Imprezy integracyjne dla firm – 4 powody, dla których warto je organizować latem

Imprezy integracyjne dla firm – 4 powody, dla których warto je organizować latem

Sezon wakacyjny w pełni. Nawet w najbardziej prężnych korporacjach daje się odczuć efekt urlopowego rozprężenia. Trudno ukryć tęskne spojrzenia rzucane raz po raz w kierunku kalendarza i odliczanie dni do kolejnych weekendów. Sposobem na przywrócenie werwy do pracy, odzyskanie skupienia i radości z wykonywanych obowiązków są letnie imprezy integracyjne.

Impreza integracyjna to idealny sposób, by podnieść nadszarpnięte letnią pogodą i powrotem z urlopów morale załogi i zwiększyć zaangażowanie w pracę. Badania wskazują, że  zmotywowany pracownik do znaczna oszczędność czasu, finansów i wiele zasobów twórczych. Przedsiębiorcy szukający remedium na szwankującą wydajność, myślą przede wszystkim o tradycyjnych, czyli pieniężnych sposobach nagradzania pracowników. Tymczasem pozafinansowe działania przynoszą znacznie lepszy efekt zarówno dla firmy, jak i zatrudnionych. Zmotywowany pracownik chętniej zostanie po godzinach, zastąpi kolegę, czy okresowo weźmie na siebie dodatkowe obowiązki, a także zawsze będzie się starał wykonywać swoje zadania jak najlepiej.

Pełne zaangażowanie

Sezon letni to czas mniejszego obciążenia pracą. I choć trzeba się liczyć z mniejszą frekwencją ze względu na urlopy, to integracja latem mniej komplikuje codzienną pracę pozostającym na stanowiskach pracownikom niż np. we wrześniu, kiedy zamykają się budżety, czy plany na kolejny rok. Dobra impreza integracyjna potrafi przynieść firmie niesamowite korzyści i to na wielu płaszczyznach. Już samo wspólne spędzenie czasu daje pracownikom możliwość poznania się od innej, nie tylko zawodowej strony, co przekłada się na codzienną komunikację w sprawach zawodowych. Integracja ujawnia nowe, czasami zaskakujące predyspozycje indywidualne i grupowe np.: w zakresie zarządzania ludźmi, kreatywnego podejścia do problemu, motywowania zespołu. Wzmacnia identyfikację z firmą i zrozumienie dla stojących przed nią zadań. Taki event musi być jednak dla pracowników przyjemnością, a nie kojarzyć się z dodatkowym obowiązkiem.

Termin zorganizowania imprezy firmowej ma kluczowe znaczenie dla jej powodzenia. Działy HR w firmach bardzo często maksimum uwagi poświęcają programowi, doborowi aktywności, atrakcjom w czasie wolnym, zapominając, że nawet najlepiej przygotowane impreza nie będzie w pełni efektywna, jeśli wyrwiemy ludzi z nawału obowiązków. Już na starcie musimy się zderzyć z brakiem entuzjazmu, irytacją, czy mniejszym zaangażowaniem w integracyjne zadania. Trudno w pełni oddać się np. budowaniu niezwykłych konstrukcji, gdy po raz kolejny dzwoni zirytowany klient czekający na ważną ofertę, czy inne niezbędne mu dokumenty – mówi Marta Sznura z Agencji Eventowej Trygon.

Program bez ograniczeń

Na korzyści płynące z integracji wskazywał już w latach 60-tych Douglas’a McGregor’, amerykański psycholog, twórca nowej szkoły zarządzania opartej na relacjach międzyludzkich. W swojej książce „Ludzki aspekt przedsiębiorstwa” rozwinął te założenia udowadniając, że pracownik zmotywowany i zintegrowany z firmą da z siebie wszystko, niezależnie od stosowanej presji, kontroli, sankcji, czy wizji nagrody. Najlepszym sposobem na zwiększenie zaangażowania takiego pracownika są szkolenia, umiejętne delegowanie nowych zadań, okazywanie zaufania. Takie osoby nie wymagają specjalnego nadzoru, bo motywacja do pracy płynie z ich wnętrza. Imprezy integracyjne w dużej mierze opierają się na zadaniach typu team building, czyli zajęciach i konkurencjach, które mają na celu rozwój interakcji w grupie, stworzenie zespołu, budowanie między jego członkami umiejętności współpracy, zaufania, dają możliwość poznania się w innych sytuacjach, niż relacje oparte na hierarchii wynikającej z miejsca w strukturze organizacyjnej firmy – dodaje Marta Sznura.

