Kto przejmuje akcje w warunkowym podwyższeniu kapitału spółki?
W statucie spółki akcyjnej można istnieć zapis dotyczący warunkowego podwyższenia jej kapitału. Prawo do objęcia akcji przysługuje wyznaczonym osobom, które muszą dokonać go na zasadach zawartych w uchwale i zgodnie z przepisami prawa.
Regulacje warunkowego podwyższenia kapitału mają za zadanie zapewnieni spółkom akcyjnym instrumentu, dzięki któremu mogą one ulepszyć proces podwyższenia kapitału zakładowego i być równocześnie ułatwieniem działalności. Podmioty, które maja prawo do objęcia akcji są ściśle określone. Uchwała o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego może być podjęta dla celów:
– udzielenia uprawnień do objęcia akcji przez właściciela obligacji zamiennych lub obligacji z pierwszeństwem,
– nadania praw do otrzymania akcji członkom zarządu lub zatrudnionym w zamian za wkłady niepieniężne, które stanowią wierzytelności przysługujące im w ramach uprawnień do udziałów w zysku spółki,
– uznania praw do przejęcia akcji przez warrantów subskrypcyjnych.
Aby warunkowe podwyższenia kapitału było możliwe obowiązkowa jest rejestracja uchwały walnego zgromadzenia oraz zarejestrowanie statutu spółki, który przewiduje to podwyższenie. Uchwała stanowi tylko o uzyskaniu praw przez konkretne osoby do przejęcia akcji spółki, ale nie o zarejestrowaniu warunkowego podwyższenia kapitału.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Jak funkcjonuje spółka komandytowa?
Wśród spółek osobowych dużą popularnością cieszą się spółki komandytowe, które zakłada się na potrzeby przedsiębiorstwa, posiadają kilku wspólników, ale nie wykazują osobowości prawnej. Co jeszcze trzeba wiedzieć o spółkach komandytowych?
Founders agreement, co to jest i kiedy podpisywać
Founders agreement, czyli umowa założycielska to nic innego jak pierwsze, oficjalne sformalizowanie powstającego startupu i jego założeń. Choć istnieje wiele typów i rodzajów umów bardziej rozbudowanych i o wiele bardziej
Czym są dochody źródłowe?
Jednostki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą stosować się do zasad uiszczania podatku przychodowego od pozyskanych dochodów. Podmioty korzystające z ulg z tego tytułu, powinny mieć rzetelną bazę danych dla swoich zysków.
Jak wygląda likwidowanie spółki?
Kryzys ekonomiczny sprawia, że wielu przedsiębiorców musi gromadzić oszczędności, a w ostateczności zamykać swoje biznesy. Oczywiście podejmowanie ostatecznych kroków nie jest łatwe, ale w sytuacji bez wyjścia należy postąpić odpowiedzialnie.
Czy warto założyć spółkę kapitałową?
W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się w kraju spółki. Głównie dlatego, że właściciel może wybrać jeden z kilku sposobów na biznes. Wśród nich są spółki kapitałowe. Czym się charakteryzują?
Jakie informacje powinno zawierać sprawozdanie z działalności spółki z o.o.?
Ustawa o rachunkowości nakłada na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązek sporządzenia oprócz sprawozdania finansowego, dodatkowo rocznego sprawozdania z działalności spółki, którego przygotowanie należy do zadań zarządu firmy. Sprawozdanie dotyczy działalności
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post