Diabeł tkwi w szczególe. W poszukiwaniu pracownika idealnego

Diabeł tkwi w szczególe. W poszukiwaniu pracownika idealnego

Wiele polskich firm mierzy się dziś z brakiem odpowiedniej kadry. Zmieniająca się rzeczywistość wymaga szybkiego reagowania i dostosowywania się do nowych warunków. Bez odpowiednich pracowników na pokładzie, rozwój, nadążanie za zmianami, wyprzedzanie działań konkurencji jest bardzo trudne a wręcz niemożliwe. Nic więc dziwnego, że firmy, zdając sobie sprawę z odpowiedzialności i wagi procesu rekrutacji, jego możliwych negatywnych konsekwencji, inwestują czas i zasoby, aby ich szeregi zasilił odpowiedni kandydat.

Rekrutacja pracowników: znalezienie „idealnych” kandydatów, którzy z jednej strony będą mieli określone kompetencje, z drugiej – z łatwością odnajdą się w organizacji, jest często nie lada wyzwaniem. Jest to o tyle trudne, że osoby, które posiadają oczekiwane przez firmę wiedzę i doświadczenie – najczęściej nie szukają pracy aktywnie, a co za tym idzie, nie odpowiadają na kampanie ogłoszeniowe.

Jeżeli firma czy dział HR nie zdecydowały się na powierzenie działań zewnętrznej firmie rekrutacyjnej i samodzielnie prowadziły proces, fakt małej responsywności na ogłoszenia często jest powodem, dlaczego taką współpracę zaczynają rozważać i niejednokrotnie się na nią decydować. Szczególnie, jeśli rekrutacja dotyczy specjalistów, stanowisk menedżerskich czy zarządczych.

Serious asian businessman important conversation with male employee are reviewing resume documents.

Czy warto współpracować z firmą rekrutacyjną? 

Jakich metod używają rekruterzy? Jak udaje im się znaleźć odpowiedniego pracownika? Baza kandydatów, sieć kontaktów, którą rekruterzy budują latami, znajomość rynku – to zdecydowanie ułatwia i skraca czas poszukiwań wyspecjalizowanym firmom. Z pomocą przychodzą również odpowiednie portale, fora branżowe, serwisy, których celem jest ułatwienie kontaktu z osobami szukającymi nowych wyzwań zawodowych, a na których rekruterzy mają swoje profile z możliwością nawiązywania kontaktów z nieograniczoną liczbą osób. Pamiętajmy, że obecnie firmy rekrutacyjne swoją pracę opierają przede wszystkim o metody bezpośrednie. Dotarcie do pasywnego kandydata (nie szukającego pracy), przedstawienie oferty, zachęcenie do zmiany pracodawcy czyli tzw. direct search, w tym headhunting, to sprawdzony sposób rekrutacji osób na stanowiska specjalistyczne czy managerskie. Umożliwia dotarcie z – konkretną ofertą – do konkretnego kandydata, niejednokrotnie z bezpośredniej konkurencji. 

W wypadku, kiedy firma decyduje się na zatrudnienie osób na wysokie stanowiska zarządzające, rekruterzy bazują na metodzie Executive Search, polegającej na pozyskaniu utalentowanej kadry kierowniczej najwyższego szczebla. Główna różnica pomiędzy Direct Search a Executive Search polega na profilu kandydata, którego szukamy. To zdecydowanie najbardziej wymagający rodzaj rekrutacji, niosący za sobą największą odpowiedzialność. 

Niezależnie od metody – direct search, head hunting czy executive search, niezależnie od formuły – rekrutacje online czy stacjonarne, niezwykle ważne, aby projekt prowadzili doświadczeni, mający obeznanie w rynku i świadomość biznesową rekruterzy. 

Proces ten wymaga od konsultanta bowiem z jednej strony – kreatywności w poszukiwaniu sposobu dotarcia do kandydata, z drugiej, kiedy już uda się znaleźć spełniające kryteria osoby – zachowania poufności, wyczucia, kompetencji personalnych – tego wszystkiego, co pozwoli umiejętnie zainicjować kontakt, otworzy kandydata na nowe możliwości zawodowe, a jednocześnie będzie wzorową wizytówką dla firmy poszukującej pracownika. Wizytówką, która niejednokrotnie decyduje o tym, czy kandydat zdecyduje się wziąć udział w rekrutacji czy nie.

Artykuł został opublikowany dzięki współpracy z firmą Integra Consulting, zajmującą się rekrutacją oraz szkoleniem pracowników.

Previous Przydatne gadżety i produkty reklamowe
Next Przez pandemię aż 42 proc. Polaków musiało ciąć wydatki

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Czy warto kupić realme GT 5G Racing Yellow? Recenzja

Zastanawiasz się nad kupnem realme GT 5G Racing Yellow? To jedna z najciekawszych propozycji, które w ostatnim czasie pojawiły się na polskim rynku. Jest to telefon, który łączy dobre parametry,

Wiadomości 0 Comments

Mistrzowski kredyt gotówkowy – sposoby zawarcia umowy

Mistrzowski kredyt gotówkowy oferowany przez Santander Consumer Bank harmonijnie łączy wszystkie cechy kredytu idealnego. Co go wyróżnia? Jak o niego wnioskować i jak za-wrzeć umowę z bankiem? Podpowiadamy. Współcześni konsumenci

Wiadomości 0 Comments

Jak przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę z o.o.?

Z roku na rok coraz prostsze staje się przekształcanie własnej firmy w spółkę z o.o. Obecnie na rynku jest mnóstwo firm jednoosobowych, w których to jedna osoba jest odpowiedzialna za

Wiadomości 0 Comments

Azjatyckie szlaki handlowe będą zyskiwały na znaczeniu

Potencjał handlowy gospodarek regionu Azji i Pacyfiku (APAC) stale rośnie. Do 2030 roku tamtejsze szlaki handlowe będą odpowiadać za 50 proc. globalnej wymiany handlowej – ocenia międzynarodowa firma logistyczna DHL Express.

Wiadomości 0 Comments

Czy w mieszkaniu uzyskanym z MDM można założyć firmę?

Wielu młodych ludzi rozpoczyna proces usamodzielnienia nie tylko od zakupu mieszkania, ale również znalezienia dobrze płatnej pracy lub założenia własnej działalności gospodarczej. Zdobycie dofinansowania do własnych czterech kątów to naprawdę

Wiadomości 0 Comments

Kreatywne pomysły na prezent

Głowienie się nad wyborem właściwego prezentu dla bliskiej nam osoby może okazać się niezwykle trudnym zadaniem. Czasem jednak wystarczy po prostu zastanowić się, jakie jest jej hobby – być może

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź