Jak pracownik może dochodzić swoich praw z tytułu niewypłaconej pensji?
Każdy podwładny, wedle obowiązującego polskiego prawa, powinien dostawać honorarium zgodne z godzinami pracy i ilością powierzonych obowiązków. Jego wielkość oraz metoda płatności powinno zostać ustalone w chwili zawierania umowy. Bywają jednak przypadki, gdy pracodawca nie dotrzymuje terminu lub nie płaci całej należności za przepracowany okres. Jak egzekwować swoje prawa?
Bez względu na sytuację gospodarczą firmy konieczne jest terminowe wypłacanie wypłaty. W sytuacji, gdy zasada ta nie jest stosowana, zatrudniony ma pełne prawo do zgłoszenia tego faktu, wszczęcia postępowania oraz oczekiwania na odsetki za czas zwłoki. Podwładny musi jedynie udowodnić, że pieniądze nie zostały przelana w odpowiednim czasie (np. umowa i wyciąg z konta bankowego). Dodatkowo trzeba wykazać, jakich szkód doznał pracownik przez opóźnienie z wypłatą. Może dojść to tego, że nie miał pieniędzy na opłaty i odcięto mu gaz. Druk powiadamiający o poniesionych szkodach powinien zawierać wiadomość, jakie szkody dotknęły podwładnego oraz omówić zależności nieuzyskania wynagrodzenia z wypadkami losowymi.
W sytuacji, gdy przełożony nie wypełnia swoich zadań, można zerwać umowę bez okresu wypowiedzenia, ponieważ jej założenia nie są szanowane przez jedną ze stron. Co więcej podwładny może oczekiwać na odsetki lub odszkodowanie za poniesione straty z tego tytułu.
Odsetki są naliczane według ogólnie przyjętych standardów. Oznacza to, że wypłata podstawowa oraz ewentualne dodatki są liczone osobno i procentowo przeliczane za każdy dzień pracy. Prawo do odsetek przysługuje każdemu pracodawcy, bez względu na to, po której stronie leży wina za opóźnienia i zobligowany jest do ich spłacenia.
Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl
Może to Ci się spodoba
Co składa się na wynagrodzenie pracownicze?
Każdy podwładny zatrudniony w ramach umowy musi dostawać wynagrodzenie. Powinno odpowiadać wykonywanym obowiązkom oraz liczbie odpracowanych godzin. Czy istnieje specjale wskazania, które decydują o wysokości pensji dla podwładnego? Przede wszystkim
Wszystko o układach zbiorowych pracy?
Porozumienie zawierane miedzy grupą podwładnych a przełożonym zwykło nazywać się układem zbiorowym pracy. W jakim celu podpisuje się taką umowę? Zazwyczaj dotyczy pracowników, którzy pracują zasadach innych niż stosunek pracy.
Kto może przejąć prawa pracownicze?
Każdy zatrudniony ma duży zbiór praw i obowiązków, które powinny być egzekwowane. Jednak w momencie śmierci tracą swoją ważność. Czy ktoś może przejąć zobowiązania służbowego takiego podwładnego? Okazuje się, że
W przyszłym roku będą obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy. Ograniczenia w umowach na czas określony
Za niecałe pół roku wejdą w życie zmiany w Kodeksie pracy. Po podpisie prezydenta nowelizacja czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wprowadzą inne zasady zatrudniania w oparciu o umowę na czas określony. Pracodawca będzie
Jakie korzyści wynikają z wprowadzania elastycznego czasu pracy ?
Już ponad rok po wprowadzeniu regulacji dotyczących elastycznego czasu pracy nowe przepisy funkcjonują bez zarzutu. Niewielka liczba zgłoszeń nieprawidłowości w zakresie stosowania tego sposobu organizacji pracy, które wpłynęły do Okręgowych
Czym jest zasada uprzywilejowania w prawie pracy?
Kodeks pracy jest aktem regulującym prawa i obowiązki pracownika, zatem standardy w nim zawarte są normami bezwzględnie obowiązującymi. Oznacza to, że nie dopuszczają one żadnych odstępstw na niekorzyść osoby uprzywilejowanej.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post