Czy polskie ustawy chronią nazwę firmy?

Czy polskie ustawy chronią nazwę firmy?

Nazwa spółki niejednokrotnie jest jej pierwszym znakiem rozpoznawczym dla konsumentów. Gdy przedsiębiorstwo wypracuje sobie dobrą opinię, jest ona silnym symbolem przeciw konkurencji.

Według Kodeksu Cywilnego pokrzywdzony przedsiębiorca ma prawo żądać zakończenia działania przez jednostkę używającą podobnej nazwy swojej aktywności zawodowej, naprawienia szkód materialnych z powodu takiej sytuacji i utworzenia dokumentu chroniącego kolejne wykorzystanie symbolu firmy z długoletnią historią na rzecz nowych spółek. Wszystkie powyższe prośby mają moc prawną, ponieważ nazwa spółki musi wyraźnie odróżniać się od już istniejących.

Jak wiemy nazwa firmy to niejednokrotnie symbol zaufania nabywców. Konkurenci podszywający się pod politykę wiodącej jednostki w konkretnym sektorze starają się przejąć jej klientów. Nielegalne jest też przypisanie podobnego godła lub innego indywidualnego symbolu związanego bezpośrednio z inną organizacją. Wszystkie te niemoralne kroki są objęte mandatami karnymi.

W praktyce przypisanie do nazwy nazwiska, które kojarzone jest z inna firmą, jest niezgodne z prawem. Sąd w takiej chwili może poprosić o zmianę nazwy firmy, by nie wprowadzać klientów w błąd.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jakie są warunki zatrudnienia młodocianych?
Next Czym jest mobbing?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Spółka cywilna czy spółka z o.o. – którą spółkę wybrać?

Spółka cywilna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to dwie bardzo często spotykane rodzaje spółek w polskim obrocie gospodarczym. Wiele osób zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej lub zwiększyć skalę dotychczas prowadzonego

Spółki 0 Comments

Śmierć wspólnika a rozwiązanie spółki jawnej

Jedną z przyczyn unieważnienia spółki jawnej jest śmierć jednego z partnerów. Rozwiązanie spółki nie oznacza jednak ustania jej bytu prawnego, ponieważ traci ona go z chwilą wykreślenia z rejestru przedsiębiorców.

Spółki 0 Comments

Kto zostaje reprezentantem w spółce jawnej?

Każda spółka jawna prowadzona jest przez przedsiębiorstwo. Posiada odrębny majątek oraz członków. Jednak każdy z członków powinien zgodzić się na bezpłatne świadczenie usług w ramach wspólnoty. Czy spółka jawna posiada

Spółki 0 Comments

Jak wygląda likwidowanie spółki?

Kryzys ekonomiczny sprawia, że wielu przedsiębiorców musi gromadzić oszczędności, a w ostateczności zamykać swoje biznesy. Oczywiście podejmowanie ostatecznych kroków nie jest łatwe, ale w sytuacji bez wyjścia należy postąpić odpowiedzialnie.

Spółki 0 Comments

Kiedy trzeba przerejestrować spółkę do KRS?

W 2001 roku została wprowadzona ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym. Do tego czasu istniał Rejestr Handlowy B. Z końcem tego roku upływa ostateczny termin przerejestrowania przedsiębiorstw, ponieważ po 31 grudnia

Spółki 0 Comments

Kiedy spółka musi być samodzielna?

Na podstawie Kodeksu Pracy za pracodawcę uznaje się jednostkę organizacyjną oraz osobę fizyczną, która w oparciu o umowy o prace zatrudnia podwładnych. W związku z tym spółka cywilna może oferować

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź