Zwolnienie z akcyzy również dla oleju do mycia maszyn

Zwolnienie z akcyzy również dla oleju do mycia maszyn

Sprawa pewnej spółki, która chciała używać oleju napędowego do mycia maszyn używanych do produkcji asfaltu, doprowadziła do rozszerzenia zakresu zwolnień od opodatkowania akcyzą oleju procesowo -technologicznego.

Spółka trudniła się produkcją i handlem drogami asfaltowymi, asfaltami przemysłowymi, emulsjami i specyfikami asfaltowymi. Do mycia maszyn używanych w procesie produkcyjnym asfaltu przedsiębiorstwo zamierzało używać oleju napędowego. Spółka uważała, że w tym przypadku olej można zakwalifikować jako olej procesowo – technologiczny, w myśl par. 10 pkt 3 rozporządzenia ministra finansów z 23 sierpnia 2010 r. (Dz.U. nr 159, poz. 1070). Rozporządzenie to już nie obowiązuje, a przepis zawarty jest w par. 6 pkt 3 rozporządzenia z 8 lutego 2013 r. (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 195 ze zm.).

Urzędnicy organów podatkowych mieli na ten temat inne zdanie. Zgodnie z interpretacją dyrektora jednej z izb skarbowych olej procesowo – technologiczny to taki, który jest wykorzystywany w procesie zmierzającym do wytworzenia określonego wyrobu, np. w ten sposób, że wejdzie on w skład produkowanego wyrobu albo będzie niezbędny w procesie technologicznym. Spółka natomiast oleju chciała używać w innej fazie procesu, wyłącznie jako środek do mycia maszyn po zakończeniu produkcji. Zatem, trzymając się takiej interpretacji olej nie powinien być zwolniony z akcyzy.

Podobnej zdanie zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny, który nie zgodził się z tezą spółki, iż olej jest niezbędny w fazie produkcji. Sąd wskazał, że jakkolwiek płukanie maszyn olejem można uznać za działanie będące częścią szeroko rozumianej produkcji jednak jest czynność wykonywana po zakończeniu procesu technologicznego. Zdaniem sądu mycie maszyn następuje po procesie technologicznym, a przed następnym procesem, zatem nie jest jego częścią.

Spółka znalazła zrozumienie dopiero u Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z 2 lipca 2015 r., sygn. akt I FSK 561/15 stwierdził, że w rozporządzeniu nie ma ścisłej definicji oleju procesowo – technologicznego, a zdaniem sądu olej użyty do mycia maszyn mieści się w jej zakresie. Olej napędowy używany jako środek myjący maszyny używane w procesie produkcyjnym jest zwolniony z akcyzy.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Dług w wyniku nieściągalnych należności – jak nie wpaść w błędne koło zadłużenia?
Next Umowa z wydawcą – jak zabezpieczyć swoje finanse?

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

Podatki 0 Comments

UWAGA: Obowiązkowe wysyłanie plików JPK_VAT już od 1 stycznia 2018 r.

Z nowym rokiem 2018, mikroprzedsiębiorcy obowiązkowo, co miesiąc będą musieli informować Urząd Skarbowy o ewidencji VAT w formacie pliku JPK. Będzie to dodatkowe obciążenie dla wszystkich właścicieli mikrofirm, o którym

Podatki 0 Comments

Zwrot podatku VAT – co zrobić, gdy cierpliwość się kończy?

Złożenie do urzędu skarbowego wniosku o zwrot podatku VAT powoduje stres po dwóch stronach barykady. Fiskus niechętnie żegna się ze środkami na swoim koncie bankowym, a podatnik liczy się z

Folia z z naniesionym pyłem tytoniowym nie podlega akcyzie?

Pytanie spółki, która zamierzała produkować folię z celulozy z naniesionym pyłem tytoniowym (folia zastępować miała bibułkę papierosową) o kwestię akcyzy w odniesieniu do sprzedaży tego produktu,  doczekało się dwóch interpretacji

Zmiana prawa ukróciła wyłudzenia VAT w handlu smartfonami i tabletami

Odwrócony VAT sprawdził się w walce z procederem wyłudzeń podatku na smartfonach, tabletach czy konsolach. Budżet mógł zyskać na tym w ciągu roku ok. 500 mln zł – szacują eksperci ZIPSEE „Cyfrowa Polska”

Kiedy możemy uzyskać zwrot podatku VAT od materiałów budowlanych?

Nabywając towary budowlane, przed uzyskaniem zgody na rozpoczęcie procesów budowlanych, możemy uzyskać zwrot części ich wartości. Ważne, by w dniu wysyłania takiej prośby, mieć już takowe zezwolenie. Zwrot nie dotyczy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź