Kiedy trzeba przerejestrować spółkę do KRS?

Kiedy trzeba przerejestrować spółkę do KRS?

W 2001 roku została wprowadzona ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym. Do tego czasu istniał Rejestr Handlowy B. Z końcem tego roku upływa ostateczny termin przerejestrowania przedsiębiorstw, ponieważ po 31 grudnia 2013 roku, wpisy te nie będą już ważne.

Niewywiązanie się z terminu przerejestrowania spółki może skutkować w postaci trzech rezultatów. Wpisanie w rejestrze jest potwierdzeniem istnienia spółki, zatem z momentem wykreślenia firmy z rejestru przestanie ona istnieć. Sytuacja wierzycieli zostałaby zagrożona, ponieważ w takiej sytuacji nie zostałoby zrealizowane postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne.

Drugim skutkiem jest uznanie spółek, które nie dokonały przerejestrowania, z dniem 1 stycznia 2014 roku, za nieistniejące i tym samym nie występuje konieczność przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego wobec tych spółek.

Trzecią możliwością jest utarta funkcjonowania przez nieprzerejestrowane spółki, jednocześnie nie tracą one bytu prawnego. Warto być świadomym, że utrata bytu prawnego, przez spółki nieprzerejestrowane jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

Prawo to chroni wierzycieli spółki, poprzez warunek przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, wyznaczenia likwidatorów oraz usunięcia spółki z rejestru.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy warto inwestować w budynki przemysłowe?
Next Czym skutkuje niespłacenie rat leasingowych?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Czy obywatel innego kraju może założyć firmę w Polsce?

Zakładanie spółki z obywatelem polskim odbywa się na takich samych wytycznych, co jej utworzenie z obywatelem Unii Europejskiej. Czy zasady te są takie same w przypadku zakładania działalności gospodarczej wraz

Prawo dla firm 1Comments

Likwidacja spółki z o.o. a nowe interesy

Likwidacja spółki z o.o. zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych jest zbiorem działań podejmowanych przez jej likwidatorów, zmierzających do zakończenia działalności tej spółki. Takimi działaniami mogą być np.

Spółki 0 Comments

Czym zajmuje się EZIG?

Europejskie Zgrupowanie Interesów Gospodarczych (EZIG) jest to bazująca na prawie europejskim jednostka organizacyjna, której zadaniem jest ułatwienie i wsparcie w gospodarczej współpracy transgranicznej firm i pozostałych podmiotów, które mają siedzibę

Spółki 0 Comments

Czy możliwe jest odzyskanie majątku z przedwojennej spółki?

Okres działań wojennych pamiętany jest jako czas wyjątkowo dotkliwy i bolesny. Nie tylko dla zwykłych ludzi, ale również dla przedsiębiorców. Dzień po dniu utracili swoje firmy, mienie, dobytki całego życia.

Spółki 0 Comments

Co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki z o.o.?

Jednym z wymagań otwarcia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest dostarczenie przez udziałowców wkładu dla uzyskania kapitału zakładowego w planowanej spółce. W przypadku braku wkładu pod postacią gotówki warto zastanowić się

Spółki 0 Comments

Jaką nazwę powinna mieć firma spółki partnerskiej?

W obszarze gospodarczym słowo „firma” opisuje najczęściej samą aktywność gospodarczą oraz uznane zasady jej prowadzenia. Natomiast firma w ramach spółki nie wprowadza nic nieznanego w prawo struktury porozumień prawnych, a

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź