Remont starej posadzki w domu

Remont starej posadzki w domu

Podłoga składa się z kilku warstw, które umieszczone są na gruncie lub na stropie. Warstwę wierzchnią stanowi posadzka. Zazwyczaj nie jest problemem zmiana nawierzchni na nową jeśli poprzednia uległa zniszczeniu lub po prostu się znudziła. Czasem możliwe jest ułożenie nowej posadzki na już istniejącej, bez potrzeby usuwania starej.

W związku z tym, że wymiana posadzki w domu jednorodzinnym nie jest tanią operacją, warto unikać błędów, które mogą wpłynąć na podniesienie koszty wymiany.

Zanim zostanie podjęta decyzja o remoncie, należy sprawdzić jak głębokie są uszkodzenia, czy nie sięgają w głąb konstrukcji podłogi. Przy wyborze nowej posadzki należy kierować się jej przeznaczeniem, funkcjonalnością, estetyką. Nie każdy rodzaj posadzki sprawdzi się w danym pomieszczeniu.

Układanie nowej posadzki na starej

Najpierw należy sprawdzić jakość starej posadzki. Jeśli jest zbyt zniszczona, nie nadaje się jako podłoże dla nowej. Stara okładzina powinna być stabilna, równa. Powinna być również wolna od zmian niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak pleśnie, grzyby.

Nie każdy materiał stanowi również odpowiednie podłoże pod kolejne. Pod płytki ceramiczne najlepsze jest podłoże ze starych płytek i wylewki betonowej.

Parkiet bardzo dobrze układa się na starym parkiecie. Nie jest polecane układanie płytek na drewnianej posadzce, ponieważ drewno cały czas pracuje, zwłaszcza przy zmianach wilgotności powietrza. Jeśli zatem na drewnianej posadzce ułoży się kafelki, z czasem może dojść do pęknięć na ich spoinach.

Panele oraz deski warstwowe można układać niemal na każdym podłożu. Same raczej nie służą jako materiał spodni, ponieważ łatwo je zdemontować.

Przygotowanie posadzki

Wszelkie nierówności powinny zostać dokładnie wyrównane. Każdy z nowych materiałów wymaga równego, czystego podłoża. Jeśli jest równe, należy sprawdzić, czy nie ma drobnych defektów. Jeśli są one nie duże, można je zacyklinować. Jeśli większe, należy użyć szpachli. Jeśli ruszają się pojedyncze klepki, za pomocą aplikatora wprowadza się klej, który przytwierdza klepkę do podłoża.

Do płytek podłogowych można przykleić nowe kafelki. Jeśli pojawią się pojedyncze zagłębienia, wypełnia się je zaprawą wyrównującą. Jeśli powierzchnia jest nierówna na większej przestrzeni, można ją wyrównać za pomocą cienkowarstwowej zaprawy samorozlewnej. Nową posadzkę mocuje się przy pomocy elastycznego kleju przeznaczonego do trudnych powierzchni.

Jeśli poprzednia posadzka po usunięciu pozostawi po sobie ślady kleju lub lepiku, konieczne będzie ich dokładne usunięcie. Zapewne konieczne będzie użycie szlifierki, która dokładnie usunie stary materiał.

Montaż paneli, desek warstwowych i parkietu

Nową podłogę z paneli i desek warstwowych układa się jako podłogę pływającą. Taki wybór jest lepszy ze względu na fakt, że ten rodzaj podłoża może zmieniać strukturę pod wpływem wilgoci. Montując panele należy użyć podkładu, tak jak w przypadku klasycznego montażu paneli.

Przed ułożeniem parkietu, powierzchnia musi zostać bardzo dokładnie oczyszczona, następnie zagruntowana. Gdy podłoga jest już ułożona, cyklinuje się ją i pokrywa lakierem.

Układanie płytek

Podłoże pod płytki powinno być suche, czyste i przede wszystkim odtłuszczone. Konieczne jest zagruntowanie powierzchni, co ją wzmocni i wyrówna chłonność. W pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci należy ułożyć izolację przeciwwilgociową. Najczęściej z dwóch lub trzech warstw płynnej folii.

Płytki mocuje się za pomocą zaprawy klejowej. Jej rodzaj uzależniony jest od rodzaju podłoża. Klej koniecznie należy rozprowadzić na całej długości powierzchni.

Posadzkę można użytkować po upływie 2-3 dni od jej zaspoinowania.

Previous Prince2 – najlepsze szkolenie
Next Jak troszczyć się o tapicerkę skórzaną w samochodzie?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polscy eksporterzy i importerzy będą mogli skorzystać z nowego połączenia kolejowego do Chin

Licząca ok. 70 mln mieszkańców chińska prowincja Hunan położona w południowo-wschodniej części kraju chce współpracować z Polską. Operator intermodalny Loconi podpisał porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju przewozów kolejowych między tą prowincją a Polską.

Wiadomości 0 Comments

ZUS i Uniwersytet Warszawski planują nowy kierunek studiów dotyczący ubezpieczeń społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Uniwersytet Warszawski rozpoczynają współpracę. W jej ramach instytucje będą mogły dzielić się wiedzą między sobą. Uczelnia uruchomi kursy i studia podyplomowe dla pracowników ZUS. Planowane jest też uruchomienie kierunku

Wiadomości 0 Comments

Suplementy – chlorofil w płynie

Aż 18-30 % wszystkich chorób, które rozwijają się w miejscu pracy, jest spowodowane przez chemiczne zanieczyszczenie środowiska. Żyjemy w świecie, gdzie natura niewiele już ma wspólnego ze swoją pierwotną, czystą

1 Comment

  1. maniurtaka
    Maj 26, 00:29 Reply
    Mam dylemat w kwestii posadzki. Poradzcie, proszę. Chodzi o styropian pod posadzką, taki, który będzie miał 30 cm. Tak się akurat składa, że kierownik budowy uważa że 15 wystarczy. A ja mam wątpliwości, czy nie będzie potem zimno w nogi. Planujemy założyć wszędzie płytki ale też ogrzewanie podłogowe, choć zastanawiam się też czy może to bardziej wychłodzić ceramikę? Nie wiem, czy wyraziłam dośc jasno moją wątpliwość. Oszczędność spora, bo dom o dużej powierzchni, prawie 170 m wg projektu Artus, https://www.novio.pl/projekty-domow-parterowych/6731-artus-2-.html

Zostaw odpowiedź