Czy zapłacimy podatek VAT w przypadku zawieszenia firmy?
Badania obrazują, że w ostatnim czasie zauważalnie wzrosła liczba przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zawiesić działalność gospodarczą. Jest to rezultat pogarszającej się koniunktury i braku zadowalających dochodów. Równocześnie zmalała liczba osób, które zamknęli prowadzony biznes. W sensie operacyjnym obydwie formy zaprzestania działalności znaczą to samo, jednak w rozumieniu podatkowym wywołują całkiem odmienne skutki.
W przypadku rozwiązania spółki handlowej, która pozbawiona jest osobowości prawnej lub spółki cywilnej oraz zaprzestania działalności przez osobę fizyczną, podatek VAT trzeba odprowadzić również od towarów wyprodukowanych samodzielnie oraz towary, które po zakupie nie były przedmiotem dostawy. W takiej sytuacji aktualna jest tzw. zasada neutralności, zgodnie z którą podatek VAT musi zapłacić konsument czyli przedsiębiorca.
Przedsiębiorca powinien zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego fakt zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych i tym samym zostanie wypisany z rejestru podatników VAT.
Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników ma możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy. Zawieszenie firmy powinni zacząć planować 10 miesięcy wcześniej osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, ponieważ dzięki temu zabezpieczą się przed opodatkowaniem VAT towarów, które pozostały w ich firmie.
Zlikwidowanie działalności i zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nie dotyczy podatników, którym przysługuje zwolnienie podmiotowe i nie płacą podatku VAT.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Rozliczenie kwartalne podatku dochodowego i VAT
Podatnicy podatku dochodowego oraz VAT z reguły rozliczają się z fiskusem za miesięczne okresy rozliczeniowe. Nie jest to jednak obligatoryjny tryb rozliczeń dla wszystkich przedsiębiorców. Część podatników decyduje się na
Jak rozliczyć się z transakcji z przedsiębiorstwem, które nie płaci podatku VAT?
Według przepisów podatkowych podatkowi od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów zrealizowana na obszarze kraju, lub wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT). Na potrzeby dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych, podmiot musi być wpisany
Za kilka miesięcy mechanizm podzielonej płatności VAT ma być obowiązkowy
Ze split payment, czyli mechanizmem podzielonej płatności VAT, zetknął się mniej więcej co czwarty podatnik VAT, czyli ok. 400 tys. przedsiębiorców w Polsce. Aktywnie korzysta z tego jednak trochę ponad połowa z nich.
Jak mali podatnicy będą rozliczali VAT po nowym roku?
Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące metody rozliczania podatku VAT przez małych przedsiębiorców. Do końca poprzedniego roku za małych przedsiębiorców uważało się wszystkie firmy, dla których dochód
VAT-marża – używany towar, czyli jaki?
Podstawą opodatkowanie w procedurze VAT – marża jest różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Tego rodzaju opodatkowanie mogą stosować podmioty
Zmiana prawa ukróciła wyłudzenia VAT w handlu smartfonami i tabletami
Odwrócony VAT sprawdził się w walce z procederem wyłudzeń podatku na smartfonach, tabletach czy konsolach. Budżet mógł zyskać na tym w ciągu roku ok. 500 mln zł – szacują eksperci ZIPSEE „Cyfrowa Polska”
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post