Wybór letniej integracji daje wprost nieograniczone możliwości organizowania atrakcji w lesie, nad jeziorem, czy nad morzem. Quady, zorbing, biegi terenowe, zajęcia wspinaczkowe, minimaraton to aktywności, które dużo trudniej jest osadzić w programie imprezy zimowej. Letnie, długie wieczory przy ognisku to też element budujący pozytywną atmosferę wokół wydarzenia.

Dodatkowy plus – czyli jak zorganizować wyjazd integracyjny?

Warto pokusić się również o zorganizowanie wyjazdu integracyjnego, połączonego z warsztatami i zajęciami z psychologiem. Tego typu wyjazdy pozwalają na zdobycie przez pracowników nowych umiejętności, które mogą być przydatne również w życiu pozazawodowym. Może to dotyczyć np.: sposobów rozwiązywania konfliktów lub autoprezentacji, doskonalenia sztuki skutecznej argumentacji, poznania swoich mocnych stron, tworzenia planu rozwoju osobistego. Popularne są też zajęcia typowo hobbystyczne typu: lepienie z gliny czy malowanie na szkle.

Wszystkie atrakcje są po to, by wyjazd dostarczył pozytywnych wrażeń, zapadł w pamięć, dawał radość i był kojarzony z nagrodą za codzienną, trudną pracę. Naładowane akumulatory, nowe pomysły, zapał do pracy, uśmiechnięta, pozytywnie nastawiona do siebie załoga to efekty, które można zauważyć już po powrocie.  Z tego powodu można powiedzieć, że wakacyjne imprezy integracyjne realizują swoje założenia w 100 %. I to jest najlepsza rekomendacja, by organizować je właśnie wtedy.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Co zrobić, gdy klient mówi „nie mam czasu rozmawiać”?
Next Zmarł Jan Kulczyk

Może to Ci się spodoba

Od dziś firmy i instytucje będą funkcjonować w nowej rzeczywistości. W życie wchodzi RODO

RODO, czyli unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych, zaczyna od dziś obowiązywać. Dla firm i wszystkich instytucji nowe prawo oznacza prawdziwą rewolucję i duże zmiany w dotychczasowym modelu funkcjonowania. Najbliższe miesiące pokażą, jak

Alternatywne spółki inwestycyjne nowością na polskim rynku kapitałowym

Nowością na polskim rynku jest format inwestycyjnych spółek alternatywnych, czyli funduszy typu private equity/venture capital, ale o mniejszym zakresie działania i pozyskującym środki na inwestycje z emisji własnych akcji. Taki model działania umożliwia

Shell otwiera nową siedzibę największego centrum usług biznesowych w Europie

Firma Shell właśnie zainaugurowała nowe biuro jednej z największych małopolskich inwestycji – Shell Business Operations. Zatrudnieni w centrum menadżerowie podejmują strategiczne dla firmy decyzje, które mają przełożenie na globalny rynek. Ponad 2,7 tys.

Co trzecia firma w Polsce opracowała cyfrową strategię

Cyfryzacja stała się dla biznesu koniecznością i priorytetem – niezależnie od wielkości organizacji i branży. Jest warunkiem utrzymania się na rynku, umożliwia tworzenie nowych modeli biznesowych i możliwość lepszego odpowiadania na potrzeby klientów w czasie

50 proc. firm w Polsce ma problem z zatorami płatniczymi. 2/3 z nich otrzymuje tylko część należności z faktury

Połowa firm w Polsce ma problem z zatorami płatniczymi. 2/3 z nich ostatecznie dostaje przelew, ale na kwotę znacząco niższą niż należność wynikająca z faktury. Co dziesiąta w ogóle nie otrzyma zapłaty za swoje towary i usługi

Sukces w biznesie zależy od odwagi i kreatywności

Bez wiary we własne możliwości i kreatywność nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu w biznesie – przekonuje Robert Zagożdżon, przedsiębiorca i coach. Należy również żyć w zgodzie ze sobą i wciąż się rozwijać. Najczęściej na przeszkodzie stoi

2 komentarze

  1. rodzik
    07 sierpnia, 16:28 Reply
    Impreza integracyjna to idealny sposób, by pozwolić pracownikom też się lepiej poznać. Aż później lepiej pracuje się w firmie.

Zostaw odpowiedź