Czy pracodawca może przejąć prawa autorskie do utworu?

Czy pracodawca może przejąć prawa autorskie do utworu?

Prawo autorskie odnosi się do utworów, czyli każdym przejawem działalności o charakterze subiektywnym, a także ich ochroną, warunkami udzielania licencji i prawami, które przysługują autorowi. Utworami są dzieła artystyczne, jak również przedstawienia sceniczne i choreograficzne.

Prawa autorskie podzielone są na osobiste i majątkowe. Osobiste są nierozerwalnie związane z osobą twórcy i nie ulegają dziedziczeniu. Co zaś tyczy się praw majątkowych, to według ustawy, twórcy utworu przysługuje prawo do korzystania i zarządzania nim oraz do otrzymania zapłaty za wykorzystywanie utworu. Kolejna regulacja mówi jednak, że jeżeli pracownik wytworzył utwór w procesie wykonywania obowiązków służbowych względem pracodawcy, w momencie jego przekazania wszystkie autorskie prawa majątkowe transferowane są na pracodawcę, o ile umowa o pracę nie decyduje inaczej.

Pracownik oraz pracodawca mogą swobodnie ukształtować sposób i obszar autorskich praw majątkowych, poprzez właściwe zapisy w umowie o pracę. Mogą też w tym celu sformułować oddzielną umowę cywilnoprawną. Zakres pól eksploatacji, w odniesieniu, do których doszło do uzyskania praw majątkowych, jest szacowany poprzez dokładna analizę zadań pracowniczych oraz zgodność obu stron.

Zgodnie z normami prawnymi przenoszenie autorskich praw majątkowych może odbyć się tylko w sytuacji, gdy wytworzone utwory dotyczą obowiązków pracowniczych pracownika wynikającymi ze stosunku pracy.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jaką kwotę darowizn można odliczyć w zeznaniu PIT?
Next Kto przejmuje akcje w warunkowym podwyższeniu kapitału spółki?

Może to Ci się spodoba

Prawo autorskie 0 Comments

Prawa autorskie w zawodzie dziennikarza

Dziennikarz ze względu na charakter wykonywanej pracy jest często narażony na naruszenie praw autorskich. Osoba wykonująca ten zawód powinna dokładać wszelkich starań, by uniknąć takich oskarżeń. Prawa i obowiązki reportera

Prawo autorskie 0 Comments

Dofinansowanie dla firm na ochronę własności przemysłowej

W tym roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości znaczną część środków z budżetu państwa oraz środków z Unii Europejskiej przeznaczyła na wzmocnienie działań w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, którego dążeniem

Prawo dla firm 0 Comments

OZZ zapłaci VAT od tantiem

Sprawa opodatkowania VAT działalności prowadzonej przez Organizacje Zbiorowego Zarządzania doczekała się rozstrzygnięcia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Sąd uznał, że zwolnienie z VAT dotyczy artystów wykonawców, a tymi OZZ nie są.

Prawo autorskie 0 Comments

Co nie jest chronione prawem autorskim?

W kwestii prawa autorskiego bardzo ważna jest wiedza na temat tego, co nie jest chronione prawem autorskim. Prawem autorskim nie są chronione dzieła, nie będące utworami, czyli takie, w których

Prawo autorskie 0 Comments

O czym mówi umowa prawno-autorska?

Każdy twórca, który planuje oddać, udostępniać lub tworzyć nowe dzieła musi zabezpieczyć się i zawrzeć umowę prawno-autorską. O czym wspomnieć, aby nie zadziałać na swoją niekorzyść? Jakie informacje są obowiązkowe?

Prawo autorskie 0 Comments

Dozwolony użytek utworów chronionych

Ustawa o ochronie praw autorskich przewiduje sytuację, w której utwór chroniony prawem może być wykorzystywany. Ustawa mówi o dozwolonym użytku osobistym i publicznym. Ustawa w pewnych przypadkach pozwala na korzystanie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź