Kary za niewłaściwe rozliczenia podatkowe w 2013 roku

Kary za niewłaściwe rozliczenia podatkowe w 2013 roku

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą musi cyklicznie opłacać swoje zobowiązania podatkowe do określonych instytucji. Wedle prawa, każdy prowadzący firmę nie może zapomnieć, aby każdego miesiąca odprowadzać podatek od wynagrodzenia swoich pracowników. Niedopełnienie tego zadanie niesie ze sobą poważne konsekwencje. Na początek będzie wszczynane postępowanie oraz zostanie nałożona wysoka kara grzywny.

Z początkiem obecnego roku wprowadzono nowe zmiany w ustawie i bezwarunkowe podniesienie kar za wszystkie wykroczenia podatkowe. Obecnie wynosi 1600 zł, czyli o 100 zł więcej niż w ubiegłym roku.

Zakres kar jest różnoraki i zależy od podziału przestępstwa. Kara za wykroczenie rozpoczyna się już od 1/30 kwoty honorarium, czyli około 55,33 zł. Limit zamyka się na sumie ponad 21 tys. zł. Natomiast za przestępstwo waha się między 160-32 000 zł. Wedle wyliczeń w tym roku najmniejsza kara to około 530 zł, a największa ponad 15 mln zł.

Wszystkie wyroki obligujące do zapłaty obliczane są według stawki zawartej w ustawie o przestępstwach i wykroczeniach podatkowych. Poza pieniężnymi zobowiązaniami podatnik może zostać skazany na podstawie wyroku sądowego. W zależności od podległości czynu będzie odpowiednio traktowany. Gdy zadłużenie przekroczy 8 tys zł, wówczas czyn uznany zostanie za przestępstwo skarbowe. Po wydaniu wyroku przez sąd nastąpi wpisanie do KRK i przedsiębiorca zostanie uznany za karanego.

W sytuacji niższych zadłużeń nie jest wszczynane postępowanie, ale jak wspomniano wyżej, podatnik może spodziewać się dużego obciążenia finansowego. Jego wysokość zależna jest poziomu zadłużenia.

 

 

Justyna Błahut
www.BiznesGazeta.pl

Previous Jak rozliczyć import usługi?
Next Jakie obowiązki podatkowe ma przedsiębiorca prowadzący działalność sezonową?

Może to Ci się spodoba

Podatki 1Comments

Zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzeń

Podstawowa stawka podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego przez pracodawcę, z tytułu wypłaconych pracownikom wynagrodzeń, wynosi 18 proc. Osobom niezorientowanym w sposobie naliczania płac mogłoby przyjść do głowy, że budżet państwa

Skanowane faktury kwestionowane przez fiskusa

Od 2014 r. przedsiębiorcy mogą przechowywać faktury w formie elektronicznej. Zgodnie z przepisami, faktury powinny być zarchiwizowane z zachowaniem podziału na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający ich łatwe odszukanie oraz

Urząd Skarbowy 0 Comments

Czy sprzedaż okazjonalna musi być ewidencjonowana?

W kraju często odbywają się różnorodne kiermasze i dożynki. Gospodynie domowe sprzedają swoje wypieki, a rzemieślnicy rzeźby przez nich wytworzone. Czy muszą oni kupić kasę rejestrującą? Według prawa każda sprzedaż

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post