznych, co uniemożliwiłoby zużycie oleju zgodnie z deklarowanym przeznaczeniem. W przypadku, gdy przedsiębiorca utylizuje pełnowartościowy olej, jest on zobowiązany do zapłaty akcyzy wg sankcyjnej stawki.

Previous Odliczenie VAT - odpowiedzialność podatnika za nieuczciwych kontrahentów
Next Służebność przesyłu – regulacje prawne w praktyce

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

50% niższy VAT na paliwo– co skontroluje fiskus?

W lipcu 2015r. zostały znowelizowane przepisy podatkowe w zakresie odliczeń podatku VAT od samochodów firmowych oraz samochodów służbowych wykorzystywanych częściowo do celów prowadzenia działalności gospodarczej a częściowo do celów prywatnych.

Podatki 0 Comments

Duże sieci handlowe znaczącymi płatnikami podatku CIT w Polsce

Handel odpowiada za około 8 proc. wpływów z podatku od osób prawnych w Polsce, z czego 6 proc. to CIT od dużych sieci handlowych. Udział ten rośnie do 11 proc., jeśli doliczy się

Podatki 0 Comments

Opłata audiowizualna to nowy podatek – wszyscy zapłacimy podwójnie

Od 1 lipca w miejsce abonamentu RTV ma wejść w życie nowa opłata audiowizualna doliczana do rachunku za prąd. Od każdego punktu poboru prądu energii ma być pobierane 15 zł miesięcznie. Koszty

Podatki 0 Comments

Zmiany w rozliczeniach wielodzietnych rodzin. Na podatkowej rewolucji zyskają 335 mln zł rocznie

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, Polski Ład to szereg ulg i korzyści dla rodzin, szczególnie wielodzietnych. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie od stycznia 2022 roku, rodzice wychowujący co najmniej czwórkę dzieci będą korzystać z PIT-0 dla rodzin

Podatki 0 Comments

Za kilka miesięcy mechanizm podzielonej płatności VAT ma być obowiązkowy

Ze split payment, czyli mechanizmem podzielonej płatności VAT, zetknął się mniej więcej co czwarty podatnik VAT, czyli ok. 400 tys. przedsiębiorców w Polsce. Aktywnie korzysta z tego jednak trochę ponad połowa z nich.

Podatki 0 Comments

Ekonomiści apelują o uproszczenie systemu podatkowego. Mogłoby to pobudzić rynek pracy i inwestycje firm

Polscy przedsiębiorcy i ekonomiści chcą, aby rząd zharmonizował przedstawione w ostatnim czasie strategie, takie jak Polski Ład, Krajowy Plan Odbudowy czy założenia do ustawy budżetowej. Podkreślają przy tym, że niektóre ich elementy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź