Kiedy wypłacane jest wynagrodzenie za niewykonaną pracę?
Za pracę wykonaną przysługuje zapłata. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas pracy niezrealizowanej w przypadku, gdy przewidują to przepisy prawa pracy.
Głównym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie zadań wynikających z zatrudnienia pod nadzorem i na rzecz pracodawcy. Z kolei pracodawca ma obowiązek zapewnienia wynagrodzenia za realizowaną pracę. Wynagrodzenie jest świadczeniem niezbędnym o charakterze przysparzająco-majątkowym, które powinno być uiszczane okresowo w zamian za dokonaną pracę, wprost proporcjonalnie z jej ilością i rodzajem. Wynagrodzenie dla pracownika składa się nie tylko z wynagrodzenia zasadniczego, czyli regularnie wypłacanego stałego i najistotniejszego, ale także z innych komponentów, które są wartością materialną. Zgodnie z zasadą wynagrodzenie należy się pracownikowi za czas faktycznie wykonanej pracy, która jest przez niego wypełniana zgodnie z jego obowiązkami a jej końcowy rezultat nie jest ważny.
Regulacje prawa akceptują możliwość zapłaty wynagrodzenia pracownikowi za czas nie wykonywania pracy. Taka sytuacja jest możliwa w przypadku, gdy pracodawca prowadząc działalność przyjmuje na siebie ryzyko związane z okolicznościami powodującymi niemożność wykonywania pracy przez pracownika z powodu działania siły wyższej lub innych nieprzewidzianych okoliczności.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Potrącenia z pensji pracowniczej
Każdy pracownik ma prawo do uzyskiwania wynagrodzenia. Powinno być płacone w kwocie zgodnej z wykonywanymi obowiązkami oraz w wyznaczonym terminie. Są jednak przypadki, gdy pracodawca nakłada na zatrudnionego potrącenia. Czy
Według jakich zasadach szacuje się trzynastkę?
Zgodnie z przepisami funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą wypłatę (tzw. trzynastkę). Sposób jej ustanawiania jest bardzo charakterystyczny i związany z kilkoma czynnikami. Kto został upoważniony do trzynastej pensji?
Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania
Pracownik może liczyć na dodatki finansowe do normalnego wynagrodzenia w sytuacji, gdy wykonuje on swoje obowiązki zawodowe poza miejscowością, w której mieszka. Jakie są regulacje prawne? Każda absencja w miejscowości
W przyszłym roku płaca minimalna najprawdopodobniej przekroczy 4,2 tys. zł brutto
W 2023 roku płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie: pierwsza podwyżka nastąpiła w styczniu, druga czeka firmy w lipcu. To jednak nie koniec podwyżek, bo zgodnie z obowiązującym prawem kolejna powinna nastąpić od początku 2024 roku.
Jak pracodawcy przekazują wynagrodzenia pracownikom?
Pracodawcy są zobowiązani przekazać na rzecz pracownika wynagrodzenie za wykonaną przez niego pracę w ramach ubiegłego miesiąca. Typ samej transakcji wypłaty zależy od ustaleń zainteresowanych. Biznesmen może przelać środki z
Rząd chce wzrostu minimalnego wynagrodzenia o 200 zł brutto
Związkowcy i pracodawcy mieli 30 dni na wynegocjowanie wspólnej propozycji płacy minimalnej, jednak przewidziany prawem termin minął, a wspólnego stanowiska nie udało się wypracować. Wynika z tego, że wysokość tego wynagrodzenia będzie musiał
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post