Czy opłaca się brać auto w leasing?
Prowadzisz działalność gospodarczą i chciałbyś kupić auto na firmę, ale nie masz wolnej gotówki? Korzystnym rozwiązaniem dla Ciebie może być wzięcie auta w leasing. Co to oznacza i z czym się wiąże? Przeczytaj poradnik i zdobądź podstawową wiedzę na temat brania samochodu w leasing.
Czym jest leasing samochodowy?
Leasing to kusząca alternatywa wobec brania kredytu gotówkowego w przypadku chęci zakupu auta, a także płacenia za pojazd całej stawki od razu. W praktyce łączy elementy kredytu i dzierżawy. Decydując się na leasing, nie musisz naruszać budżetu Twojej firmy. Wiąże się to jednak z pewną niedogodnością – auto, które otrzymasz, nie będzie tak naprawdę Twoje. Ty wyłącznie zyskasz prawo do użytkowania go przez czas i na warunkach określonych w umowie z leasingodawcą.
Leasing w pewien sposób odpowiada wypożyczeniu czy wynajmowaniu czegoś, np. mieszkania. Będziesz zobowiązany do płacenia regularnych rat (miesięcznych lub kwartalnych), w innym wypadku zostaniesz poproszony o zwrot samochodu. Przez cały ten czas w świetle prawa właścicielem pojazdu będzie leasingodawca.
Dla starych czy nowych przedsiębiorców?
Samochód w leasing możesz wziąć bez względu na to, czy prowadzisz firmę od wielu lat, czy jest to mała i świeża działalność. Jako „nowy gracz” musisz się jednak liczyć z wyższą opłatą wstępną. Różnica wynika z odmiennego ryzyka, jakie musi ponieść firma leasingowa, dobijając z Tobą targu.
Uwaga: nie każda firma leasingowa dopuszcza transakcje z nowymi przedsiębiorcami. Poszukaj takiej, dla której Twój krótki staż nie będzie stanowił problemu.
Leasing a VAT
Korzystanie z leasingu jest korzystne dla właścicieli działalności gospodarczych, ponieważ mogą oni odliczyć sobie płacone raty od podatku. Najpierw rozliczysz czynsz inicjalny, a pod koniec zakup auta (po upływie okresu leasingu możesz wykupić samochód w cenie niższej niż początkowa). Obowiązuje Cię jednak limit – możesz odliczyć maksymalnie 60% kwoty i wartość musi być niższa nić 6000 zł.
W kwestii opłat warto jeszcze dodać, że jeśli postanowisz dokonać cesji umowy leasingowej na inną osobę lub zmienić zapis w umowie (np. dotyczący terminu spłaty), leasingodawca ma prawo zażądać od Ciebie dodatkowej opłaty.
Leasing – wady i zalety
Nie ma rozwiązań idealnych. Leasing samochodowy to dla Ciebie szansa, ponieważ możesz korzystać z samochodu bez angażowania własnych środków pieniężnych, Twoja prywatna zdolność kredytowa nie zostaje zmniejszona, a proces brania pojazdu w leasing jest prostszy od brania kredytu.
Jednocześnie leasing wiąże się z wysokimi opłatami, ryzykiem utraty pieniędzy, gdyby firma leasingowa zbankrutowała, wyższą ceną pojazdu w stosunku do tego, gdybyś kupił je od razu, sankcjami związanymi z niewywiązaniem się z umowy oraz koniecznością spłacenia całej kwoty nawet w przypadku utraty samochodu.
Nie zapomnij też, że choć w świetle prawa nie jesteś właścicielem pojazdu, musisz wykupić ubezpieczenie samochodu w leasingu. Na szczęście jest ono korzystniejsze cenowo od ubezpieczenia prywatnego. Skorzystaj z porównywarki polis komunikacyjnych, by znaleźć najtańsze.
Może to Ci się spodoba
Marketing treści w prowadzeniu firmy
Właściciele firm, którzy chcą przenieść swoje działania sprzedażowe do Internetu, zastanawiają się zazwyczaj w jaki sposób prowadzić marketing on-line. Wyjść jest wiele, a każde wymaga różnego stopnia zaangażowania oraz różnego
Polska firma pomaga rozwijać rolnictwo w Afryce
Afryka jest jednym z największych na świecie importerów żywności, choć sama ma ogromny, niewykorzystany potencjał w obszarze rolnictwa. Problemem jest jednak magazynowanie wyprodukowanej żywności. Duża jej część ulega zepsuciu i jest wyrzucana już
Outsourcing pracowników nadużywany przez nieuczciwe firmy
Na polskim rynku pracy tzw. outsourcing pracowników nie jest regulowany szczegółowymi przepisami prawa. Dla wielu pracodawców jest to korzystne, umożliwiające elastyczność narzędzie, ale nieuczciwe firmy wykorzystują tę furtkę, obchodząc dzięki niej
Stwórz z software house wyjątkowe aplikacje dla swojej firmy
Jak stworzyć dedykowane oprogramowanie? Zapytaj specjalistów z software house Technologia mknie do przodu, a z nią firmy i marki. Kto zostaje z tyłu, ten może spotkać się z nagłym odpływem
Rekordowy wzrost zatrudnienia
Pierwsze półrocze tego roku było bardzo dobre dla rynku pracy. W drugim kwartale wzrost zatrudnienia wyniósł 2,9 proc., natomiast w skali całego półrocza – 2,7 proc. Zdecydowanym rekordzistą pod tym względem są
System ERP – do czego służy i w jakich firmach się sprawdzi
Dopasowane do potrzeb oprogramowanie informatyczne pomoże zoptymalizować działanie firmy i utrzymać jej wysoką pozycję na rynku. Jednym z rozwiązań, które pod tym względem wypadają świetnie, są systemy ERP. Ich wdrożenie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post