Wypłata wynagrodzeń kontrolowana

Wypłata wynagrodzeń kontrolowana

Jednym z istotnych czynników stosunku pracy jest wynagrodzenie. To podstawowe świadczenie powinno odpowiadać rodzajowi pracy, zdolności i kwalifikacjom pracownika oraz być przelewane na konto w określonym czasie. Kontrolą tej procedury zajmują się przede wszystkim kontroler pracy i inspektorzy ZUS.

Czas i sposób wypłaty wynagrodzenia może być ujęty w umowie, ale musi się zawierać w regulaminie pracy lub innych przypisach prawa pracy. Honorarium musi być wypłacone nie mniej niż raz w miesiącu w wiadomym dniu. Taki przelew pracodawca powinien dokonać najdalej do 10 dnia kolejnego miesiąca. W momencie, kiedy czas wypłaty jest zgodnie z prawem wolnym, wymagane jest wypłacenie wynagrodzenia w dzień poprzedzający.

Nadzór nad wypłatą zarobków sprawują inspektorzy pracy. Działają oni w granicach właściwości terytorialnej okręgowych inspektoratów pracy, a do ich pracy zalicza się badania wszystkich papierów związanych z wynagrodzeniem i ustalenie prawidłowość obliczania honorarium. Tymczasem kontrola przeprowadzana przez inspektorów ZUS weryfikuje czy firma prawidłowo sumuje i opłaca wszystkie składki. Do przeprowadzenia kontroli konieczne są pisma takie jak: porozumienia i rachunki do tych umów oraz wykaz płac.

W praktyce, żeby mogła być dokonana kontrola, istotne jest upoważnienie do przeprowadzenia inspekcji, które musi zawierać szczególnie: podłoże prawne oraz datę początku i zakończenia kontroli.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jaką nazwę powinna mieć firma spółki partnerskiej?
Next Jakie opłaty bankowe są kosztem prowadzonej działalności gospodarczej?

Może to Ci się spodoba

Wynagrodzenie 0 Comments

Ile zarabia samodzielny fryzjer?

Własny salon fryzjerski to bardzo kosztowny biznes. Na początek trzeba wydać minimum 100 tys. zł, aby zaopatrzyć salon w podstawowy sprzęt. Nie można zapominać o wykwalifikowanym personelu, który dla wielu

Wynagrodzenie 0 Comments

Komu należy się trzynastka?

Wedle prawa funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą pensję (tak zwaną trzynastkę). Sposób jej naliczania jest bardzo charakterystyczny i związany z kilkoma kwestiami. Kto ma prawo do trzynastej pensji?

Wynagrodzenie 0 Comments

Dla kogo tworzy się regulamin wynagrodzenia?

Podstawą zatrudnienia każdego pracownika jest umowa o pracę, która wyjaśnia sprawy formalne oraz opisuje metody wypłacania wynagrodzenia, możliwość zgłoszenia urlopu oraz okres wypowiedzenia. Dodatkowo nieprawidłowości prawne rozwiązuje Kodeks Pracy, który

Personel 0 Comments

Wynagrodzenie dla pracownika pracującego na dwóch stanowiskach pracy

Każdy, kto mógł pracować w korporacji lub dużej firmie ma świadomość, że oprócz zobowiązań wynikających z umowy o pracę (lub innej) musiał spełniać ponadprogramowe polecenia, ale nie dostawał za to

Wynagrodzenie 0 Comments

Kto sporządza regulamin wynagrodzeń?

Pracodawca ma prawo ustanowić wewnętrzne postanowienia prawne obowiązujące wszystkich pracowników. Jednym z takich pism jest kodeks wynagrodzenia, który zawiera zasady wypłacania wynagrodzenia pracownikom. Taki regulamin wprowadza się w momencie, kiedy

Wynagrodzenie 0 Comments

Gdzie stosuje się wynagrodzenie akordowe?

Metoda wynagradzania podwładnego uzależniona jest od rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanego stanowiska oraz charakterystyki przedsiębiorstwa. Czasami najbardziej korzystna dla właściciela okazuje się praca na akord. Czym charakteryzuje się ta forma płatności?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź