Czym charakteryzuje się spółka komandytowo-akcyjna?

Czym charakteryzuje się spółka komandytowo-akcyjna?

W strukturze spółki komandytowo-akcyjnej występują cechy zarówno spółki osobowej, jak i kapitałowej. Stworzenie takiej spółki jest sprzyjające z perspektywy prawa podatkowego.

Ta kategoria spółki należy do osobowych, w której wspólnicy, czyli komplementariusze działają pod własną firmą. Wspólnicy w tej spółce są aktywni, oznacza to, że za zobowiązania finansowe spółki odpowiadają całym swoim posiadaniem. Cecha szczególna spółki komandytowo-akcyjnej polega na tym, że posiada ona elementy charakterystyczne dla obu rodzajów spółek. Co więcej akcje tej spółki nie mogą być kupowane przez nieznanych akcjonariuszy.

Cechą, która upodabnia do spółek kapitałowych jest kwota kapitału zakładowego w wysokości 50 000 tys. zł oraz obecność walnego zgromadzenia a także rady nadzorczej. W przeciwieństwie do spółki kapitałowej nie ma ona osobowości prawnej a zdolność prawną i sądową.

Także metoda opodatkowania wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej jest całkiem odmienna niż w przypadku innych spółek osobowych czy komandytowych. Zobowiązanie podatkowe ciąży jedynie na wspólnikach, co umożliwia uniknąć podwójnego opodatkowania.

Dla spółki momentem istotnym podatkowo jest uzyskanie dywidendy. Zgodnie z przepisami udziałowiec, który jest wspólnikiem biernym uzyskującym przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, obliczając zaliczkę na podatek dochodowy powinien wziąć pod uwagę przychody i koszty poniesione przez spółkę, ale nie musi się z nich na bieżąco rozliczać.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Prawo pracy-zmiany obowiązujące w 2013 roku
Next Czy otwarcie firmy transportowej jest kosztowne?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Jak przygotować pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo jest dokumentem sporządzanym na piśmie, czasami również ustnie, który ma duże znaczenie w czasie rozprawy sądowej. Upoważnia pełnomocnika do reprezentowania klienta oraz dochodzenia jego praw. Jak wypisuje się pełnomocnictwo?

Founders agreement, co to jest i kiedy podpisywać

Founders agreement, czyli umowa założycielska to nic innego jak pierwsze, oficjalne sformalizowanie powstającego startupu i jego założeń.  Choć istnieje wiele typów i rodzajów umów bardziej rozbudowanych i o wiele bardziej

Spółki 0 Comments

Kto może założyć spółkę europejską?

Każdy przedsiębiorca, który planuje rozwój swojego interesu i przeniesienie usług również poza Polskę, musi brać pod uwagę otwarcie spółki europejskiej. Oczywiście, żeby do tego doszło trzeba spełnić kilka istotnych warunków.

Spółki 0 Comments

Jak podpisywać maile firmowe?

W Kodeksie Spółek Handlowych odnajdziemy dokładny spis danych, jakie muszą być podane w trakcie wysyłania pism i zamówień drogą tradycyjną jak i mailową. Ustawa obejmuje spółki komandytowo-akcyjne, spółki akcyjne oraz

Spółki 0 Comments

Jak powinno wyglądać sprawozdanie z działalności spółki?

Ustawa o rachunkowości stanowi o obowiązku spółek kapitałowych do złożenia rocznego sprawozdania finansowego za ubiegły rok rozliczeniowy. W sytuacji prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest dołączenie raportu z funkcjonowania

Spółki 0 Comments

Na jakich zasadach działa spółka przekształcona?

Zgodnie z działającym w kraju prawem dowolna spółka handlowa może doprowadzić do przekształcenia. Po spełnieniu niezbędnych formalności wypełnia obowiązki i respektuje przepisy w zgodzie dokonanym wyborem. Jak przebiega i czy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź