Biuro rachunkowe, jak nie wpaść na minę?

Biuro rachunkowe, jak nie wpaść na minę?

Wiele osób wciąż jeszcze żyje w przekonaniu, że biuro rachunkowe może prowadzić tylko osoba, której kwalifikacje zostały potwierdzone certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Finansów i dopiero w oparciu o tenże dokument firma świadczy usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nic bardziej mylnego. Po wejściu w życie przepisów deregulacyjnych biuro rachunkowe może prowadzić każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie jest karany, a jego działalność jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej OC.

Co ryzykujemy wybierając złe biuro rachunkowe?

Brak przygotowania zawodowego naszego księgowego może prowadzić w prostej linii do zamknięcia biznesu. Oczywiście nie zawsze jest tak dramatycznie, lecz rozliczenia z fiskusem lub Zakładem Ubezpieczeń Społecznych prowadzone nieprofesjonalnie mogą być przyczyną szeregu problemów, wśród których zawiedzeni klienci wymieniają m.in. utratę prawa do zasiłku chorobowego, błędną kwalifikację kosztów uzyskania przychodów, a przez to zawyżone kwoty podatku dochodowego, wydłużony termin zwrotu podatku VAT. Niemierzalne są straty w postaci nerwów i czasu, który przedsiębiorca musi poświęcić na samodzielne śledzenie przepisów, szukanie właściwych wzorów pism, dopytywanie o właściwe i korzystne dla siebie rozwiązania w zakresie prowadzenia rozliczeń finansowych, czy wizyty w urzędach, korygowanie wcześniejszych deklaracji itp. czynności.

Oprócz tego, co można stracić w postaci realnie poniesionych kosztów związanych z błędami księgowymi, trzeba jeszcze pamiętać o tym, czego się nie zyska. Dzięki profesjonalnej obsłudze księgowej korzyści można odnieść sporo, począwszy od właściwego doboru formy prowadzenia działalności, przez optymalizację podatkową, na reprezentacji przedsiębiorcy przed różnego rodzaju urzędnikami skończywszy.

O czym trzeba pamiętać? Od odpowiedzialności za błędne rozliczenia z fiskusem nie uchroni nas żadna umowa podpisana z biurem rachunkowym. To przedsiębiorca ponosi karę wymierzoną przez organy podatkowe, a dopiero w następnej kolejności może on dochodzić odszkodowania od biura rachunkowego.

Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze biura rachunkowego

Zanim zaczniemy szukać odpowiedniego biura rachunkowego powinniśmy zastanowić się jakie warunki są dla nas najbardziej optymalne.

Najczęściej brane pod uwagę czynniki determinujące wybór konkretnego biura rachunkowego to:

  • Ø cena,
  • Ø kwalifikacje pracowników,
  • Ø lokalizacja biura,
  • Ø opinie dotychczasowych klientów.

To dobry kierunek działań, ale…

Porównując ceny warto brać pod uwagę stosunek ceny do ilości oferowanych za nią usług. Często zdarza się tak, że biura w cenie niewiele wyższej oferują np. dostęp do wzorów druków, oprogramowanie umożliwiające dokumentowanie sprzedaży (wszelkiego rodzaju faktury), możliwość uzyskania pomocy lub przesłania dokumentów za pośrednictwem internetu (np. skype, poczta e-mail itp.), darmowe rozliczenie roczne podatku przedsiębiorcy i pracowników, itd.

Kwalifikacje pracowników biura bezwzględnie należy sprawdzić. Choć Ministerstwo Finansów nie wydaje już certyfikatów potwierdzających odpowiedni zakres wiedzy księgowego, wiele z biur dysponuje takimi świadectwami. Księgowi, którzy rozpoczęli swoją karierę po wejściu w życie przepisów uwalniających zawód księgowego, mogą ubiegać się certyfikat Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. To uznana organizacja, której można zaufać w kwestii oceny kwalifikacji osoby starającej się o status eksperta w dziedzinie księgowości. Zatem przedsiębiorcy nie pozostali całkiem pozostawieni łaskawości losu w tym aspekcie.

Miejsce świadczenia usług przez biuro rachunkowe traci obecnie na znaczeniu, gdyż na rynku funkcjonuje już coraz więcej firm, które oferują swoje usługi całkowicie on-line. Zatem ci przedsiębiorcy, którzy ze względu na oszczędność czasu lub specyfikę swojej działalności nie są zainteresowani osobistymi wizytami w biurze rachunkowym, chętniej skorzystają właśnie z usług internetowych.

Polecenie czy internet?

Opinie klientów to ważny wskaźnik wiarygodności biura rachunkowego. Tu wskazana jest pewna doza zdrowego rozsądku. Nawet jeśli znajomy poleci swojego księgowego, warto zastanowić się, czy jego priorytety oraz sytuacja firmy są podobne do naszych. Może się bowiem zdarzyć, że ma on nieco mniej wygórowane oczekiwania co do obsługi księgowej niż my.

Podobnie ma się rzecz z opiniami wystawionymi przez klientów biura w internecie. Pamiętajmy, by sprawdzić, czy klient to konkretna firma, którą można zweryfikować choćby przez odwiedzenie jego witryny internetowej. Częsta jest bowiem praktyka zamieszczania opinii przez osoby podstawiające się pod klientów, w rzeczywistości jest to tylko forma zawoalowanej reklamy biura.

Kierowanie się opiniami i poleceniem oczywiście ma sens, jednak nie można być zbyt ufnym. Traktujmy to jako narzędzie pomocnicze, nie zaś jako pierwszy z elementów, które brane są pod uwagę.

Sprawdzonyksiegowy.pl

Bardzo pomocnym narzędziem w poszukiwaniu odpowiadającego nam biura rachunkowego jest internetowa baza danych sprawdzonyksiegowy.pl. Wybierając dogodną lokalizację uzyskujemy dane biur rachunkowych znajdujących się we wskazanym rejonie.

Co to oznacza? Jednym kliknięciem myszki generowana jest cała lista biur z danymi teleadresowymi oraz opisem oferty każdego z nich. W bardzo krótkim czasie jesteśmy w stanie zorientować się zarówno w zakresie oferowanych usług, jak i w kwalifikacjach pracowników biur. W ten sposób nie zamykamy sobie wyboru do kilku firm polecanych przez znajomych, lecz dysponujemy szerokim wachlarzem ofert, z których w domowym zaciszu możemy ze spokojem wyłonić tego, który być może, stanie się naszym partnerem w interesach.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Innowacyjne polskie start-upy na celowniku inwestorów zagranicznych. Zaangażowanie polskich koncernów wciąż niewielkie
Next Jak wybrać biuro rachunkowe?

Może to Ci się spodoba

Coraz więcej firm decyduje się na open space

Polskie firmy coraz częściej stawiają na otwarte przestrzenie. Często jednak zdarza się, że open space nie jest dopasowany do potrzeb pracowników. Komfort pracy w takich warunkach może spaść o blisko 30 proc., o 15

Jednolity Plik Kontrolny – dlaczego warto zabezpieczyć się już dziś?

Elektroniczne kontrole urzędu skarbowego stały się już faktem – z dniem 1 lipca zaczęła obowiązywać ustawa, wprowadzająca w życie termin Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli JPK. Ta decyzja Ministerstwa Finansów ma

PKO BP wesprze polskie start-upy

Do 200 tys. zł dofinansowania, dostęp do infrastruktury technicznej oraz wsparcie ekspertów ds. biznesu, podatków i prawa mogą otrzymać innowacyjne przedsiębiorstwa uczestniczące w konkursie Scale UP, który jest częścią programu Start in Poland.

Strategia PR – czym jest i co można dzięki niej osiągnąć?

Firma potrzebuje spójnego i właściwie zbudowanego planu działania. Jest on niezbędny, aby jej działania były prowadzone we właściwy sposób oraz dawały pożądane rezultaty. Temu służy właśnie strategia PR, jednak jej

Program w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020

Unia Europejska od lat realizuje wiele programów operacyjnych, których celem jest wspieranie przedsiębiorców i rządów z różnych krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Należy szczególną uwagę zwrócić na Program Horyzont 2020. Największy

Coraz silniejszy wpływ konsumentów na działanie firm i kształtowanie marek. Duży nacisk kładą oni zwłaszcza na ekologię

Konsumenci stają się dziś recenzentami, a nawet współtwórcami marek – oceniają eksperci przy okazji przypadającego 15 marca Światowego Dnia Konsumenta. Istotnym narzędziem w ich rękach są media społecznościowe. Szczególnie przedstawiciele pokolenia

2 komentarze

  1. karol
    17 listopada, 10:06 Reply
    Przede wszystkim przed skorzystaniem z usług jakiś biur rachunkowych powinniśmy sprawdzić opinię, żeby nie dać się złapać w pułapkę. Pamiętajmy o tym.
  2. pikne
    15 grudnia, 19:25 Reply
    Aby nie wpaść na minę przede wszystkim nie powinniśmy brać to co najtańsze - zazwyczaj niestety to tańsze znaczy gorsze.

Zostaw odpowiedź