Wypłata wynagrodzeń kontrolowana

Wypłata wynagrodzeń kontrolowana

Jednym z istotnych czynników stosunku pracy jest wynagrodzenie. To podstawowe świadczenie powinno odpowiadać rodzajowi pracy, zdolności i kwalifikacjom pracownika oraz być przelewane na konto w określonym czasie. Kontrolą tej procedury zajmują się przede wszystkim kontroler pracy i inspektorzy ZUS.

Czas i sposób wypłaty wynagrodzenia może być ujęty w umowie, ale musi się zawierać w regulaminie pracy lub innych przypisach prawa pracy. Honorarium musi być wypłacone nie mniej niż raz w miesiącu w wiadomym dniu. Taki przelew pracodawca powinien dokonać najdalej do 10 dnia kolejnego miesiąca. W momencie, kiedy czas wypłaty jest zgodnie z prawem wolnym, wymagane jest wypłacenie wynagrodzenia w dzień poprzedzający.

Nadzór nad wypłatą zarobków sprawują inspektorzy pracy. Działają oni w granicach właściwości terytorialnej okręgowych inspektoratów pracy, a do ich pracy zalicza się badania wszystkich papierów związanych z wynagrodzeniem i ustalenie prawidłowość obliczania honorarium. Tymczasem kontrola przeprowadzana przez inspektorów ZUS weryfikuje czy firma prawidłowo sumuje i opłaca wszystkie składki. Do przeprowadzenia kontroli konieczne są pisma takie jak: porozumienia i rachunki do tych umów oraz wykaz płac.

W praktyce, żeby mogła być dokonana kontrola, istotne jest upoważnienie do przeprowadzenia inspekcji, które musi zawierać szczególnie: podłoże prawne oraz datę początku i zakończenia kontroli.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jaką nazwę powinna mieć firma spółki partnerskiej?
Next Jakie opłaty bankowe są kosztem prowadzonej działalności gospodarczej?

Może to Ci się spodoba

Wynagrodzenie 0 Comments

Kiedy pracownikowi należy się odprawa?

Kreowanie pozycji w firmie trwa bardzo długo, zdobywanie zaufania przełożonego jeszcze dłużej. Jednak wyspecjalizowany i wykształcony pracownik, z dużym stażem, na pewno jest niezbędny w każdej firmie. Nie zawsze przedsiębiorcę

Wynagrodzenie 0 Comments

Kto otrzymuje tak zwane rozłąkowe?

Pracownicy decydujący się na podróż w ramach aktywności zawodowej mogą oczekiwać na dodatkowe wynagrodzenie z tytułu rozłąki. Szczególnie obejmuje to rodziców, którzy na znaczny okres czasu wyjeżdżają z miejsca zamieszkania.

Wynagrodzenie 0 Comments

Potrącenia z pensji pracowniczej

Każdy pracownik ma prawo do uzyskiwania wynagrodzenia. Powinno być płacone w kwocie zgodnej z wykonywanymi obowiązkami oraz w wyznaczonym terminie. Są jednak przypadki, gdy pracodawca nakłada na zatrudnionego potrącenia. Czy

Wynagrodzenie 0 Comments

W przyszłym roku płaca minimalna najprawdopodobniej przekroczy 4,2 tys. zł brutto

W 2023 roku płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie: pierwsza podwyżka nastąpiła w styczniu, druga czeka firmy w lipcu. To jednak nie koniec podwyżek, bo zgodnie z obowiązującym prawem kolejna powinna nastąpić od początku 2024 roku.

Wynagrodzenie 0 Comments

Obliczamy wynagrodzenie za część miesiąca

Absencje kadry pracowniczej sprawiają, że powinności nie są w pełni wykonywane, a sami pracownicy nie wyrabiają wszystkich etatowych godzin. W związku z tym przed trudnym zadaniem staje sam pracodawca, który

Wynagrodzenie 0 Comments

Dla kogo tworzy się regulamin wynagrodzenia?

Podstawą zatrudnienia każdego pracownika jest umowa o pracę, która wyjaśnia sprawy formalne oraz opisuje metody wypłacania wynagrodzenia, możliwość zgłoszenia urlopu oraz okres wypowiedzenia. Dodatkowo nieprawidłowości prawne rozwiązuje Kodeks Pracy, który

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź