Jak nie stracić najtańszego ubezpieczenia OC?

Jak nie stracić najtańszego ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą komunikacyjną, do wykupienia której zobligowani są wszyscy właściciele pojazdów zarejestrowanych. Kierowcy, którzy znaleźli najtańsze OC będą dążyli do tego, by nie stracić tak atrakcyjnej polisy. Ale czy jest to możliwe?

Nie da się ukryć, że najtańsze ubezpieczenie OC to marzenie wielu właścicieli pojazdów, którzy za składkę płacą nawet 600 zł. Wystarczy jednak porównać dostępne oferty, by dotrzeć do korzystnej cenowo propozycji. Potem nie pozostaje nic innego jak dążyć do utrzymania tych atrakcyjnych warunków. Oto co możesz zrobić, by cały czas płacić niską składkę na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Warunek 1. Bezszkodowa jazda

Każda firma ubezpieczeniowa posiada tzw. system bonus-malus, który określa historię bezszkodowości konkretnego kierowcy. Jest to ustalana indywidualnie tabela zniżek i zwyżek, która podzielona jest na klasy, do których przynależy dana zniżka. Jeśli kierowca wykaże się bezszkodową jazdą w ciągu 12 miesięcy, wówczas zdobywa kolejne zniżki, przesuwając się w dół zgodnie z tabelą bonus-malus. W ten sposób kierowca może uzyskać nawet do 70% zniżek – w zależności jednak od polityki danej firmy ubezpieczeniowej.

Aby więc utrzymać najtańsze ubezpieczenie OC, należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów, by nie spowodować stłuczki ani stać się sprawcą wypadku. To ważne, ponieważ jakiekolwiek zdarzenie kierowca przesuwany jest nawet o kilka klas w górę, otrzymując zwyżki. W ten sposób wysokość składki może osiągnąć wartość nawet 260% stawki podstawowej.

Warunek 2. Analiza rynku ubezpieczeń

Rynek ubezpieczeń (także komunikacyjnych) jest dość dynamiczny. W efekcie pojawiające się oferty dość szybko się zmieniają. To, że jednak firma ubezpieczeniowa jeszcze rok temu proponowała atrakcyjne warunki ubezpieczenia nie oznacza, iż w kolejnych latach będzie pod tym względem liderem.

Chcąc zachować najtańsze ubezpieczenie OC, warto systematycznie analizować rynek ubezpieczeń. Porównując dostępne oferty przed terminem wygaśnięcia umowy pozwoli dotrzeć do kolejnej atrakcyjnej oferty w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Warunek 3. Jeśli zmiana auta, to tylko na nowszy

Wysokość składki OC zależy między innymi od rocznika pojazdu. Decydując się na zmianę auta, należy rozważyć zakup nowszego samochodu albo przynajmniej w wieku poprzedniego modelu. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że najtańsze OC uda się zachować.

Warunek 4. Przy stracie zniżek, niech auto ma współwłaściciela

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której właściciel pojazdu straci dotychczasowe zniżki, musi liczyć się z koniecznością opłacania nieco wyższej składki. By jednak do tego nie dopuścić, można uczynić współwłaścicielem auta bezszkodowego kierowcę. Warto bowiem mieć świadomość, że zniżki i zwyżki obu właścicieli sumują się. I nawet jeśli nie uda się zachować najtańszego OC, składka będzie dużo niższa niż gdyby auto miało tylko jednego właściciela z zachwianą historią ubezpieczeniową.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy smartfony na pewno obniżają koszty w twojej firmie?
Next Nowoczesne rozwiązania technologiczne w obsłudze klienta

Może to Ci się spodoba

Samochód 0 Comments

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jest rodzajem ubezpieczenia dobrowolnego (obok auto-casco i assistance), obejmującym ochroną zdrowie i życie ubezpieczonego w sytuacjach określonych przez szczególne zapisy umowy. Ubezpieczenie od następstw

Samochód 0 Comments

Jak nie dać się naciągnąć na drogą taksówkę?

Co jakiś czas w prasie pojawiają się informacje o tym, że turyści, często obcokrajowcy, przyjeżdżający do Polski zostali naciągnięci przez taksówkarzy i zapłacili za kurs wielokrotnie więcej niż wynika to

Samochód 1Comments

Firmy racjonalizują wydatki na podróże służbowe

Przedsiębiorcy ograniczą wydatki na podróże służbowe, takie wnioski płyną z badań TNS Polska, przeprowadzonych na zlecenie Amadeus Polska. W Polsce 20 proc. firm wydaje rocznie na ten cel od 500

1 Comment

  1. mfind
    26 czerwca, 21:20 Reply
    Dodałbym jeszcze podpunkt nr 5. :) Warunek 5. U niektórych ubezpieczycieli możesz wykupić ochronę zniżek. W razie kolizji Twoje zniżki pozostaną na takim samym poziomie, a opłata za taką usługę to kilkadziesiąt złotych rocznie. Pozdrawiam, Łukasz

Zostaw odpowiedź