Badanie Vendor Due Diligence – jakie przynosi korzyści?

Badanie Vendor Due Diligence – jakie przynosi korzyści?

Część funkcjonujących na rynku spółek będzie w przyszłości miała nowych właścicieli lub inwestorów. Każda tak duża inwestycja wiąże się z potencjalnym ryzykiem. Dobre przygotowanie całej transakcji sprzedaży pozwala je zminimalizować i zyskać pewność, że jest to prawidłowa decyzja. Pomoże w tym badanie Vendor Due Diligence.

To, w jakim stanie faktycznym jest firma, powinno być istotne zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupującego. Dla kogoś, kto inwestuje w spółkę, musi być czymś oczywistym wiedza i świadomość, jak wygląda jej sytuacja organizacyjna, czy finansowa. Od początku należy to zweryfikować. Kiedy natomiast podczas rozmów sprzedający takowych informacji nie posiada, nie przygotował żadnych analiz, stawia to go w złym świetle i może wpływać na dalszy przebieg zdarzeń.

Badanie Vendor Due Diligence – co to takiego?

Zanim transakcja zakończy się powodzeniem, trzeba do niej doprowadzić poprzez weryfikację ryzyka i eliminację poszczególnych czynników. Właśnie w tym pomaga badanie Vendor Due Diligence i jest robione tylko na potrzeby podmiotu, który sprzedaje akcje lub firmę. Polega na identyfikacji tego, co jest słabą stroną spółki i gdzie pojawiają się nieprawidłowości. Dzięki temu jeszcze zanim dojdzie do jakichkolwiek rozmów, można się dobrze przygotować. W części przypadków ryzyko da się zmniejszyć, ewentualnie przygotować odpowiednią wycenę. Kiedy natomiast to potencjalny nabywca zamierza zweryfikować, jakie jest ryzyko i stan firmy, przeprowadza badanie Due Diligence.

Jakie są zalety tego rozwiązania?

Przede wszystkim wiedza. W natłoku codziennych obowiązków i wielu zawiłości prawnych nie zawsze właściciel wie wszystko na temat sytuacji prawnej czy finansowej. Natomiast badanie Vendor Due Diligence pozwala mu zaopatrzyć się w niezbędne informacje. Wykonanie badania można zrobić samodzielnie lub zlecić firmie zewnętrznej, która się w tym specjalizuje.

W trakcie badania bierze się pod lupę dokładnie te same obszary, które mogłyby zainteresować kupującego. Analizuje się stan prawny, kadrowy, finansowy, ryzyko operacyjne itd. Dogłębna analiza umów, bilansów, raportów i innych dokumentów, którą zrobi prawnik, pomoże ustalić strategię dalszego działania. Sprzedający zyska niezbędne narzędzia i argumenty, które może wytoczyć podczas negocjacji z przyszłym inwestorem. Decydując się na to rozwiązanie, można zwiększyć prawdopodobieństwo, pomyślnego sfinalizowania transakcji. Łatwiej wyeliminować problemy, które się wcześniej wykryje i przygotować strategię działań.

Dobre przygotowanie to połowa sukcesu

Aby wyniki badania Vendor Due Diligence były wiarygodne i pełne, osoba, która będzie się tym zajmowała, musi mieć dostęp do pełnej dokumentacji. Dlatego też wcześnie trzeba zgromadzić i uporządkować wszystkie ważne dokumenty. Wśród nich będzie wiele takich, które zawierają tajne informacje dotyczące spółki, z tego względu trzeba podjąć najwyższe środki bezpieczeństwa. Trzeba się zabezpieczyć, by nikt nie wykradł i nie skopiował ważnych danych.

Więcej informacji o badaniu znajdziecie na https://fordata.pl/vendor-due-diligence/

Previous Drony, rowery cargo i autonomiczne wózki usprawniają pracę firm kurierskich
Next Pracodawcy szukają sposobów na przyciągnięcie cudzoziemców do pracy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jak liczy liczarka?

Przeciętny Kowalski liczy z prędkością 60-70 banknotów na minutę, a profesjonalna liczarka – nawet 1500 banknotów na minutę. Dodatkowo jest nieomylna, podzieli stosik na konkretne nominały i wykryje fałszywki. Jeśli

Wiadomości 0 Comments

Międzynarodowe Relacje Biznesowe – dlaczego warto studiować kierunki politologiczne?

Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszymi kierunkami na polskich uczelniach były stosunki międzynarodowe i politologia. Studia te, nawet pomimo utraty tak dużego zainteresowania, wciąż są niezwykle atrakcyjne, a studenci doceniają w

Wiadomości 0 Comments

Jeszcze w tym sezonie ma powstać Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Turyści najprawdopodobniej zyskają lepszą ochronę jeszcze w tym sezonie letnim. Trwają konsultacje publiczne nowelizacji ustawy o usługach turystycznych, która ma wzmocnić system zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności biura podróży i powołać dodatkowy fundusz zabezpieczający

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post