Jakie są przyczyny likwidacji spółek z o.o.?

Jakie są przyczyny likwidacji spółek z o.o.?

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą przestać istnieć po ich likwidacji. Takie działanie reguluje Kodeks Spółek Handlowych w Polsce.

Powodem zaniechania współpracy w ramach opisywanej działalności może być:

– przyczyna opisana w treści umowy spółki,

– uchwała wspólników o likwidacji działalności,

– przeniesienie spółki poza obszar kraju,

– inna przyczyna zgodna z prawem.

W praktyce rozwiązanie owe ma czas, gdy upłynie określony termin, na jaki spółka została powołana lub nie uzyska ona planowanych dochodów z tytułu jej istnienia. Dodatkowo zerwanie porozumienia spółki może zaistnieć na drodze sądowej w oparciu o wniosek jednego z udziałowców.

Inną drogą likwidacji spółki z o.o. jest rozporządzenie sądu rejestrowego. Organ ten, może wydać określone rozporządzenie w przypadku:

– nie zawarcia do tej pory legalnego porozumienia spółki,

– przedmiot funkcjonowania organizacji jest niezgodny z prawem,

– dokument porozumienia nie określa wyczerpujących informacji,

– wszyscy wspólnicy nie mieli możliwości prawnych do podjęcia kroków założenia spółki.

W prawie egzystuje dodatkowo zapis, iż sąd rejestrowy nie może dokonać czynności, jeśli od zapisu do rejestru działalności gospodarczych minęło ponad 5 lat.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Zmiana przeznaczenia budynku a odliczenie w ramach ulgi odsetkowej
Next Jaką kare otrzyma pracodawca od inspektora?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Jak utrata uprawnień udziałowca wpływa na kondycję spółki?

Spółki z zasady bazują na porozumieniach partnerów uprawiających indywidualne wolne zawody. Komplikacje pojawiają się w przypadkach, gdy jeden z nich utraci prawo do legalnego wykonywania wolnej aktywności gospodarczej. Po pierwsze

Spółki 1Comments

Fiskus ściągnie bieżący VAT od upadłej spółki

Jeżeli wierzytelność z tytułu VAT powstała dopiero po ogłoszeniu upadłości spółki, to naczelnik urzędu skarbowego słusznie wyegzekwował ją z majątku spółki, zamiast zgłosić sędziemu komisarzowi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Spółki 0 Comments

Jak funkcjonuje spółka komandytowa?

Wśród spółek osobowych dużą popularnością cieszą się spółki komandytowe, które zakłada się na potrzeby przedsiębiorstwa, posiadają kilku wspólników, ale nie wykazują osobowości prawnej. Co jeszcze trzeba wiedzieć o spółkach komandytowych?

Spółki 0 Comments

Na jakich zasadach działa spółka przekształcona?

Zgodnie z działającym w kraju prawem dowolna spółka handlowa może doprowadzić do przekształcenia. Po spełnieniu niezbędnych formalności wypełnia obowiązki i respektuje przepisy w zgodzie dokonanym wyborem. Jak przebiega i czy

Spółki 0 Comments

Czym jest spółka przekształcona?

W zgodzie z funkcjonującym w Polsce prawem każda spółka handlowa może dopuścić się przekształcenia. Po spełnieniu wszystkich formalności podejmuje zobowiązania i respektuje zgodnie z własnym wyborem. Jak przebiega i czy

Spółki 0 Comments

Kto inwestuje w akcje ukraińskie?

W ubiegłych latach coraz liczniejsza grupa inwestorów skupia się na rynku Ukrainy. Ponad 80% akcjonariuszy ukraińskich to mieszkańcy Unii Europejskiej. Jaką firmę można prowadzić w tym państwie? Zgodnie z Konstytucją

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź