Kiedy trzeba przerejestrować spółkę do KRS?

Kiedy trzeba przerejestrować spółkę do KRS?

W 2001 roku została wprowadzona ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym. Do tego czasu istniał Rejestr Handlowy B. Z końcem tego roku upływa ostateczny termin przerejestrowania przedsiębiorstw, ponieważ po 31 grudnia 2013 roku, wpisy te nie będą już ważne.

Niewywiązanie się z terminu przerejestrowania spółki może skutkować w postaci trzech rezultatów. Wpisanie w rejestrze jest potwierdzeniem istnienia spółki, zatem z momentem wykreślenia firmy z rejestru przestanie ona istnieć. Sytuacja wierzycieli zostałaby zagrożona, ponieważ w takiej sytuacji nie zostałoby zrealizowane postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne.

Drugim skutkiem jest uznanie spółek, które nie dokonały przerejestrowania, z dniem 1 stycznia 2014 roku, za nieistniejące i tym samym nie występuje konieczność przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego wobec tych spółek.

Trzecią możliwością jest utarta funkcjonowania przez nieprzerejestrowane spółki, jednocześnie nie tracą one bytu prawnego. Warto być świadomym, że utrata bytu prawnego, przez spółki nieprzerejestrowane jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

Prawo to chroni wierzycieli spółki, poprzez warunek przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, wyznaczenia likwidatorów oraz usunięcia spółki z rejestru.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy warto inwestować w budynki przemysłowe?
Next Czym skutkuje niespłacenie rat leasingowych?

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 1Comments

Likwidacja spółki z o.o. a nowe interesy

Likwidacja spółki z o.o. zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych jest zbiorem działań podejmowanych przez jej likwidatorów, zmierzających do zakończenia działalności tej spółki. Takimi działaniami mogą być np.

Spółki 0 Comments

Dyskryminacja kobiet powodem zmian ustawowych

Z badań prowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że panie nie są dopuszczane do zarządu dużych firm czy spółek. Zazwyczaj rządy przejmują mężczyźni (stanowią ponad 90%) i to oni podejmują kluczowe

Spółki 0 Comments

Kiedy należy składać sprawozdania?

Prowadzenie instytucji z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z przymusem stworzenia pod koniec roku obrotowego raportu przychodowego. Owy formularz składa się do lokalnego sądu rejonowego. Streszczenie ma za zadanie opisać sytuację

Prawo dla firm 2 komentarze

Rejestracja spółki przez internet. Nowe formy spółek na liście

Od 15 stycznia możliwe jest przeprowadzenie rejestracji spółek komandytowych oraz spółek jawnych drogą internetową. Te dwie kategorie spółek dołączyły tym samym do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które już wcześniej mogły

Spółki 0 Comments

Czym są dochody źródłowe?

Jednostki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą stosować się do zasad uiszczania podatku przychodowego od pozyskanych dochodów. Podmioty korzystające z ulg z tego tytułu, powinny mieć rzetelną bazę danych dla swoich zysków.

Spółki 0 Comments

Czy można zawiązać spółkę jeśli nie prowadzi się działalności gospodarczej?

Wiele stereotypów urosło wokół tematu zakładania spółek. Okazuje się bowiem, że trzeba najpierw posiadać działalność, aby założyć spółkę. Najprościej jest z założeniem spółki cywilnej, bowiem nastręcza najmniej dokumentacji. Założycielem spółki

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź