W jaki sposób określa się wypłacalność przedsiębiorstwa?

W jaki sposób określa się wypłacalność przedsiębiorstwa?

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że nawiązywanie współpracy bywa ryzykowne. Aby w przyszłości nie mieć problemów finansowych dobrze jest sprawdzić wypłacalność kontrahenta. Jak to uczynić?

Na wstępie warto powiedzieć, że kontakty biznesowe lepiej zdobywać ostrożnie i bez zbędnego pośpiechu. Często nadzieja na podpisanie korzystnego kontraktu jest na tyle silna, że na dalszy plan schodzi bezpieczeństwo i ochrona przed oszustami. Dobrze jest wypracować standardy postępowania i stosować je w przypadku pierwszych rozmów i negocjacji.

Obecnie całkiem normalne jest sprawdzanie możliwości finansowych kontrahenta. Aby przeprowadzić analizę wystarczy poprosić wspólnika o przedstawienie dokumentów dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej, przede wszystkim odpis KRS, numer NIP i REGON, zaświadczenie z US o braku zadłużenia oraz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o systematycznym spłacaniu składek.

Jeśli udostępnione zostaną wszystkie powyższe pisma, wówczas można odwiedzić rejestr dłużników niewypłacalnych i tam przeanalizować całą historię finansową. Oddziały znajdują się w sądach gospodarczych lub w Centrum Informacji Krajowego rejestru Sądowego. W katalogach widnieją podmioty gospodarcze, które zgłosiły upadłość, brak majątku na uregulowanie kosztów postępowania oraz utraciły prawo do prowadzenia firmy.

Jeśli natomiast kontrahentem ma być spółka, wówczas dobrze jest zbadać dane znajdujące się w KRS (chodzi o umowy handlowe) oraz wszystkich reprezentantów spółki. W tym celu przydać się może rządowa strona internetowa Ministerstwa Finansów. Niektórzy korzystają również z bardzo popularnych programów do wyszukiwania szczegółowych informacji.

Na zakończenie trzeba zaznaczyć, że zgodnie ze zmianami ustawy dotyczącej prawa bankowego dane na temat klienta mogą być przetwarzane nawet przez 12 lat od chwili wygaśnięcia ostatniego zobowiązania. Działanie to ma ułatwiać sporządzanie danych statystycznych.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jak zastrzega się znak firmowy?
Next Czy warto założyć agencję banków?

Może to Ci się spodoba

Pracodawca i pracownik – trudna sztuka kompromisu

Strony być może mają dobrą wolę, ale nie potrafią negocjować. Od razu wykładają karty na stół i maksymalizują żądania – mówi prof. Janusz Czapiński. Kto z kim prowadzi negocjacje? Pierwszy poziom,

Podatki 0 Comments

Podatek od sprzedaży detalicznej wchodzi w życie

Od dzisiaj wchodzi w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Podatek będzie musiało płacić ok.

Podatki 0 Comments

Dochody z zagranicy trzeba wykazać w PIT

Choć Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z kilkudziesięcioma krajami świata, nie oznacza to, że można przed fiskusem nie wykazać uzyskanych za granicą dochodów. Jeśli podatnik zarabiający zagranicą spędził w ubiegłym roku w Polsce więcej

Podatki 0 Comments

Podatki przedsiębiorców – zmiany 2015

Ten rok obfituje w nowelizacje ustaw dotyczących podatków. Głównym celem zmian było wprowadzenie ułatwień dla biznesu, ale również uszczelnienie systemu podatkowego. Jak wpłynął wprowadzone zmiany na finanse firmy? Podatek od

Bez CIT – tylko garaż dla lokatorów

Spółdzielnia mieszkaniowa, która wynajmuje garaże nie tylko swoim członkom, ale również osobom niezwiązanym z mieszkaniami musi odprowadzać podatek CIT.  Tak brzmi wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 czerwca 2015 r.,

Zarządzanie 0 Comments

Pandemia zwiększyła potrzebę robotyzacji w polskich firmach

Pandemia COVID-19 może być impulsem przyspieszającym robotyzację w polskich firmach. Barierą we wdrażaniu robotów na masową skalę wciąż pozostają jednak brak wiedzy, niska świadomość korzyści takich rozwiązań albo obawy przed wysokimi kosztami. – Można zacząć od wdrożenia jednego czy

1 Comment

  1. mariusz
    08 stycznia, 14:45 Reply
    Nie łatwo jest to sprawdzić, a to dlatego, że kontrahent w pewnym momencie może stać się nie wypłacalny i niestety nic z naszych interesów.

Zostaw odpowiedź