Kiedy założyć KPiR?

Kiedy założyć KPiR?

Księga przychodów i rozchodów to jeden ze sposobów rozliczania się przedsiębiorstw. Założyć ją należy w dniu, kiedy rozpoczyna się funkcjonowanie firmy. I nie ma znaczenia, że pierwsze przychody lub rozchody będą dopiero po miesiącu od startu działalności gospodarczej.

Aby urząd skarbowy traktował przedsiębiorstwo z należytą powagą księga powinna być prowadzona sumiennie, zgodnie z prawdą i w sposób możliwy do weryfikacji. Każde zatajenie może być wykryte i surowo potraktowane.

Oprócz osób, które otwierają dopiero firmę są też tacy, którzy od dłuższego czasu funkcjonują na rynku. Mogą na przykład korzystać z podatku ryczałtowego, ale nie są zadowoleni z tej formy rozliczenia. Oczywiście mogą dokonać zmiany, ale najpierw muszą złożyć odpowiedni do tego celu wniosek do Skarbówki. Aby pismo zostało uznane zrobić to należy na miesiąc przed planowanymi zmianami lub na miesiąc przed upływem roku podatkowego.

W przypadku spółek wniosek o zmianę formy rozliczenia składają wszyscy wspólnicy w formie jednego dokumentu do odpowiedniej instytucji. A dodatkowo każdy z osobna do instytucji zgodnej z adresem zamieszkania.

 

Justyna Błahut
www.BiznesGazeta.pl

Previous Jak opisać remanent w KPiR?
Next Jak zaksięgować delegację w KPiR?

Może to Ci się spodoba

Jak rozliczyć wydatki poniesione na założenie firmy?

Wiele oddania i wyrzeczeń wymaga otwarcie własnej firmy. Żadną tajemnicą nie jest, że żeby biznes zaczął funkcjonować trzeba włożyć spore pieniądze na tzw. start. Większość płynie z kieszeni samego przedsiębiorcy.

Jak zaksięgować delegację w KPiR?

Wielu przedsiębiorców prowadzi interesy z kontrahentami nawet z drugiego końca Polski. Nie wszystko można załatwić telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu. Wówczas konieczne jest zorganizowanie wyjazdu służbowego. Jak ująć to w

Czy można prowadzić dwie księgi przychodów i rozchodów?

Księga przychodów i rozchodów stosowana jest do zapisywania wszystkich transakcji, które miały miejsce w przedsiębiorstwie. Są jednak sytuacje, w których można prowadzić kilka oddzielnych ksiąg. Kiedy jest to możliwe i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post