Fiskus każe nabywców za przestępczą działalność sprzedawców

Fiskus każe nabywców za przestępczą działalność sprzedawców

Fiskus wdraża kolejne procedury mające na celu ograniczenie przestępczej działalności gospodarczej. Dlatego właśnie zakazuje się odliczania koszów oraz podatku VAT nabywcom, którzy kupili towar od oszustów.

Przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupu od nieznanego sobie sprzedawcy powinni być czujni w przypadkach, gdy towar jest nadzwyczajnie tani w stosunku do cen u konkurencji, gdy sprzedawca dowozi towar bez konieczności odwiedzenia go w jego siedzibie, gdy płatność za towar następuje wyłącznie gotówką. Tego typu cechy najczęściej charakteryzują firmy o podejrzanej reputacji. Czerwone światło powinno zapalić się wtedy, kiedy na fakturze podany jest inny sprzedawca, niż ten, z którym podatnik prowadzi w rzeczywistości interesy, zatem w każdej sytuacji, gdy kupujemy od Kowalskiego, a fakturę wystawia Nowak, jest potencjalnym zagrożeniem, że właśnie uczestniczymy w procederze przestępczym.

Dokonując zakupu od oszusta nie można odliczyć podatku VAT, ani umniejszyć dochodów o wartość faktury. Niczego nie zmienia fakt, że faktura została opłacona, a towar faktycznie został dostarczony do nabywcy.

Jak sprawdzić kontrahenta?

Najprostszym sposobem na wstępną weryfikację dostawcy jest sprawdzenie jego numeru NIP, KRS, numeru REGON. Sprawdzając wpis dostawcy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej można ustalić adres jego siedziby oraz rodzaj działalności, którą się zajmuje. W wpisie widnieją też ewentualne posiadane koncesje potrzebne do prowadzenia określonego rodzaju działalności gospodarczej.

Od niedawna funkcjonuje platforma internetowa https://pfr.mf.gov.pl/, na której w prosty sposób można sprawdzić status podatkowy VAT dostawcy.

Pewną podpowiedzią co do intencji dostawcy jest jego strona internetowa. Za zwyczaj inwestują w nią biznesmeni, którzy faktycznie prowadzą działalność gospodarczą w sposób rzetelny. Nie jest to jednoznaczny dowód na określenie wiarygodności firmy, lecz warto sprawdzić istnienie witryny internetowej oraz jej jakość, aktualizacje itp.

W internecie jest mnóstwo okazji na sprawdzenie opinii innych klientów danego kontrahenta. Jeśli ich nie ma, może to być również sygnał ostrzegawczy.

Warto też zadzwonić do firmy lub wręcz ją odwiedzić, by upewnić się, że firma wie o dokonanej sprzedaży. Często oszuści fałszują dowody sprzedaży podając się za przedstawicieli firm funkcjonujących na rynku.

Kowal zawinił, cygana powiesili

Trzeba jednak przyznać, że podatnik stoi na gorszej pozycji, niż organy podatkowe. Najczęściej bywa tak, że kontrola podatkowa zgłasza się do przedsiębiorcy po upływie kilku lat od momentu dokonania zakupu. Nagle ów podatnik zostaje powiadomiony, że cała transakcja była fikcją i w gruncie rzeczy niewiele jest już w stanie zrobić. Prawdopodobnie nie będzie mógł sobie już przypomnieć w ogóle szczegółów dotyczących danego zakupu. Jednocześnie organy podatkowe na bieżąco współpracują z organami ścigania i wciągu kolejnych lat nabywają wiedzę, której podobnie jak podatnik nie mieli w momencie dokonywania przez niego zakupu. Jednak to podatnik ponosi konsekwencję dokonania zakupu u oszusta. Większość uczciwych przedsiębiorców czuje się poszkodowanych, w sytuacji, gdy fiskus przenosi odpowiedzialność za nieudolność organów państwowych oraz za działania oszukańcze kontrahenta na podatnika.

Jakie konsekwencje ponosi podatnik?

Odliczenie podatku VAT jest co do zasady niemożliwe, gdy w grę wchodzi transakcja fikcyjna. Jednak warto mieć dowody na zachowanie należytej staranności kupieckiej i działanie w dobrej wierze. Jeśli wykaże się, że przy wyborze kontrahenta podatnik kierował się szczególną starannością i nie wiedział nic na temat przestępczej działalności dostawcy, wówczas jest szansa, że organy podatkowe zezwolą na odliczenie VAT. Jeśli fiskus odmówi odliczeń, można tę sprawę skierować do Sądu Administracyjnego.

Zasada należytej staranności kupieckiej oraz działania w dobrej wierze niestety nie ma zastosowania w odniesieniu do podatku dochodowego. Zatem w tym drugim przypadku nie istnieje możliwość umniejszenia przychodu o dokonane zakupy.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Projekty ustaw mające ukrócić nieuczciwe praktyki handlowe mogą utrudnić funkcjonowanie UOKiK
Next Praca w szczególnych warunkach – dokumentacja do ZUS

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

Dochody z zagranicy trzeba wykazać w PIT

Choć Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z kilkudziesięcioma krajami świata, nie oznacza to, że można przed fiskusem nie wykazać uzyskanych za granicą dochodów. Jeśli podatnik zarabiający zagranicą spędził w ubiegłym roku w Polsce więcej

Podatki 0 Comments

Likwidacja luki VAT – wyzwanie dla nowego rządu

Skala przekrętów podatkowych VAT jest ogromna. Według szacunków PwC luka VAT w Polsce wynosi 53 mld zł, wielkością odpowiada więc 3% PKB. Dla porównania, ok. 3,5% PKB wytwarza cały sektor

Podatki 0 Comments

Podatki przedsiębiorców – zmiany 2015

Ten rok obfituje w nowelizacje ustaw dotyczących podatków. Głównym celem zmian było wprowadzenie ułatwień dla biznesu, ale również uszczelnienie systemu podatkowego. Jak wpłynął wprowadzone zmiany na finanse firmy? Podatek od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post